Usychající sazeničky rajčat - prosím o radu



Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?)
16.4.2019 9:32

Takto přesně odešli moje jahody v samozavlažovacích květináčích, nějaká plíseň nebo co, u jahod jsem tipoval fytosporu u rajčat nějaká obdoba, moc teplo a vlhko, ty taplety to potvrzují, jsou moc vlhké a asi jste je měl někde blízko okno.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 145.222 (?), 16.4.2019 6:05, zobrazeno: 4840x

Dobrý den, chtěl bych poprosit o pomoc se sazeničkami rajčat. Pěstuji letos poprvé od semínek, přičemž po úspěšném vyklíčení rostlinek v průběhu předcházejících týdnu mi začínají rajčata schnout, list po listu, pak nakonec uschne celá rostlinka. Nevím, zdali je problém způsoben mou pravděpodob. nepravidelnou zálivkou, či zda jde o chorobu. Nechápu sice, kde by se mohla v mém pokoji vzít, nicméně jsem amatérský pěstitel, proto bych touto cestou chtěl poprosit Vás zkušenější o radu, o co se jedná, a jak to vyřešit - a možno-li zachránit aspoň část sazenic - k čemuž zde přikládám odkaz na aktuální fotky zasažených sazenic rajčat. Děkuji předem za každou odpověď. S pozdravem T. Malátek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 78.150 (?), 16.4.2019 6:43

Chyba mohla byť aj vo výsevnom substráte, prípadne mohli byť aj napadnuté semienka, rastliny nemajú rady ani prílišné preliatie, skúste presadiť do iného, kvalitného substrátu.

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 16.4.2019 18:00

Jde samozřejmě otevřít  - levým tlačítkem na myši přejeďte odkaz a pak buď zkopírujte nebo nechte vyhledat Google.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (733) - 78.150 (?), 17.4.2019 6:35

Slovenský prehliadač Google mi to neotvoril(viem si to skopírovať), po nainštalovaní Drive G, som foto prezrela, určite je to niečo bakteriálne, možno to bude tými jiffy sadbovačmi, dosť často sa stáva, že rajčiny v nich hynú, aj na substrát treba dať pozor, z tých, čo boli na fotkách, neviem, či sa dá niečo zachrániť, na tak mladé rastlinky postreky neodporúčam, ale ak máte ešte niektoré z nich zdravé, opatrne vybrať z jiffy a skúste presadiť do substrátu od Forestiny zmiešaného s preparenou zeminou zo záhrady, neprelievať a mať pri teplotách 18- 22 stupňov, na svetlom, vetrateľnom mieste, príp.aj na balkóne, postupne neskôr otužovať na priamom slnku.

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3217) - 135.151 (?), 17.4.2019 7:20

Souhlasím s Evou T. Byla by dobrá ještě informace o semenech, jestli je to jedna odrůda a zdroj. Bakteriální nemoci se často šíří semeny.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.155 (?), 16.4.2019 8:31

Doporučuji vzít si lupu a podívat se na napadené listy z obou stran - přijde mi to podle těch fotek na svilušku.

Pokud by tam byla, postříkat sazenice přípravkem Vertimec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.14 (?), 16.4.2019 9:36
Také bych si ověřil přítomnost smutnic, jejichž larvy ožírají kořeny. Občas foukněte do substrátu a sledujte jestli na sebe pohybem neupozorní drobná tmavá muška. Rychle běhají a schovávají v substrátu. Na smutnice platí parazitická hlístice a lepové pásky. Nejjistější je vysypat povrch substrátu jemným pískem (písek pro činčily) ten vytvoří neproniknutelnou bariéru pro kladení vajíček a vylíhlé larvy zůstanou uvězněné pod touto vrstvičkou a zahynou. Praktičtější je to ale spíš na pokojovky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 16.4.2019 9:32

Takto přesně odešli moje jahody v samozavlažovacích květináčích, nějaká plíseň nebo co, u jahod jsem tipoval fytosporu u rajčat nějaká obdoba, moc teplo a vlhko, ty taplety to potvrzují, jsou moc vlhké a asi jste je měl někde blízko okno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 140.251 (?), 16.4.2019 16:40

Tak presne toto isté sa stalo tento rok aj mne. Rajčiny pestujem už aspoň 10 rokov, ale túto jar som chcel mať väčšie sadenice, tak som sa rozhodol ich predpestovať doma za oknom a nie v skleníku ako predošlé roky. Pravdepodobne to u mňa spôsobil nekvalitný substrát z Tesca, ktorý som pred výsevom zohrial v rúre na 100 stupňov Celzia. Pôdu som udržoval len mierne vlhkú, rajčiny začali schúť, nevidel som žiadnych škodcov a padanie klíčiacich rastlín to tiež nebolo, kedže usychali od vrchu. Čo najskôr som ich popresádzal do substrátu zo skleníka a vyzerá to tak, že aspoň polovica prežije. Na spodku kelímkov musia byť dierky na odvod prebytočnej vody a priesady nevystavovať za oknom príliš silnému slnku. Dušan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 16.4.2019 18:09

na spodku kelímkov musia byť dierky na odvod prebytočnej vody Nikdy jsem nedělal do kelímku dírky. Jednoduše proto, že pak musí být pod kelímky ještě něco, do čeho ta přebytečná voda vyteče. Dírky v kelímcích být nemusí a ani zalévat se pak tolik nemusí. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika