Durancie



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
24.9.2018 12:38

Prodejce ví "starou belu" jen kdesi cosi opsal.Pokud nejsou plody vyzrále tak tam nějaký mandlový nádech cítit je.V "Duranciovici" je ta nahořklost docela výrazná.Popraskané kosky Durancijí nafotím nejdřív v lednu.




Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Ema V. - (11) - 86.101 (?), 22.9.2018 22:13
Myslím si, že pukavost pecek nemá durancie větší než jiné trnky a ta typická chuť je v dužnině. Kousněte do ní a ta chuť tam je... a přitom pecku nedrtíte. Samotná pecka z kvasu pak žádnou zvláštní vůni nevydává (to vím, pracuji s nima k dekoracim).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.103 (?), 22.9.2018 22:46

Nechci polemizovat protože jsem o tom nikdy neuvažoval a nezkoumal to.
A o duranciích jsem si dlouho myslel, že je to jen v nějakém nářečí označení švestky...
*
Jo, pecka vůni nevydává tomu rozumím. Ale co jak se rozlouskne, co její jádro?

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2018 9:08

Nevím, jak paní Ema, já když kousnu do durancie, cítím jen extrémně sladkou šťávu. Ta chuť, co dělá pálenku tak výraznou musí být z jader, hořkomandlová vůně z dužiny není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ema V. - (11) - 86.101 (?), 23.9.2018 15:14
Povidla z durancii jste varil? Taky tak voní. A pecky jsou celé... tak jako po vypálení z kvasu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2018 16:45

Ne, povidla z durancií jsem nevařil. Akorát mi není jasné, když host.199.250 i Jiří 1968 popisují popukané pecky při šetrné destilaci, jak to, že Vám vařením povidel nepopraskaly. Nabízí se možnost, že praskají až pecky namacerované v průběhu kvašení. Ovšem píšete:
A pecky jsou celé... tak jako po vypálení z kvasu
Pak jsou to dvě protichůdná tvrzení, s tím já jako duranciový laik nic nesvedu. Nicméně chuť duranciové pálenky tak silně připomíná aroma jader, že empiricky vidím původ její chuti právě tam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 23.9.2018 19:31

Kamarád, majitek pálenice výpalky filtruje, suší a pak s něma topí a ty pecky z Durancijí jsou vždy z větší části popraskané (puklé ve švu).Viděl jsem to na vlastní oči.Majitelé pálenek z Durancijí tvrdí totéž,"mandlový buket" pochází vyvařením jader z popraskaných pecek.Pravda při vaření povidel zůstavají pecky celé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.250 (?), 23.9.2018 21:05

Stačí aby se našel někdo kdo vyfotí hrst pecek po vypálení ze švestky domácí a z durancií a bude jasno. Budu pálit až začátkem prosince ale nemohu dát vzorek "odrůdově čistý" neb se ten kvas během převozu nakládky a vykládky dokonale promíchá ale procento praských kostek by se dalo určit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 24.9.2018 8:28

Teď jsem četl na stránkách jednoho prodejce stromků popis plodů Durancie: "Dužnina sladká, s jemným mandlovým nádechem..."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 24.9.2018 12:38

Prodejce ví "starou belu" jen kdesi cosi opsal.Pokud nejsou plody vyzrále tak tam nějaký mandlový nádech cítit je.V "Duranciovici" je ta nahořklost docela výrazná.Popraskané kosky Durancijí nafotím nejdřív v lednu.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.101 (?), 25.9.2018 20:04

Také si myslím, že je to z jader. Letos před pálením kvas v pálenici nechám odstředit, tuto službu nabízejí. Po úrodě v r. 2015 jsem vypálil 400 litrů kvasu z čistých durancií s klasickou příchutí jader. Letos jsem na výsledek zvědavý, také budou cca 4 sudy. Mně ta hořkost moc nejede, raději bych volil pálenku z domácích jenže těch nikdy nemám na samostatné pálení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika