Postřik proti vlnovníku/hálčivci hrušňovému



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?)
29.4.2018 9:54

Petr z H.: Ak budete chcieť, pozrite si môj príspevok na vlákne "Škúdci a choroby na hrušních"  z 22.4.2017.  Je tam veľmi dobrý článok vysvetľujúci na základe vývojového cyklu roztoča vlnovníka hruškového prečo je postrek akaricídmi v tajto fáze už len veľmi obmedzene účinný. Tiež je tam zdôvodnené kedy je tzv. "weak-point", teda doba najväčšej zraniteľnosti tohto škodcu a na základe toho odporúčaný postup. Článok je ale v angličtine. Je to naozaj tak, že rozhodujúcu bitku s vlnovníkom zvediete v priebehu najbližšej zimy a veľmi skorej jari. Nepriateľovi treba zasadiť úder vtedy, keď je najzraniteľnejší.  IH  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 188.108 (?), 16.4.2018 18:18, zobrazeno: 15776x

Jaký je účinný postřik proti vlnovníku/hálčivci? (na mladé hrušni jsou rašící sbalené listy červeně puchýřkaté)

Magus 200 SC ani Sanmite 20 WP jsem v nabídce prodejců už nenašel.

Lze použít např. přípravek proti sviluškám - Nissorun 10 WP, Floramite 240 SC? Který je funkční na roztoče na hrušni a lze použít na rašící listy?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.150 (?), 16.4.2018 19:10
Ešte pred vyrašením je vhodná Sulka (síra). Tá už ale teraz nie, na ňu je neskoro. Do úvahy prichádzajú akaricídy, na Slovensku sú registrované napr. Apollo 50 SC a Vertimec 018 EC. Chcem Vás ale upozorniť na jednu dôležitú vec: mladé rašiace (ešte nerozvinuté) listy hrušiek často pôsobia dojmom akoby mali 10 chorôb naraz, a potom sa rozvinú do úplne nepoškodených pekných listov a všetko je v poriadku. Takže s tou diagnózou sa podľa mňa zatiaľ netreba nejako ukvapovať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 188.108 (?), 16.4.2018 19:39

No, on ten stromek byl napadený už vloni po vysazení. Dal jsem na několik zkušeností diskutujících, kdy jim roztoč následný rok po vysazení sám zmizel. Takže hádám, že u mě nezmizel. Nicméně můžu pár dní počkat a uvidím, jak se to vyvine. Oba přípravky se prodávají i u nás, takže případně použiji jeden z nich. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 16.4.2018 20:38

Floramite je dostupné a mám vyzkoušené, že funguje na svilušky, hálčivce a vlnovníky. U nás má registraci hlavně do okrasných rostlin, ale v zahraničí i do ovoce a zeleniny. Dále je dostupný Ortus, ze Slovenska (levné postřiky). Je levnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 16.4.2018 21:41

Já nikdy s vlnovníkem potíž neměl, až s koupí Bohemiky přímo ve školce jsem si nakazil celou zahradu a rouby posléze i druhoufrown. Loni mi postřiky vůbec nezabraly, ale netrefil jsem termín. Letos síra a T. pyri, proto jsem akaricidy chtěl vynechat a nechat roztočům čas. Jsem zvědav, zatím je napadení na rozvíjejících se pupenech zjevné, uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 188.108 (?), 16.4.2018 21:49

Jasně, však já taky. Dostal jsem je jako bonus na hrušni Jana z Uherského Ostrohu. Na hrušni Williamsova zase virózu - nádory na kořenech. Jsem docela naštvaný, že něco takového (podzim 2016) mají tu drzost podávat, ačkoli si nákaz museli být vědomi. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.131 (?), 16.4.2018 22:13
Petr z H.: Tá nádorovitosť koreňov nie je viróza, ale bakterióza (pôvodca je Agrobacterium tumefaciens). Ale to nie je až tak podstatné, faktom je že to býva väčšinou nechcený "darček" zo škôlky. Inak o bakteriózach je článok v poslednom čísle Zahrádkáře. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 115.144 (?), 18.4.2018 1:58

Já už jsem poučen a nově vysazené stromky automaticky v předjaří stříkám Kumulusem (sírou) a Bioolem. 

A i přesto se na listech mladé hrušně (výsadba podzim 2017), menší shluk hálčivce hrušňového objevil. Napadených listů není mnoho, mělo by stačit je otrhat.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 157.1 (?), 29.4.2018 8:34

Tak jsem těch pár rašících pupenů potřel Vertimecem, později provedl ještě jeden postřik - kompletně doslova omyl všechno listí. Přesto dnes listí vypadá takto. Tak nevím, jestli je možné nějak postupovat dál, nebo se s tím už letos smířit, a v zimě pak použít Sulku...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 29.4.2018 9:54

Petr z H.: Ak budete chcieť, pozrite si môj príspevok na vlákne "Škúdci a choroby na hrušních"  z 22.4.2017.  Je tam veľmi dobrý článok vysvetľujúci na základe vývojového cyklu roztoča vlnovníka hruškového prečo je postrek akaricídmi v tajto fáze už len veľmi obmedzene účinný. Tiež je tam zdôvodnené kedy je tzv. "weak-point", teda doba najväčšej zraniteľnosti tohto škodcu a na základe toho odporúčaný postup. Článok je ale v angličtine. Je to naozaj tak, že rozhodujúcu bitku s vlnovníkom zvediete v priebehu najbližšej zimy a veľmi skorej jari. Nepriateľovi treba zasadiť úder vtedy, keď je najzraniteľnejší.  IH  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika