Myrobalán versus špendlík a mirabelka



host - 240.8 (?)
29.10.2017 8:06

Dobrý den,

v minulosti jsem úspěšně sadil nové švestky z odkopků od těch starých. Dnes, po nástupu techniky na sečení, máme vše dlouhodobě dobře udržované a tak žádné odkopky nemám. Proto jsem je vykopal u kamaráda ve starém neudržovaném sadě. Dověděl jsem se ale, že takto jsem mohl klidně nasadit i nějakou mirabelku.  Prosím Vás tedy o radu, jak poznám odkopek švestky bezpečně. Pokud to vůbec lze.

Děkuji Tomáš.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 6.2.2017 15:52

Z každého ovoce, kdyžý se poctivě udělá kvas, nezkazí se a správně se vypálí, je destilát pitelný. Ale má to své limity. Do destilátu se nemůže dostat chuť, která v ovoci není. A ruku na srdce, existuje mnoho odrůd modrých peckovin sladších a chuťově zajímavějších než plané myrobalány.  Tím nechci říci, že pálenka z myrobalánů je podřadná, jen nevím, jestli při malé velikosti plodů a nízké cukernatosti není její výroba příliš pracná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 240.8 (?), 29.10.2017 8:06

Dobrý den,

v minulosti jsem úspěšně sadil nové švestky z odkopků od těch starých. Dnes, po nástupu techniky na sečení, máme vše dlouhodobě dobře udržované a tak žádné odkopky nemám. Proto jsem je vykopal u kamaráda ve starém neudržovaném sadě. Dověděl jsem se ale, že takto jsem mohl klidně nasadit i nějakou mirabelku.  Prosím Vás tedy o radu, jak poznám odkopek švestky bezpečně. Pokud to vůbec lze.

Děkuji Tomáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.10.2017 8:19

Bezpečně až zaplodí.Výmlakdy myrobalánů si s pravou švestkou nespletete, ale odkopky třeba durancie jsou velmi podobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 240.8 (?), 29.10.2017 15:57

Děkuji za reakci. A mohl byste mi prosím napsat kde hledat ty rozdíly mezi odkopkem myrobalánu a švestky? Mám jich nachystaných ještě 8 a byla by škoda práce to sadit...

Děkuji Tomáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 29.10.2017 19:26

Chce to obě dřeviny znát, mít je okoukané. Rozdílné je zbarvení letorostů, tvar pupenů, velikost a tvar iistů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Yasma - (3) - 54.82 (?), 31.12.2019 10:52

Zdravím.
 Prodejci stromků prodávají špendlíky a ve finále se z 90 procent se jedná o Katalonské špendlíky podřadné jako mirabelky.
Stahuji do sadu Špendlíky z horských starousedlostí a zaniklých sadu cca 700 - 900 m.n.m. kde přežily řádění Šárky. (doplňuji že v okolní švestky zlikvidovala šárka, špendlíky stojí. V Sočasné době mám z 13 růuzných stromů materiál hledajíc ten s nejlepšími vlastnostmi. Kdysi se množily odkopky roubama i volným výsevem což se liší ve vlastnostech a zde může být u některých vyšší odolnost na šárku.  Také špendlíky křížím a selektují s vybranými odrůdami ve snaze něčeho dosáhnout.

Spousta lidí razí názor že je náchylný na šárku a proto ho nechtějí. Já říkám raději špendlík s šárkou který při dostatku živin bezproblémů může fungovat, než mít mirabelku která je k ničemu.

Z jakého koli ovoce vypálím ze 100 litrů kvasu 16 litrů. Dá se krásně vůně macerovat z dobrých odrůd švestek nebo jabloní jako je Gravštýnské holovousé atd které  voní, jinak je to v mnoha případech kořalka kterou si každý chvalí jako liška svůj ocas :). Co z toho že je Jadernička sladká když nemá aroma a je to zase jen chlast.
Ovšem aromatické ovoce jako je Špendlík ten pravý... je jako šafránu a proto je jedinečný.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 244.121 (?), 31.12.2019 18:35

Máte to jakési poplantané.Ze špendlíků napalíte bez přidání cukru max. 8l 50% pálenky, ze 100l kvasu.Mirabelka Nancyská má cukernatost 24 - 28 Bx, kdežto Špendlík něco mezi 13 -17 Bx.V knize Ovoce Bílých Karpat se píše, Špendlík katalonsky (syn.Katalonská slíva) má kapkovitý tvar plodu, nejširší u temene.Zraje o 10 dříve, koncem července, dužina je sladší a lepší chuti než Špendlík žlutý.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?), 4.1.2020 14:36

Yasma to sice trochu poplantala, ne však až tak moc. To spíše ve vašem příspěvku mě překvapuje, že u špendlíků píšete tak nízkou cukernatost. I já je hledám a roubuji, abych je zachoval, protože jsou dost vzácné a je to moc dobré ovoce na víceré použií. Cukernatost však mívají kolem dvaceti a více. Pravda, mirabelky a pravé švestky mívají ještě více, špendlíky je však dohánějí. Méně pak mívají pološvestky a ryngle a nejméně myrobalány, ty mezi 10 a 15. Nespletl jste si nakonec špendlíky s myrobalány? Někde se tak myrošům říká. Pokud jde o špendlík katalonský, s tím zkušenosti zatím nemám. Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 244.121 (?), 4.1.2020 17:49

Napsal jsem Špendlík žlutý nikoli myrobalán.Na zahradě mám 8 stromů pěti odrůd, žlutý,katalonský, valašský a u Schreibera v Rakousku jsem sehnal moravský a modrý (Brněnská slíva, známa též jako Anička).V pomolgických atlasech se dočtete totéž.Špendlík žlutý - též Špendlík obyčejný či Špendlík domácí (Haussspilling).Plody jsou malé 10-17 gramů, vždy si však zachovávají tvar pravých švestek.Úrodnost je malá až střední, padají ze sromu a nedají se skladovat.Často bývají napadány hmyzem, za deštivého počasí praskají a hnijí.Na Moravě se Špendlík dříve pěstoval téměřv každé zahradě.Plody se používaly k přímému konzumu, k výrobě výborných džemů a marmelád.Oblíbená, chutná,aromatická a velmi ceněná byla špendlíková pálenka i když výtěžnost byla nižší než z jiných slivoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 253.103 (?), 9.1.2020 13:51

Vážení, ak ste si po prečátní tohoto vlákna mysleli že tejto problematike začínate chápať, tak vám odporučím prečítať si rozdelenie slivoní od inžiniera Bočka laugh

Speciální pomologie slivoní

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika