Krtek - a je to



host - 16.190 (?)
30.9.2009 13:47

Zkuste ho aspoň odehnat jinam, jak to dělám já. Do chodbičky mu opatrně nalejte cca 1 dcl čpavkové vody.Vršek ucpěte, aby zápach nešel ven, ale aby se nezřítila jeho chodba.Nejlepší je to najít díru v novém krtinci.Chodbičky jsou spojené, tak ho to vyžene dál. Takto jej honím už rok z prostoru, kde nemůže být/sazeničky, semínka/ do prostoru, kde již vadí méně-vzrostlé brambory..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
         
host - 72.78 (?), 9.9.2009 16:11

DALŠÍ POZNATEK Krtkátoři. Definitivně potvrzuji, že citrón se úplně minul účinkem. já jsem trpělivě zahrabával - ktrtek trpělivě vyhrabával. prostě obnovoval staré krtince a při té příležitosti "položil" citrón vedle.

Dnes jsme nakoupili naftalínové tablety. dal jsem buď jednu celou nebo po polovinách do každé díry-krtince. ani ne za 10 minut byl jeden z krtinců obnovený i s vyhrabanou tabletou. za dalších pár minut se začal obnovovat další krtinec kousek vedle. zkusil jsem štěstí s motykou-ale netrefil jsem.(asi jsem rád-nejde mi o to ho oddělat, ale zbavit se ho).čert ví, co tato aktivita znamená, protože v téhle době nikdy aktivní nebyl. mohlo by to znamenat i to, že mu ten zápach z těch tablet (fakt hrozný!) vážně vadí, že ho to dráždí. tak uvidíme, jak to bude fungovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.78 (?), 27.9.2009 16:16

A JE TO - VÍTĚZSTVÍ!!! Krtkátoři! Jakýkoliv zvukový rušič se minul účinkem-větrní nebo další cinkátka-nic. Citrón do děr a chodeb-nic. Naftalínové tablety-nic. Kuličky přímo určené na odpuzování krtků-zakoupené v Hornbachu-nic. Včechno normálně vyhrabal a úhledně "položil" vedle své hromádky. Den co den!  Půjčený elektronický rušič krtků-jeden ultrazvukový, druhý normální-ani ťuk (nechtěl jsem vyhazovat od 350 do 1.300 kč za něco, co nevím, jestli funguje nebo ne).

Sousedovic kočku jsme ukecali, aby ho chytila-jestli nám rozuměla nebo co, ale krtka skutečně přinesla. ALE NE NAŠEHO!!!

Koupil jsem za 89 korun past na krtky-někde se tady o ní píše - obyčejná trubka se záklopkami na obou stranách. Záklopky se otevírají jen dovnitř, takže ať tam vleze z které chce strany, ven se nedostane.

POSTUP-pracoval jsem v rukavicích-raději-aby necítil náhodou můj pach(nevím?). Normálně v místě krtince jsem prsty vyzkoušel, jak tam vedou chodby, odhrabal tolik, aby se tam dala ta trubka položit-aby na každé straně navazovala na jeho chodbu(na jedné straně to dokonce vypdadalo tak, že na na trubka na jeho chodbu navazovala v úhlu, protože to bylo jakoby v zatáčce). Trubka má taková dvě okénka - ta je třeba dát směrem nahoru, aby bylo při kontrole vidět, jestli tam krtek je nebo ne. Trubku kolem jsem zahnul hlínou, shora jsem položil zednickou stěrku(má držák - takže je vidět, kde je a dobře se oddělává), kolem jsem to přihrnul.

RYCHLOST. Past jsem nainstaloval ve 22 h večer, když jsem se vrátil domů. Krtek byl vždy aktivní během rána a dopledne-to obnovoval revír, jak jsem vypozoroval. Na past jsem se šel podívat ve 14 hodin druhý den - no a byl tam! Takže za 16 hodin. Vyjmuli jsme past a odnesli ho daleko na louku (nechtělo se nám ho zabíjet-přece jen nemůže ze to, že někajým blbcům lidem vadí, že se mu chce taky žít, že jo... Snad se vůl nevrátí. Past jsme pro jistotu nastražili na další místo - to kdyby těch squaterů bylo víc.

VŠE OSTATNÍ SE ABSOLUTNĚ MINULO ÚČINKEM!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kargu - (2) - 81.57 (?), 30.9.2009 13:19

Tak mi se míjí účinkem i trubková past!!! Přestože ji instaluji už ani nevím po kolikáté (víc než měsíc)-můj krtek si ze mě dělá normálně srandu. Poprvé past podhrabal- jel prostě o patro níž, při dalších pokusech buď past komplet ucpal hlínou nebo ji ucpal a ještě na jedné straně vyšprtal směrem k povrchu. Dokonce jsem už past našla i otevřenou -ty plechové záklopky se přilepily nahoře k trubce jak už je vevnitř zamazaná hlínou -ale obě dvě -tak mi není jasné zda má můj krtek kamaráda, který mu z opačné strany chodby chodívá pomoct anebo je geniální... LiquidGel se zrychleným účinkem se taky totálně minul účinkem a tak můj krtek řádí pouze na cca 2m čtverečních v rohu zahrady vymezeném ze dvou stran plotem s nepříliš hlubokou betonovou podezdívkou a ze třetí pouze obrubou z dlažebních kostek cca 4cm do země. Do nově založeného a nyní už vzrostlého trávníku se zatím nepustil což je sice dobře, ale já do onoho trojúhelníku (který je už kdovíjak dlouho holý po Roundupu) potřebuji sadit trvalky, které chuděry přežívají zakoupené v květináčích...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 16.190 (?), 30.9.2009 13:47

Zkuste ho aspoň odehnat jinam, jak to dělám já. Do chodbičky mu opatrně nalejte cca 1 dcl čpavkové vody.Vršek ucpěte, aby zápach nešel ven, ale aby se nezřítila jeho chodba.Nejlepší je to najít díru v novém krtinci.Chodbičky jsou spojené, tak ho to vyžene dál. Takto jej honím už rok z prostoru, kde nemůže být/sazeničky, semínka/ do prostoru, kde již vadí méně-vzrostlé brambory..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.123 (?), 11.11.2009 14:17

JAK NA KRTKA?

Podle mých zkušeností a vyzkoušení naprosto všeho možného a nemožného jsem dospěl k názoru, že tuto malou černou hyperaktivní zrůdičku můžete dostat jen jediným způsobem a to je past! Existují tří druhy pastí, které opravdu fungují. Jedná se o past pružinovou, klešťovou a trubkovou. Past pružinová má trošičku nevýhodu, protože se musí použít tyto pasti dvě do jedné díry, jelikož nevíme, z které strany náš krteček půjde a i otvor pro vložení pasti musí být větší. Past klešťová je v tomto směru lepší, protože má „spouštěcí kladku uprostřed kleští“, takže funguje z obou směrů. Na tuto nástrahu nepotřebujete udělat tak velkou díru, jako na nástrahu pružinovou. Past trubková je z hlediska úspěšnosti podle mých zkušeností nejlepší. Krtek 2x denně prochází hlavní chodby aniž by vytlačoval hlínu a tím pádem tak nedeaktivuje past. Tento problém jsem nebyl schopný vyřešit, protože mi krtek opakovaně natlačil do díry, kde jsem měl nástrahu hlínu, takže pastí ani neprošel a nebo tou hlínou past aktivoval. U všech pastí obecně platí dělat co nejmenší otvor. U pasti trubkovité to nevadí co se šířky týče, ale o to těsnější musí být na délku, lépe řečeno, krtek si musí myslet, že chodba pokračuje a není nikde žádná odbočka, škvírka ani větší prostor, kterým by se mohl pasti (trubce) vyhnout. Tak a teď k samotnému postupu, jak na to: (trubkovitá past) Podle počtu krtinců poznáme, kolik krtků vlastně je. Zpravidla mám vyzkoušeno, že jestli je 4 a více krtinců, krtek není jediný ve vašem trávníku, nebo zahradě! Krtek má 2x ročně 4-6 mláďat a jeho hnízdečko bývá zpravidla úplně mimo jeho teritorium. (kořeny stromů a.t.d.) Krteček má i lovící chodby, jsou to ty těsně pod povrchem. (nadzvednutá půda, nebo trávník). Ty nás ale k vložení pasti nezajímají. Nás zajímá jeho hlavní chodba, kterou poznáme podle toho, že je cca. od 10-20 a někdy i 30cm pod povrchem! Postupujeme tedy od nějakého krtince, který si na zahradě vybereme. Odhrabeme vyhrabanou hlínu, než narazíme na díru. (pracujte vždy v rukavicích), protože krtek má velmi vyvinutý čich, mohlo by ho vaše snažení odradit a pokračovat tak jinudy. Díru která vede od krtince, jsem pracovně nazval krtincovou chodbou, kterou jenom tlačí vyhrabanou hlínu na povrch. Pokud máme trávník, odřezáváme trávník na cihličky, abychom je potom mohli po nalezení hlavní chodby vrátit zpět. Postupujeme tedy dále od krtince, krtincovou chodbou dále. Každá krtincová chodba vede do hlavní chodby. Nemůžu říct ale vzdálenost krtincové chodby do chodby hlavní, protože jednou jsem tuto chodbu našel 50cm od krtince a jinou zase 1m. Jakmile narazíte nějakou křižovatkou na hlavní chodbu (je větší než ta krtincová), krtincovou chodbu zasypte a vraťte do ní zpět odřezané travní drny. Ideální místo pro vložení pasti je rovná, vodorovná chodba bez křižovatek a zatáček. Nyní odkopejte přesně na délku trubkové pasti obdelníkový otvor. Trubkovou past zasuňte jednou stranou více do díry a tou druhou stranou to potom vyrovnejte. Jde o to, aby byla co nejlepší těsnost a krtek tak musel pastí projít a nemohl si tak dělat neplánované objížďky. Jestliže se vám podaří udělat díru větší a past v ní netěsní, nezoufejte. Stačí na past nasadit jakoukoli další trubku, která je o něco větší než samotná past v libovolné délce a past tím jednoduše nastavíte. Jakmile je past uložena, samotnou díru přiklopíme dlažbou, nebo plechovým kýblem (kvůli světlu) a utěsníme viditelné škvírky, aby krtek necítil průvan. Jak už bylo řečeno, hlavní chodby svého impéria tento neskutečně pracovitý tvor prochází 2x denně, takže je ideální past kontrolovat vždy ráno kolem 9hod a večer kolem 21hod. Může se stát, že bude v trubce natlačená hlína, ale nevzdávejte to a použijte past znovu. Jestliže se to bude stále opakovat (5x a více) změňte místo. Ideální je mít pasti dvě, protože není příliš dobré po vyčištění pasti vodou ji vracet zpět do díry. Hlína se tak nalepí na stěny a záklopky tak nemusí fungovat. Vše vyzkoušejte, než past uložíte, obzvlášť pokud je hlína mokrá. Jestliže jste vše udělaly dobře, je jenom otázkou několika hodin/dnů, než ho dostanete. Většinou ho chytíte do druhého-třetího dne po uložení pasti. Co s ním potom uděláte je na vás…  Jakmile se krteček chytí, past nelikvidujte a založte ji znovu. Když se do týdne další krtek nechytí, máte čisto a můžete otvor pro past zrušit. Moje zkušenost je ovšem taková, že pokud se moje zahrada nachází v zóně velkého a častého výskytu krtků, vyplatí se tam past nechat stále, protože dřív nebo později staré chodby použije úplně cizí krtek. Pro toto místo nástrahy mám pracovní název „uvítací tunel“.  Mějte trpělivost a nevzdávejte to! Nenechte se rozházet z dalších krtinců a škod na zahradě či trávníku. Nemáte jinou šanci, než se s ním takto vypořádat, jinak se ho nikdy nezbavíte! Věřte, že opravdu nic jiného nefunguje a tady je prakticky 100% úspěšnost!!! ;-) Je důležité postupovat jako když lovec, chytá lovce  Mnou popisovaná past se prodává v Hornbachu. Jedná se o past na hraboše a stojí cca. 80Kč, ale samozřejmě je výborně účinná i na krtky. Jedná se o černou trubku, která má na každé straně plechové záklopky a ty se otevírají pouze dovnitř. Trubka je nastavovací na 3 délky a uprostřed rozdělávací. Prodávají se také trubkové pasti na myši, ale ty jsou naprosto nevyhovující! Jsou totiž příliš malé. Toť vše a doufám že Vám moje zkušenosti pomůžou a váš trávník čí zahrada už nebude vypadat jak minové pole.

S pozdravem P.G.

greenpeople@email.cz

P.S. Časem pro Vás přípravím i krátké instruktážní video :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
panidana - (29) - 96.2 (?), 3.12.2009 0:40

Dobrý den,

Mám sice 6 koček ale ani jednoho krtka, takže jsem se při čtení velice bavila. Díky!  Kdysi jsme měli čubinku a ta byla tak zuřivým lovcem hrabošů a krtků, že zahrada byla od ní vybagrovaná tak, že by to nezvládlo ani 100 krtků najednou. Se vší úctou - někteří z Vás mi jí připomínáte :-). Náš soused kočky nemá, zato má krtky. Celej život pěstuje trávník a víc než krtky nenávidí snad už jen pampelišky. Taky už vyzkoušel kde co. Nedávno jsem si všimla, že už druhý den chodí po zahradě a co krok to zapíchne vší silou do trávníku vidle. Zdravím ho, říkám, koukám sousede, že provzdušňujete trávník! a on: ne, zabíjím krtky, jednou se přece musím trefit!

Přeji úspěšný boj s krtky, ale obávám se, že při tom arzenálu, co máte, budou ztráty na obou stranách boje vyrovnané

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.144 (?), 10.1.2010 20:33

Zdravím,

Již třetí rok přispívám svými poznatky k této problematice.Nevadí mi příspěvky např: soudruzi... z 1.9.2009 a pod.Mé řádky patří těm, co opravdu cítí, že krtek není úplně ohrožen vyhynutím. Příspěvek z 4.3.2007/PETR/ a z 20.3.2008 /Petr/ Vyzkoušel jsem opravdu vše i trubkové pasti, ale při množství krtku v mé oblasti jsou cca na nic. Stále preferuji past Farilia v OBI stále za cca 89 kč.Nechci psát o počtech úlovků, aby to neničilo barvu vlasů zelených hlav.Samci krtku napodzim shánějí nová teritoria a tak od října do zámrazu jich ulovíte nejvíce.Můj pozemek cca 1ha-již třetí rok udržuji v pohodě bez nervů.Bohužel, každý rok musím stále se zmenšující počet odchytit, abych měl celý rok klid.Na jaře již kladu pastě jen do příchozích D1 z míst velkého výskytu.Přez léto tak 3 kousky.Pozor, pozor... pro všechny -boj o čistou zahradu začíná na podzim a ne až se probudíte ze zimního spánku.Mou snahou není vyhubit populaci všude, ale na mém pozemku. V okolí jich je stále dostatek, protože moderní zacházení s půdou typu - příroda si poradí a dotujeme jenom pastevce-jim umožní bezproblémové rozmnožování.Krtky jsem vyřešil.Hryzce na 90% a vše živé ničící kuny držím celkem na distanc.Hryzec to je samostatná kapitola, časově náročná.Výhoda, že je aktivní v létě a lze tedy redukci provádět celoročně.Jedy zásadně nepoužívám past je past, ale ne na hryzce.Jsou velmi opatrní.Ale to je na dlouhé psaní.Přeji úspěchy... Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Svarc - (49) - 49.235 (?), 24.1.2010 21:49

Dnes v poledne receptáři na primě ukazovali nové pastičky na myši a nakonec řekli jako překvapení pro zahrádkáře až sleze sníh a poleví mrazy tak nám ukáží novou pastičku na krtky či hryzce.Tak jsem zvědavý čím nás překvapí.Už mám na zahradě zase nové krtince a taky čekám až to poleví abych mohl dát opět trubkové pasti a krtek bude vyřešen.Míra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 25.1.2010 7:33
Zkoušel jste někdo el. proud do země (svářečka)? Třebas po dešti, když je zem vlhká? (nedoporučuji na ostravsku, by něvilezli haviři).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.16 (?), 25.1.2010 9:01

Pokusům s elektřinou se velkým obloukem vyhněte.Nebudete první, který skončí průšvihem.Havíři na rozdíl od Vás budou v pohodě.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika