Postřik proti vlnovníku/hálčivci hrušňovému



Stránky: 1,  2   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 188.108 (?) 
16.4.2018 18:18, zobrazeno: 16352x

Jaký je účinný postřik proti vlnovníku/hálčivci? (na mladé hrušni jsou rašící sbalené listy červeně puchýřkaté)

Magus 200 SC ani Sanmite 20 WP jsem v nabídce prodejců už nenašel.

Lze použít např. přípravek proti sviluškám - Nissorun 10 WP, Floramite 240 SC? Který je funkční na roztoče na hrušni a lze použít na rašící listy?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.150 (?), 16.4.2018 19:10
Ešte pred vyrašením je vhodná Sulka (síra). Tá už ale teraz nie, na ňu je neskoro. Do úvahy prichádzajú akaricídy, na Slovensku sú registrované napr. Apollo 50 SC a Vertimec 018 EC. Chcem Vás ale upozorniť na jednu dôležitú vec: mladé rašiace (ešte nerozvinuté) listy hrušiek často pôsobia dojmom akoby mali 10 chorôb naraz, a potom sa rozvinú do úplne nepoškodených pekných listov a všetko je v poriadku. Takže s tou diagnózou sa podľa mňa zatiaľ netreba nejako ukvapovať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 188.108 (?), 16.4.2018 19:39

No, on ten stromek byl napadený už vloni po vysazení. Dal jsem na několik zkušeností diskutujících, kdy jim roztoč následný rok po vysazení sám zmizel. Takže hádám, že u mě nezmizel. Nicméně můžu pár dní počkat a uvidím, jak se to vyvine. Oba přípravky se prodávají i u nás, takže případně použiji jeden z nich. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 16.4.2018 20:38

Floramite je dostupné a mám vyzkoušené, že funguje na svilušky, hálčivce a vlnovníky. U nás má registraci hlavně do okrasných rostlin, ale v zahraničí i do ovoce a zeleniny. Dále je dostupný Ortus, ze Slovenska (levné postřiky). Je levnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 16.4.2018 21:41

Já nikdy s vlnovníkem potíž neměl, až s koupí Bohemiky přímo ve školce jsem si nakazil celou zahradu a rouby posléze i druhoufrown. Loni mi postřiky vůbec nezabraly, ale netrefil jsem termín. Letos síra a T. pyri, proto jsem akaricidy chtěl vynechat a nechat roztočům čas. Jsem zvědav, zatím je napadení na rozvíjejících se pupenech zjevné, uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 188.108 (?), 16.4.2018 21:49

Jasně, však já taky. Dostal jsem je jako bonus na hrušni Jana z Uherského Ostrohu. Na hrušni Williamsova zase virózu - nádory na kořenech. Jsem docela naštvaný, že něco takového (podzim 2016) mají tu drzost podávat, ačkoli si nákaz museli být vědomi. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.131 (?), 16.4.2018 22:13
Petr z H.: Tá nádorovitosť koreňov nie je viróza, ale bakterióza (pôvodca je Agrobacterium tumefaciens). Ale to nie je až tak podstatné, faktom je že to býva väčšinou nechcený "darček" zo škôlky. Inak o bakteriózach je článok v poslednom čísle Zahrádkáře. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 18.4.2018 1:58

Já už jsem poučen a nově vysazené stromky automaticky v předjaří stříkám Kumulusem (sírou) a Bioolem. 

A i přesto se na listech mladé hrušně (výsadba podzim 2017), menší shluk hálčivce hrušňového objevil. Napadených listů není mnoho, mělo by stačit je otrhat.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 157.1 (?), 29.4.2018 8:34

Tak jsem těch pár rašících pupenů potřel Vertimecem, později provedl ještě jeden postřik - kompletně doslova omyl všechno listí. Přesto dnes listí vypadá takto. Tak nevím, jestli je možné nějak postupovat dál, nebo se s tím už letos smířit, a v zimě pak použít Sulku...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 29.4.2018 9:54

Petr z H.: Ak budete chcieť, pozrite si môj príspevok na vlákne "Škúdci a choroby na hrušních"  z 22.4.2017.  Je tam veľmi dobrý článok vysvetľujúci na základe vývojového cyklu roztoča vlnovníka hruškového prečo je postrek akaricídmi v tajto fáze už len veľmi obmedzene účinný. Tiež je tam zdôvodnené kedy je tzv. "weak-point", teda doba najväčšej zraniteľnosti tohto škodcu a na základe toho odporúčaný postup. Článok je ale v angličtine. Je to naozaj tak, že rozhodujúcu bitku s vlnovníkom zvediete v priebehu najbližšej zimy a veľmi skorej jari. Nepriateľovi treba zasadiť úder vtedy, keď je najzraniteľnejší.  IH  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika