Rajčata - plíseň?



Onfrapal - (38) - 120.40 (?)
21.5.2019 19:41

Měl bych nové foto, Rajčata se tehdy celkem zpamatovala. V sobotu jsem je vysadil ven a dnes jsem objevil nový problém, viz foto. Poslední dva dny bylo deštivo a ještě bude. Máte na to nějáký názor? Nevypadají tak všechny mám jich celkem 12 a takhle zatím dapadli 4 kusy.





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 24.4.2019 16:21

Může to být jenom od slunce, z místnosti se dostali na přímé slunce, nechte je být, uvidíte později jak se jim bude dařit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 48.193 (?), 24.4.2019 19:14

Určite to plieseň nie je, podľa 3. obr. by to mohla byť nejaká bakterioza, na ostatných obr. by to mohlo byť aj popálenie od slnka. Je to na spodných, alebo aj na vrchných listoch? Zatiaľ ich nechajte a sledujte, či sa škvrny zväčšujú. Neprelievajte.Bakteriozy sa väčšinou začínajú na spodných listoch, napadnuté listy odtrhnúť, po presadní von sa môžu rastliny ešte spamätať.

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.4.2019 21:43

Přesně. Na obrázku 3 je vidět stejný problém, který mám já. Když se objeví a je pěkné počasí, vyndám je na sluníčko. Ultrafialové záření rozhodně zpomaluje postup bakteriálních nákaz. Pokud by to slunce bylo mírně odstíněné, bylo by to lepší (třeba řídkou textilií). Domnívám se ale, že i ty části popálené sluncem už bakterie napadla - zdravá tkáň nemá s absorbcí slunečního záření problémy.. Ze zkušenosti soudím, že slunce sice zničí napadenou část, ale zároveň i bakterii, takže se postup zastaví nebo alespoň zpomalí. Loni jsem takto mírně postižené sazeničky i řízky vyhodil do prosluněné zahrady a problém naprosto zmizel. Do listopadu pak neztratily ani list. Letos jsem to udělal také, ale výsledky zatím nemám. Takže nezoufejte, nic nevyhazujte, co nejvíc je otužujte na slunci a sledujte rozsah poškození - ztráta jednoho listu není katastrofická. A možná trochu méně zalévejte - dokud rajče nesvěsí vršek, nemá nedostatek vody. U mne se na balkóně na slunci vzpamatovávají i mnohem hůř postižené rostliny. 

Osobně se chystám ještě zkusit osvětlení UV sterilizační zářivkovou lampou, ale mám strach, že by to nemusely přežít. Hrozně bude záležet na intenzitě a délce osvětlení. A to vůbec nemám vyzkoušené. U vás je rozsah nepatrný, takže si myslím, že to není nutné. Možná na to existuje nějaká chemie, ale to by vám musel poradit někdo jiný, já pěstuju bez postřiků.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 249.102 (?), 9.5.2019 13:35

Dobry den, 

netreba zufat, moja terajsia skusenost je zatial priazniva. Ako som uz pisala v prispevkoch ku "opakovanemu pouzitiu substratu" chytili moje paradajky v tomto skorom obdobi 3 rozne druhy problemu, teda 3 rozne duhy flakov. Postriekala som ich Kuprikolom. Asi pred 10 dnami. Ziadna z raslin nechradne. Su tam flaky, ktore ale nepokracuju na dalsie listy (az na rastlinu vysadenu uz vonku na poli pri komposteri, tam su listy chytene vsetky, ale zatial stonka o.k., nedochne, farba svieza zelena). Myslim, ze keby to bola nejaka z "vaznych" druhov plesni alebo inych bakter.chorob, uz by celkovo odchadzali. Najhorsie su na tom dvaja Tumbling Tomovia red aj yellow, ktori boli pokusne v dvoch zavesnych crepoch vonku. Viditelne im ublizil chlad a vietor z minuleho tyzdna. Ale mozno sa spamataju, uz su dnu v dome.

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Onfrapal - (38) - 120.40 (?), 21.5.2019 19:41

Měl bych nové foto, Rajčata se tehdy celkem zpamatovala. V sobotu jsem je vysadil ven a dnes jsem objevil nový problém, viz foto. Poslední dva dny bylo deštivo a ještě bude. Máte na to nějáký názor? Nevypadají tak všechny mám jich celkem 12 a takhle zatím dapadli 4 kusy.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Onfrapal - (38) - 120.40 (?), 26.5.2019 8:19

Možná jsem se unáhlil a mohl jsem tomu ještě nechat volný průběh, ale rajčata jsem stříknul acrobatem. Při nejhorším to beru jako prevenci. Přikládám nějáké foto k nahlédnutí:

Rajčata, kterých se "nákaza" týká jsou Steakové rajče - Buffalosteak (roubované) 2ks ze 2 a rajče Toro 2ks ze 3 Zbytek rajčat jsou nějáká keříčková a Tipo. Ty jsou v dobrém stavu.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.159 (?), 26.5.2019 8:39

Vaše rajčata mají vše možné, jenom ne plíseň. Nejlépe bude, když je necháte na pokoji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 26.5.2019 10:53

S tímto názorem naprosto souhlasím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Onfrapal - (38) - 120.40 (?), 26.5.2019 12:09

Tak spoň je tam preventivní postřik :D

No dobrá, ale co jsem udělal špatně teda?

Rajčata zakoupená ze zahradnictví. Několik týdnů v domácnosti na slunném prostředí dovolím si říct s nekolísající teplotou. Občas trochu uvadla nedostatkem závlahy ale nikdy, že by schnula nebo byli svešené celé. Ven se dávala pravidelně otužovat a zasazena ven až nebyli mrazy. Ničím nestříkaná až do dneška.

Hlína je vzíta ze záhonků, které nikdo 20 let neobdělával a nikdy tam jiná rajčata ani nebyla Říznutá zakoupeným kompostem. Hnojivo přidáváno žádné nebylo. Mají slunné prostředí od východu až do západu na ně pěkně svítí. Předchozích 10 dní měli počasí takové, že pořád mrholilo a bylo zataženo.

Na internetu jsou všude samé návody a triky ale já jakožto amatér a prvně pestujíc rajčata nepoznám rozdíl mezi plísní a čím co je podobné.

Snažil jsem se dodržet postup jak s nima zacházet, kdy je vysadit a stejně se podívejte jak vypadají a jak to dopadlo. Nechat tomu tedy volný průběh? Ulamovat poškozené listy nemám? Každej má na internetu nějáký názor, ale protože se rozporují nebo si nejsem jist. Rozjel jsem diskuzy. Měl jsem obavy, že se jedná o plíseň protože je "poškozeno" jen pár rajčat a jde to pěkně postupně z jedné strany záhonu na druhou. Taky proto jsem se neudržel s tím acrobatem a aplikoval jsem jej.

Vypadáto, že zůstanu u pěstování salátu a hrášku :D rajčata jsou na mě asi vyšší level.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 59.105 (?), 26.5.2019 12:34

Zmeny na listoch sú reakciou na prudké slnko kombinované s veľmi chladnými nocami, akonáhle sa počasie umúdri rajčiny by sa mali spamätať, tak ich zatiaľ nezaťažujte ešte aj postrekmi. Máte smolu, že začínate s pestovaním zrovna tento rok, ktorý nie je zatiaľ pre ne dosť priaznivý.  Nedajte sa odradiť a skúste ich nechať, aby sa sami vysporiadali s výkyvmi počasia.  Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika