Rajcata - z jednoho dve



host - 50.2 (?)
15.6.2012 15:12

Vylomené (zapomenuté zálístky) výhony strkám hned vedle "jeho matky" do hlíny nebo jako Vy do vody (bez ničeho). Zakoření na 99% a mám jich tolik, že pak rozdávám po sousedech... wink. Také jsem se inspirovala na tomto fóru. Ať se daří, Lenča.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 167.53 (?), 15.6.2012 13:43

letos díky poškození rajčat mrazíky mi sazenice začaly až strašidelně obrůstat ze všech možných zálistků i z pod země

tak jsem asi na půlce rajčat nechal největší výhony a jedu tedy poprvé na dvojnásobný plyn laugh trochu jsem se inspiroval tady u vás, rád si to takhle porovnám, mám vždy každou sazenici co jede na 2 výhony vedle stejné odrůdy, co vedu jen klasicky na jeden výhon

uvidíme jak to dopadne, třeba se toho budu příští roky držet

a taky jsem zkusil jeden vylomený výhon dát do sklenice s vodou a s lignohumátem, měl skoro 30cm, taky takový pokus

tohle mi na zahradě baví daleko víc, než např. sběr slimáků, postřiky mšic a kontrola co zase počasí poničilo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 15.6.2012 14:53

Řekl bych že výhony které vyrostly na rajčatech těsně nad zemí, protože zbytek rajče ozmrzl, rostou rychleji než po mrazech vysazené rostliny, veškerá energie jde do nových. Nasazují na květy již těsně nad zemí a nechávám u nich rovněž dva výhony, ze kterého pak vyberu ten lepší, naopak u později vysazených zase nechávám jeden nejspodnější aby vyplnil mezeru u vytáhlých rostlin. Pokud bude o víkendu krásně tak rajčata povyskočí závratnou rychlostí že bude fofr udržet je v přijatelných mezích. Včera večer se u nás zase prohnala bouřka s průtrží, takže zalito je do aleluja.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.2 (?), 15.6.2012 15:12

Vylomené (zapomenuté zálístky) výhony strkám hned vedle "jeho matky" do hlíny nebo jako Vy do vody (bez ničeho). Zakoření na 99% a mám jich tolik, že pak rozdávám po sousedech... wink. Také jsem se inspirovala na tomto fóru. Ať se daří, Lenča.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 1.1.2015 19:14

pestoval tu nekdo tyckova rajcata na dva vyhony?-zminuji se o tom v kalendari Semo, ze ty mini cherry rajcata lze pestovat na dva vyhony, jake s tim tedy mate zkusenosti?díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 1.1.2015 19:44

cherry odrůdy pěstuji vždy na více výhonů, i když v plísńových letech je to nebezpečné, protože rostliny lehce "chytnou",přesto to vždy riskuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 1.1.2015 20:00

a je vynos vyssi nez u klas.pestování na jeden vyhon?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 2.1.2015 0:10

Neexistují žádné relevantní studie, které by dokumentovaly, ve kterém případě je výnos větší. Evropský zvyk je pěstování na jeden výhon, za oceánem jen omezené vyštipování na dva a více výhonů a pěstování v klecích. Já v tom pěstovat rajče na dva výhony nevidím žádnou výhodu. Úroda je limitována listovou plochou (srovnatelná), přístupem světla k listům (lepší s jedním výhonem), možnostmi kořenového systému přijímat živiny (srovnatelný kořenový systém), hnojením a dostatkem vody. Mně se líbí pro cherry rajčata systém, který praktikuje Vimon- dvě rostliny blízko sebe na jednom vedení (dvojnásobný kořenový systém). Jediná nevýhoda je potřeba dbvojnásobného počtu sazenic.

                  Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 2.1.2015 6:26

Musím se opravit:

Pochopitelně problémem u rostlin pěstovaných na jeden výhon s bujným růstem (většinou to bývají cherry) může být i výška rostliny (její vedení a dosah pěstitele). Moje rostliny většinou bujně nerostou a začátkem podzimu už je vůbec nevyštipuji a nechávám je ať si dělají co chtějí, takže do výšky už nerostou. sad

                     Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 2.1.2015 0:28

Jde o to nepřehustit porost tak, aby byl odolný plísním. SEMO to asi doporučuje u odrůd. kdy dává do sáčku méně než 12 semen. Je však otázkou, jestli je lepší pěstování na dva výhony z jednoho kořenového sastému, nebo jestli rostlinu nenařízkovat a mít více výhonů se samostatnými kořenovými systémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 97.218 (?), 2.1.2015 7:08

pokud je rostlina vitální nechávám dva výhony, zvlášt když první výhon už je vysoko, pokud možno ho vyvážu k jiné tyčce aby porost nebyl moc hustý, záleží taky na odrůdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika