Myrobalán versus špendlík a mirabelka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?) 
4.8.2015 20:35

Belica... šťastný to človek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.8.2015 16:47

Chybí tam pro nás Moraváky nejdůležitější kategorie, to jsou trnky a durancie. 

Trnky se říká někde švestkám, jinde se tak nazývají povidla. Botanicky správně jsou to kyselé malé kuličky na keři.
Durancie je odrůda slivoně, pomologicky je to, tuším, slíva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 114.238 (?), 4.8.2015 12:13

Malé doplnění.

Mám přesazený odkopek skoro černého myrobalánu - dužnina temně modročervená(našel jsem ho na Chrudimsku v aleji polní cesty)

Mirabeka Ruby je sitě červená a největší z mirabelek(+/- 35g.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 5.8.2015 11:00

Trochu to tu ještě rozvedu. Je potzřeba rozlišovat slova slíva X slivoň.

Slivoň je velmi široký pojem, který označuje větší množství druhů.

Slíva (Prunus insititia) je slovo, které v širším slova smyslu označuje to co vzniklo zkřížením trnky a mirobalánu.

Proto nemá cenu postavit proti sobě myrobalán, což je uplně jiný druh, než slívy (špendlíky a mirabelky). Spíš mi přijde nejasná hranice, mezi mirabelkama, renklodama a velkýma slívama.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.8.2015 11:42

Obávám se, žei ta odborná terminologie je trochu zastaralá. Přišlo mnoho nových druhů a kříženců, že je těžké přesně je zařadit do jedné kategorie. Už v minulosti jsem v tom měl nejasno. Nechápal jsem třeba, proč Malvazinka - poměrně tvrdý kulatý plod patří mezi slívy a měkká Oulinská mezi renklódy. Nyní s nástupem plumcotů, pluotů, apriumů, asijských slivoní už to rozdělelní asi ztratí smysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.238 (?), 5.8.2015 12:31

Máte pravdu pro hybridní odrůdy neplatí ani zavedené rozdělení dle biologie :

Odrůdy patřící k P. domestika jsou hexaploidní (6n=48), P. cerasifera (myrobalán) a P. salicina, P.
triflora (japonské druhy) jsou diploidní (2n=16). Vyskytují se i tetraploidní druhy a odrůdy (P. spinosa
4n=32). Kříženci trnky s myrobalány jsou triploidní (3n=24) a skoro neplodní, vyskytují se však i hexaploidní formy (P. domestica).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 13.8.2015 14:39

Zdravím Vás pane inženýre Fidlo, byl jste tu označen za odborníka na špendlíky. Zajímalo by mě, pokud máte srovnání pro špendlík Katalonský versus Žlutý především o ohledem na kvalitu pálenky.

Letos jsem poprvé ochutnal špendlík katalonský nikoliv v tekutém stavu, pouze na jídlo. Špěndlík žlutý si pamatuji pouze trochu z dětství. Špendlík katalonský nebyl vůbec špatný, nicméně pokud si pamatuji špendlík žlutý byl ještě aromatičtější tudíš pro výrobu slivovičky vhodnější.

Budu rád pokud se se mnou podělíte o Vaše zkušenosti.

Předem děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 13.8.2015 15:14

Pokud je tu odborník, který současně ochutnal čistou špendlíkovici a čistou katalonskou špendlíkovici - nejlépe z jedné lokality, rád si jeho srovnání poslechnu (přečtu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 13.8.2015 16:53
Eh, mírně neskromné přání, po takové špendlíkovici toužím několik let.Jen jednou jsem vůni ucítil v pálenici a majitel po destilaci rychle zmizel... Takže nic. AB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 13.8.2015 18:52

Špendlíky jsem zasadil, teď čekám až začnou plodit. Možná, že zbyde i na pálenku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika