Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Jak skloubit pěstování a dovolenou?

Jak skloubit pěstování a dovolenou?

Petr z H (277) - xxx.xxx.173.29 (?)
6.12.2018 18:30

Toto asi nemá smysl. Napsal jsem, co jsem napsal, a za tím si stojím. Vím, jak se mi za kterými okny doma chovají rostliny včetně rajčat, což jsem popsal. Hodnoty intenzity si nepamatuju, můžu v nebližších dnech změřit, až vysvitne slunce. Apropo psal jsem rozdíl mezi osluněným jižním oknem, a osluněným (což se moc neprojeví) východním a západním. Je jasné, že když je pod mrakem, intenzita bude přibližně stejná. A v březnu a dubnu už toho slunce bývá trochu víc, což se na rajčatech významně projevuje. Co se týče teploty za oknem, skutečně je tam stejná jako v místnosti, spíš nižší. Zvedne se během dne díky slunci v tomto období tak o cca 2-3°, díky čemuž už mnohdy nemusím topit. A ano, správně jste pojmenoval tento fyzikální jev. To, že jsou sluncem osluněné přímo rostliny, je pozitivní a brání to jejich vytahování, ne naopak, jak píšete. Dokazuje to i jejich chování, jak u nich pozoruji a jak jsem jej popsal. A pokud bych měl brát vážně vaše vysvětlení, pak koncem dubna, kdy je přenesu do skleníku, a teplota se v něm šplhá i k 40°, by došlo k jejich extrémnímu vytahování. Což samozřejmě nedochází, chovají se přesně opačně - významně sílí a mezery mezi novými listy jsou významně kratší. Promiňte, ale moje zkušenosti vůbec neodpovídají vašemu vysvětlení.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Milan HP (387) - xxx.xxx.6.138 (?)
4.12.2018 19:06, počet návštěv: 3178
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Možná to pro někoho není problém, ale někteří z nás raději nejedou na dovolenou, než aby opustili své svěřence- výpěstky (ať už je to jakákoliv zelenina). Dostali jsme se k tomu v jiném vláknu a Vladimír navrhl speciální diskuzi. Celkem správně nechce, aby se vlákno Rajčata 2019 zaneslo jinými problémy.

Tak jak řešíte letní dovolenou vy? Zalévání a další nutnou péči.

Dovolil jsem si zkopírovat příspěvky na toto téma a přenést je sem, Z vlákna Rajčata 2019 nemůžu bohužel smáznout ani svoje příspěvky. Třeba to udělá redakce.

Katkos (12) - xxx.xxx.99.86 (?)
2.12.2018 19:21

Vsak tie dovolenky robia starosti - druhy marcovy tyzden ideme na lyze, to by priesady nemal kto polievat. Pribuzni nam kazdorocne preliatim dokazali skantrit aj izbove odolne rastliny (zistili sme, ze skor preziju ked ich nepoleju vobec), takze priesady na nich urcite nenecham. Sadenie bude teda dost neskoro, az treti marcovy tyzden. A v júli v lete 2018 - 2 tyzdne Chorvatska zase skoro neprezili paradajky v kvetinacoch (ja idiot som ich dala pod kvapkovu zavlahu, ktora je programovana 2x denne 5,00 a 22,00 hod na travnik, aby nezasli na sucho. Tak teda skoro zasli na plesen. Ale nakoniec sme nejake tie cherry mali, po postrekoch). Na poli, kedze nikto nevystipoval zalistky, vznikla nepreniknutelna dzungla, kedze som aj prehustila vysadbu. Darovali mi znami kopu priesad akoze ich odskusanej neznamej - nakoniec nechutnej sorty - medium cervene. Mala som radsej polovicu vyhodit. Zapasila som s pralesom 2 tyzdne. Bolo to nanic. Preto teraz vysadim uz len overene veci. No ale more musi byt. Jednak rodina nie je nadsenec paradajok, ale dovoleniek ano. Aj moja astma a alergie si to ziadaju. Takze vyber jednoznacny, prehrala by som boj za sklenik (pre mna palec hore) oproti moru na celej ciare. Inak ako vy riesite dovolenky, moji mili tomatomilujuci chytrolini? Katka

Milan HP (364) - xxx.xxx.6.138 (?)
3.12.2018 18:08

Na dovolenou prostě nejezdím. Tedy, loni jsem byl na necelý týden v srpnu a moji svěřenci v tu dobu chytli plíseň jako vrata. Vždycky, když jsem jezdíval na dovolenou, pršelo a bylo chladno: ideální plísňové počasí. Tak jsem to v zájmu pěstování letos odpískal úplně. Ale zrovna letos jsem nemusel.Nojo, ale kdo to má vědět? Řešení vidím v krátkých dovolených (do týdne) a častěji. To rajčata vydrží bez vody. Jenže to se pak nevyplatí jet do ciziny. Ale musím říct, že toho fakt nelituju: užil jsem si to stejně parádně. Milan HP

Mr Bigggg (2324) - xxx.xxx.135.132 (?)
3.12.2018 23:24
Pro pěstování rajčat není důležité, jestli někdo jede na dovolenou nebo nejede. Vladimír

Milan HP (364) - xxx.xxx.6.138 (?)
4.12.2018 0:23
Není, pokud má člověk spolehlivý záskok. Letos třeba by bez něj za 10 dní uschly a já musel vozit vodu. Záskok by tohle neobětoval. Ale za sebe se přiznám, že už mne ta touha po cizokrajných dovolených docela přešla. Naraizoval jsem se dost po revoluci a užil si jak dobrodružství, tak stresu. Nejspíš už na to nemám energii. Rozhodně to necítím jako ztrátu, spíš naopak.

A co Ty, byl jsi na dovolené? Myslím třeba víc než týden?

Milan

Připojit reakci   

Katkos (25) - xxx.xxx.99.86 (?)
4.12.2018 22:04
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobry vecer, 

dakujem za nove vlakno pan Milan. Privitam rady, naozaj. Paradajky pestujem len jednu sezonu, ostatne viem len z webu. Priesady zo semien som pestovala od konca aprila po stahovani do vysneneho domu, s mini zahradkou. Tam som vela pokazit nemohla, tepla a svetla dost. Ale... vysledok neskory zber a mala uroda cherry. A odrody, z ktorych som dostala darom planty "klasicke" na poli neboli chutne, ale to uz viete z predoslych mojich prispevkov. Ako by ste sa zariadili u mna v marci? Zasiat pred 09.03., poliat a nechat tyzden tak. Alebo vysadit po navrate 16.03.19. Pozn. sklenik ani parenisko nemam, Vdaka za rady. Katka         

Připojit reakci

Petr z H (277) - xxx.xxx.112.187 (?)
5.12.2018 7:16

Vysít v polovině března je ideální (pro "normální" zahrádkáře wink).

Připojit reakci

Mr Bigggg (2357) - xxx.xxx.135.132 (?)
5.12.2018 8:33

Jako "nenormální zahrádkář" wink doporučuji vyset rajčata začátkem března. Malé sazeničky moc té vody nepotřebují, stačí nalít trochu vody do podmisky a kelímky se sazenicemi tam postavit. Pro mne je to prodloužení sezóny sklizně rajčat důležité. Ta první zralá rajčata z vlastní zahrady chutnají nejvíce.

Vladimír

Připojit reakci

5.12.2018 9:14

Záleží na podmínkách, jaké máte doma. Já zápasím s velikostí rajčat (byť jsou na jižním okně a teplota kolísá mezi 18 - 22). Pokud budete mít dost světla a nižší teplotu, porostou vám pomaleji. Pro mně je ideální polovina března, pokud je chci sázet mezi začátkem až půlkou května ven.

Připojit reakci

5.12.2018 18:58

Katko, nedávno jsem objevil výsevní substrát od německé firmy Gramoflor. Drží skvěle vodu, takže sazeničky zalévám jen tak jednou za 5 - 7 dní do podšálků při teplotě kolem 20°C. Nevím, zda je u vás k dostání, ale to by se dalo vyřešit. Jsem si jist, že když je vysejete už koncem února a do dovolené přesadíte do děrovaných 400g jogurtových kelímků s tímto substrátem s vodou v podšálu, jsou schopné bez újmy přežít i 10 dní. A když ještě trochu snížíte teplotu, budou i pomaleji vysychat. A vůbec se nebojte tak brzkého výsevu: letos jsem vysazoval rostliny seté už v lednu a vedly si venku skvěle i po převozu (trochu komplikovaném). Ale Vy je nemusíte nikam vozit. Z našich substrátů je pak lepší Forestina. Agro výsevní vysychá hrozně rychle.

Milan HP

Připojit reakci

Petr z H (277) - xxx.xxx.187.111 (?)
5.12.2018 19:17

Vážně nevím, proč toto paní radíte. Pokud bude rajčata předpěstovávat doma, kde bude mít všude přes 20°, a třeba dokonce ani nebude mít k dispozici jižní okno, kde bude jakž takž světlo, bude mít za 6 týdnů půlmetrové sazenice. Co s nimi bude v půlce dubna dělat, když nebude ideální počasí, budou ještě noční mrazíky, a bude je ven vysazovat až za další měsíc, v půlce května po zmrzlých? angry Běžné je vysévat je v půlce března. Nemůžete předpokládat, že paní bude experimentovat s přisvětlováním, řízkováním, venčením rajčat přes den, či manipulovat s metrovými obludami.

Připojit reakci

5.12.2018 21:28

A proč si myslíte, že co je běžné je jediné možné? Mám vyzkoušeno, a to zdůrazňuju, že pokud chci mít opravdu brzkou úrodu, je setí koncem února výhodnější. Nerozumím, proč si myslíte, že nelze vysadit třeba i metrovou sazenici. Udělal jsem to a ty sazenice měly červená rajčata nejdřív a také jich měly nejvíc. Ty sazenice vyseté v únoru jsem nepřisvětloval ani na okamžik. Pravda, byly doma za oknem (východním a západním, ani ne jižním), ale okna má každý, ne? Konec února už je světelně přijatelný a dá určitý náskok. A žádné otužování a manipulece nebyly třeba. Vyzkoušeno, potvrzeno. Tak proč neporadit? A pokud se sníží teplota, porostou pomaleji a ten metr mít nebudou. Moje ostatní experimenty s tímhle nemají co dělat. Konec února využívá i několik zahrádkářů, které znám. A ti neexperimentují.

Milan HP

Připojit reakci

Petr z H (277) - xxx.xxx.187.111 (?)
5.12.2018 21:48

Promiňte, ale psal jste na začátku roku, že pěstujete rajčata první rok... ale mluvíte tak, jako byste měl mnohaleté zkušenosti. Já ty zkušenosti mám, a proto říkám, co říkám. Většina lidí má v domě rovnoměrnou teplotu, mezi 20 a 25°. A ne vždy volné okno na jih. Což povede k tomu, že ty sazenice porostou rychle, budou vytáhlé a bude s nimi dost obtížné manipulovat. Při přenášení se budou lámat (i toto mám bohužel ověřené). Za 6 týdnů budou mít půl metru. V půli května při sázení i k tomu metru. Nemluvě o tom, že zastíní celé okno a v místnosti je potom tma.

Já radím, co je rozumné udělat - předpěstovat od půlky března, pak mají v takových podmínkách začátkem května rozumnou velikost pro přenesení a zasazení na zahradě. I tak už v té době začínají kvést.

Pokud má paní možnost více světla a chladnější místnost, pak samozřejmě moje důvody padají, a může začít dřív. Nicméně k tomu nevidím rozumný důvod - jen kvůli tomu, aby uspíšila plodnost o 2 či 3 týdny. Jestli vůbec, ono se to pak s příchodem tepla dožene a srovná...

Připojit reakci

5.12.2018 22:42

Katka má problém s dovolenou, která spadá na druhý týden v březnu a také napsala, že měla pozdní úrodu díky stěhování a tudíž výsevu až v dubnu. Dovolená je neproměnná, a tak se ptá, jak zabezpečit sazenice, aby neuschly na 1 týden a také jak nemít račata příliš pozdě. Má tedy dvě možnosti: vysít před dovolenou a zabezpečit před uschnutím anebo po dovolené, tedy až po půlce března. Tak tomu rozumím já.

Radím tedy vysít před dovolenou, začátek března nestačí, protože rostlinky nebudou dost velké na přesazení (záleží i na metodě výsevu). Z toho vyplývá, že výsev je potřeba trochu posunout na konec února a přesadit před dovolenou. A ne jeden den, ale několik, aby byly konsolidované. A pak zalít do podšálků. A užít si lyžovačky bez starostí.

Ta dřívější úroda je nejen bonus, ale i určitá záruka sklizně v případě, že třeba v srpnu přijde plíseň, jako v roce 2017 (přišla šest dnů po tom, co jsem sklidil první rajčeangry). Letošní rok byl v tomhle ohledu výjimečný, ale nelze ho zahrnout do plánování. Není pravděpodobné, že by se opakoval.

Ano, loni v prosinci jsem poprvé začal pěstovat rajčata od semínka a experimentovat v mizerných podmínkách svého bytu. Ale rajčata pěstuju už od dětství. Tím běžným způsobem: nákup či dar sazenic, šup do půdy (po Zmrzlých) a teprve pak péče o ně. Takže nejsem tak úplný zajíc. A ten rok experimentování mne naučil hodně moc. A myslím, že beru v potaz běžnou realitu rodinného domku, který si Katka vymodlila (gratuluju, bez ironie). Riziko, že se sazenice budou lámat, tu samozřejmě je, ale pokud se s ním počítá, dá se dost eliminovat, třeba tím, že bude sazenic o pár procent víc, než je potřeba a také opatrným zacházením. A rady lze přijmout či odvrhnout nebo přizpůsobit. A já jsem si jist, že tohle Katka zvládne s prstem v nosesmiley.

Milan HP

Připojit reakci

6.12.2018 15:58

Ten zaciatocnik som ja, s rocnymi skusenostami, pan Milan HP je s panom Vladimirom, pani Evou T a pani Jirinou tu ti najskusenejsi a ja sa ucim od nich a som im za ich cas, ktory venuju pisaniu nesmierne vdacna. Teda aktualne mozem, lebo choroba ma na 2 tyzdne priklincovala doma, buduci tyzden o mne uz tak casto pocut nebudete blush

Dakujem srdecne vsetkym za rady, beriem si ich k srdcu, aj vam velmi pekne dakujem. Katka  

Připojit reakci

Mr Bigggg (2357) - xxx.xxx.135.180 (?)
6.12.2018 12:22

Není pravda, že pro předpěstování rajčat bez přisvětlování je nutné využívat jižní okno. Já si naopak myslím a mám odzkoušené, že hlavní příčinou vytahování sazenic jsou vysoké teploty za oknem v případě, že na ně zasvítí jarní slunce. Jinak za oknem je vždy málo světla- cca 50% světla, které je venku. Ldyž nesvítí slunce, tak za okny orientovanými na kteroukoliv světovou stranu je stejně světla!!!

Vladimír

Připojit reakci

6.12.2018 13:05

Promiňte, ale to, co říkáte, je nesmysl! Za sklem nejsou žádné vysoké teploty. Za sklem je taková teplota, jaká je v místnosti. Je to jednoduchá fyzika. Sklem sluneční záření pouze prochází, ale odražené od vnitřního prostředí má jinou vlnovou délku a neprojde sklem zpět, takže vnitřní prostor se ohřívá. Ale nikoli od skla, ale od předmětů uvnitř, na které dopadá sluneční světlo! Takže jediné, čím může slunce urychlit růst, je ohřátí černého květináče, a tím i prohřátí kořenů rajče. Což se dá eliminovat třeba zakrytím bílým papírem.

A to, že se rostliny vytahují tím víc, čím je nižší intenzita světla, je prostě fakt, který nemůžete popřít. Možná, že máte jiná okna, jiné zastínění, a intenzity světla u východního a jižního okna se vám příliš neliší, ale já si to na jaře měřil luxmetrem, a v intenzitě u téměř bezslunečního východního a jižního (nebo střešního) na slunci je sakra velký rozdíl, nikoli v jednotkách, ale v řádech!

Dokazuje to i chování všech rostlin, které mám přes zimu doma. Bez rozdílu se všechny vytahují za světlem. Při letnění (při vysokých teplotách a slunci) pak nerostou do výšky téměř vůbec, naopak sílí a zvětšují listovou plochu. Můžu vám ukázat, jak vypadá rozdíl v růstu u desítek pokojových rostlin, dále pak jakékoli zeleniny, kterou si předpěstovávám. Můžete si pro ověření zasít řeřichu a jednu nechat vyklíčit na jižním slunném okně, druhou na východním. Stejně jako to máte ověřené vy, má ověřeno i já, že rajčata pěstovaná na východním okně jsou slabší a více se vytahují, než ta, která mám na jižním okně. A proto je taky pravidelně mezi okny přenáším a vyměňuji, abych jejich růst měl přibližně stejný.

Připojit reakci

6.12.2018 15:51

Můj příspěvek byl podle Vás nesmysl. Nenacházím slova, kterými bych ohodnotil Vaši repliku. Asi by to bylo něco neslušného. Nevím jak to máte vy, ale my máme opravdu ve všech místnostech skleněná okna a když mluvím o teplotě za oknem (je třeba si přečíst předchozí příspěvek, pokud se nemýlím výraz za sklem jsem nepoužil) tak tím myslím v místnosti na parapetu okna (myslím, že mně všichni rozuměli, asi nikdo jinde v místnosti sazenice nepěstuje). Takže ještě abyste to pochopil, tak v místnosti, kde bych měl sazenice a kde je 24 °C se v případě slunečního svitu zvedne teplota až někam k 26 °C a výše. Slunce nesvítí jen na černý květináč, ale také na listy rajčete a jejich teplota může dosáhnout i hodnoty o 10 °C vyšší. Je to stejné jako když si na přímém slunci nedáte čepici, tak se Vám hlava přehřeje což je nebezpečné. Tomu o tom průchodu světlem sklem a ohřívání prostoru se říká jednoduše skleníkový efekt. To je ta fyzika.
Než jsem začal psát tento příspěvek, tak jsem nelenil a změřil osvětlení na okně orientovaném JZZ a druhém SSV. Ani mne moc nepřekvapilo, že výsledky byly skoro totožné (s rozdílem cca 12 Lx). Naměřená hodnota v dnešním ne slunečném dni 640 Lx. Venku byly stíny jen pod auty a hustými jehličnatými stramy. Nevím kde a kdy jste měřil, s naměřenými hodnotami jste nás nikdy neseznámil. Pokud jde o střešní okno je situace úplně jiná, proč je to tak, to si zjistěte sám (pokud Vás to zajímá).
Pokud jde o to moje vyjádření o 50 % za oknem, tak jsem to myslel v případě, kdy na rostliny nesvítí přímé sluneční světlo. Toto vyjádření bylo nepřesné a omluvám se za ně. Každý i malé dítě ví, že intenzita světla za sklem se pohybuje někde okolo 95 % dle použitého skla a jeho čistoty. Ale slunce nesvítí celý den ve druhé polovině března cca 4 hodiny denně, na začátku dubna v průměru 6 hodin denně. Asi pro většinu není problémem pochopit, že rostliny zahřáté někde kolem 28 °C po skončení svitu slunce dále silně asimilují a rostou při nedostatečném světle a vysoké teplotě. Důsledek je jediný, vytahování rostlin. Nějaké stínění květináčů, atd. je směšná záležitost.
           Vladimír

PS.:Rajčata už pěstuji také nějakou dobu smiley

Připojit reakci

Petr z H (277) - xxx.xxx.173.29 (?)
6.12.2018 18:30

Toto asi nemá smysl. Napsal jsem, co jsem napsal, a za tím si stojím. Vím, jak se mi za kterými okny doma chovají rostliny včetně rajčat, což jsem popsal. Hodnoty intenzity si nepamatuju, můžu v nebližších dnech změřit, až vysvitne slunce. Apropo psal jsem rozdíl mezi osluněným jižním oknem, a osluněným (což se moc neprojeví) východním a západním. Je jasné, že když je pod mrakem, intenzita bude přibližně stejná. A v březnu a dubnu už toho slunce bývá trochu víc, což se na rajčatech významně projevuje. Co se týče teploty za oknem, skutečně je tam stejná jako v místnosti, spíš nižší. Zvedne se během dne díky slunci v tomto období tak o cca 2-3°, díky čemuž už mnohdy nemusím topit. A ano, správně jste pojmenoval tento fyzikální jev. To, že jsou sluncem osluněné přímo rostliny, je pozitivní a brání to jejich vytahování, ne naopak, jak píšete. Dokazuje to i jejich chování, jak u nich pozoruji a jak jsem jej popsal. A pokud bych měl brát vážně vaše vysvětlení, pak koncem dubna, kdy je přenesu do skleníku, a teplota se v něm šplhá i k 40°, by došlo k jejich extrémnímu vytahování. Což samozřejmě nedochází, chovají se přesně opačně - významně sílí a mezery mezi novými listy jsou významně kratší. Promiňte, ale moje zkušenosti vůbec neodpovídají vašemu vysvětlení.

Připojit reakci

6.12.2018 18:41

Myslím si, že to opravdu nemá smysl. Proto nerozumím tomu, proč sem pletete skleník. Máte pocit, že skleník je něco podobného jako parapet v bytě? Možná byste si měl změřit osvětlení v tom skleníku.

Vladimír

Připojit reakci

6.12.2018 8:36

Gramoflor je profesionální německý substrát a také ho už tři roky používám. S tím, že by nějaký substrát nedržel vodu jsem se nesetkal ani u našich substrátů. Na tento německý substrát jsem přešel poté, co zbytky herbicidů v jednom českém substrátu mně poničily celou jednu sezónu. Prostě měl jsem tu smůlu, že jsem narazil na šarži, ve které byl zpracován nějaký komunální odpad s trávou stříkanou herbicidem. Pro mne je důležité to, že Gramoflor je označen jako profesionální, to je pro zahradníky. A ti by se bránili, kdyby v tom substrátu bylo něco nevhodného, což je pro obyčejného zahrádkáře skoro nemožné. Gramoflor není snadné sehnat ani u nás kde je prodejen se zahrádkářským zbožím plno, je otázkou jestli zrovna tento substrát paní Katka sežene. Já jsem nikdy moc nad tím do čeho vyset rajčata nepřemýšlel (až do té neblahé zkušenosti), použil jsem to co jsem měl po ruce. Nikdy jsem také nic nepropařoval, na herbicidy by to stejně nefungovalo.

Vladimír

Připojit reakci

6.12.2018 20:34

Vladimíre, já jí ho klidně tady koupím a pošlu - přece si musíme pomáhat. Hned zítra tam zajedu a nakoupím do foroty. A pokud se jedná o držení vody, ty substráty se dost liší, fakt.

Milan

Připojit reakci

5.12.2018 7:08

Spokojenost rodiny, klidná dovolená, zrelaxování aktivitou, kterou má člověk rád, jsou jednoznačně přednější než nějaký kus zeleniny. Dovolenou v žádném případě nepodřizuji zahradě. Člověk musí čas od času úplně vypnout od práce a každodenních prací, jinak je téměř jisté, že se to časem vymstí.

Většinou mizíme v kuse tak na 2 týdny někam mimo, a ještě se mi nestalo, že by něco významně nepřežilo. A třeba zmiňovaná rajčata jsou ta poslední, která by měla pojít kvůli 2 týdnům nezalívání... Nicméně podotýkám, že neprovozuji tak omezující a zbytečné činnosti, jako je pěstování zeleniny v nádobách.

Připojit reakci

PP. (5382) - xxx.xxx.9.135 (?)
5.12.2018 7:57

Velmi subjektivní reakce, nepolemizuju. Ale někdo holky, jiný vdolky. Pro někoho omezující činnost, pro jiného zajímavá zábava. Nejen to pěstování. Obecná pravda je s těmi rajčaty, pokud nejsou v nádobách, vydrží skoro všechno.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.38 (?)
5.12.2018 8:07

Když už utratíme cosi za dovolenou, hodí se dát lahvinku sousedovi, aby ten skleník či choulostiv+jší kytky párkrát zalil

Připojit reakci

5.12.2018 8:16

Aby to nebylo pochopeno špatně - neříkám, že zahrada není zábava. Říkám pouze, že zalívání v létě, které je kámen úrazu v souvislosti s dovolenou, beru jako povinnost, nikoli jako zábavu (a pochybuju, že někoho zalívání baví). Rozhodně tedy nebudu upřednostňovat "musím zalívat" před "potřebuji a chci v létě, 1x za rok, příjemně zrelaxovat". Život je příliš krátký abych permanentně řešil, že "něco musím". K čemu pak takový život je?

Tedy - zeleninu pěstuji rád, ale ne nutně. Pokud nebude 2 týdny zalívaná, pěstuji ji dál, i s případnou "ztrátou květinky". Dovolená mi dá psychicky nesrovnatelně víc, než několik zachráněných rostlinek před suchem.

Připojit reakci

ivan z okénka (746) - xxx.xxx.184.133 (?)
5.12.2018 8:09

Ono to jde. Když si vemete, že odrůdy ovoce i zeleniny jsou rané polorané až pozdní, dá se trefit. I na poli se to dá. Když jsme sklízeli jahody, nemohli jsme jít do raného zelí, květáku. Takže vhodné odrůdy a vytvořit okno kdy nic moc nezraje. Když jezdím v polovině července, pěstuji rané jahody, rané rybízy, u jablek a hrušek to není problém, u třešní a raných višní také ne. Meruňky a broskve také lze termínovat před nebo po. Je to tak trochu +-, ale v podstatě to jde. Pokud jde o rajčata, nevidím už vůbec žádný problém. Kdyby opravdu o něco šlo, sklidí se i ta ne plně dobarvená, nebo můžete pěstovat více LSL odrůd. V leču to zas tak velký rozdíl není a ty na super jídlo holt více nazrají. Nebo je tu zase výzva pro Milana HP. Jaký vijan a zhruba kdy, musím u pěstovaných tyčkových rajčat vyštípnout, aby mi v polovině července (nebo jindy, kdy jedu pryč) rajčata v té době zrovna na něm nepřezrály? Ty okolo ať se postupně rdí. I na tom balkoně to jde přizpůsobit. Vedle samozavlažovacích nádob to jde kapkovkou do jednotlivých nádob s el. hodinami napojenými na čerpadlo ponořené třeba v 50 l barelu, které hodiny zapnou jen hodinu nebo jiný časový úsek podle toho kolik vody čerpadlo spolu s kapkovači dá a jak dlouho má zásoba v barelu vydržet. Čerpadlo u rybiček tak funguje léta, tak proč ne jiné, hadičky s kapkovači zas tak drahé nejsou... 

Připojit reakci

5.12.2018 19:43

Ivane, je to přesně tak: největší problém je s rajčaty v květináči v opravdu horkém létu jako letos. To nevydržely bez vadnutí ani celé dva dny a ani moc nezáleželo na velikosti květináče. Automatické systémy pak mají tu nevýhodu, že nejsou sto reagovat na počasí (snad jen ty hodně drahé), takže se naopak může stát, že rajčata utopí. Na jeden z balkónů mi totiž prší volně. Nevidím cestu, jak nahradit lidskou péči. Takže flaška nebo dvě spolehlivému sousedovi či osobám blízkým. O spolehlivé sousedy mám nouzi a moji synáčkové se na to taky vykašlou. Takže jsem strávil léto pendlováním mezi bytem a chalupou.

S tím vyštipováním asi nepomůžu: jsem lítostivý typ, i ty vyštípnuté pak zasadím. Jen tak, aby dožily důstojně. Někdy dají i pozdnější sklizeň.

Milan HP

Připojit reakci

ivan z okénka (746) - xxx.xxx.184.133 (?)
6.12.2018 10:28

Milane pořiď si Rukověť zahrádkáře 2019, tam je těch nápadů více. 

Připojit reakci

6.12.2018 20:38

Ivane, díky. Mrknu na to. Taky zkusím kámoše s technickým talentem: třeba vymyslíme něco na Nobelovu cenuwink.

Milan

Připojit reakci

5.12.2018 8:25

Souhlasím s názorem Petra z H. „Člověk musí čas od času úplně vypnout od práce a každodenních prací, jinak je téměř jisté, že se to časem vymstí.“ A tak od doby před padesáti lety, kdy jsem z prázdnin přešel na třítýdenní dovolenou se snažím třikrát za rok (po jednom týdnu) někam vyjet. Původně to byl jeden týden v zimě a dva týdny v létě. Preferovali jsme s manželkou aktivní dovolenou (snad s výjimkou dvou delších dovolených u moře),  lyžování v zimě,  v létě jeden týden pěší turistika po českých zemích (hrady a zámky) a jeden týden koncem srpna na slovenských horách. Cesty na západ jen poznávací zájezdy a nějaké ty týdenní zájezdy do Alp a Dolomitů. Dnes, když už mám plno volna, tak už na nějaké lyžování a VHT nemám nárok, tak už jen dvě dovolené- české hrady a zámky (letos v okolí Plzně a Žďárské vrchy). Zahradu nachystám vždy tak, aby s tím neměl nikdo z blízkých nějaké problémy. Tyčková rajčata vyštípu, plevel pokud to stihnu vytrhám a zbyde jen jedno zalití uprostřed týdne (těch patnáct konví vody by snad zvládla i cvičená opice  smiley).

Vladimír

Připojit reakci

5.12.2018 19:58

Pro zahradu mám jednu vychytávku, jak odstranit nutnost i toho zalití uprostřed týdne. Při vysazování usadím nad kořenový bal obyčejný cca litrový kelímek s dírami ve dnu. Kdybych jel na týden pryč, což se nestalo, ale může, naleju ke kořenům patřičné množství vody a kelímky uzavřu proti vypařování (třeba hlínou). Riziko přelití je minimální a týden určitě v pohodě přežijí i bez cvičené opice.wink S touhle péčí (bez uzavírání) neuvadaly ani v parném létě 4 - 5 dnů. Delší čas jsem jim nenechal. Ale dva týdny už jsou mimo mísu, to nezvládnou.

Milan

Připojit reakci

6.12.2018 8:42

Milane, nějak si protiřečíš. Pro mne týden dovolené znamená, že se k nějakému zalití dostanu po devíti dnech. A to opravdu nějakou tu zálivku uprostřed týdne chce. smiley

Vladimír

Připojit reakci

6.12.2018 20:47

Neprotiřečím, extrapoluju. S tím uzavřením jsem to ještě nezkusil - nebylo proč. A běžně jsem zaléval jen tak kolem 1l - 1,5l na rostlinu. Takže tak kalkuluju: pokud jim každému dám 3l ke kořenům a kelímek ucpu, těch 7 dní vydrží. Pokud říkáš 9, tam už je to trochu sázka do loterie. Vyzkouším, nakonec nejspíš zase nepojedu nikam. Ale bez jakékoliv lítostismiley.

Milan

Připojit reakci

6.12.2018 9:46

Dovolil bych si trochu polemizovat - vše záleží především na typu půdy. Měl jsem zasazené dýně v sadu, kde je propustná hlinitopísčitá půda (i když v tom místě vylepšená velkým množstvím normální zeminy, hnojem a kompostem). Používám podobnou vychytávku - ke každé dýni mám zapíchnutou 2l PETku. Dovolenou jsem měl 2 týdny začátkem srpna, kdy byly extrémní teploty a sucho. Ačkoli jsem záhon před odjezdem mohutně prolil a ještě naplnil PETky, po návratu zbyly z rostlin jen živořící torza (nicméně škody moc nebylo, protože dýně už byly dozrálé).

Naopak, v zahradě a ve skleníku, kde mám veškerou ostatní zeleninu, stačilo před odjezdem pořádně zalít. Po návratu bylo vše v pořádku. Rajčata, lilky, mochyně, mrkev, ve skleníku papriky a okurky. Na zahradě mám ale normální kvalitní zeminu, která vláhu udrží. Jediné, co se stalo, a co bych nečekal, byly oschlé listy u jahod, které obvykle přes léto vůbec nezalívám. Kupodivu i rajče, které měla dcera v květináči, jsem dal do stínu - mělo pár zvadlých/uschlých listů, ale žilo a později ještě plodilo.

A jediné, co nevydrželo 2 týdny tohoto extrému bez péče, byly 2 na podzim zasazené rybízy. Ostatním rybízům, srstkám, malinám a kiwi slunce spálilo listí, ale přežily. Ale to bych nezachránil zřejmě ani kdybych byl doma - možná zastíněním. Ale koho by napadlo zastiňovat tyto rostliny...

Takže asi tolik k nutnosti zálivky během dovolené - záleží především na parametrech zeminy.

Připojit reakci

6.12.2018 12:27

Dakujem vsetkym za rady, pouzijem od kazdeho trosku. Polovicu vysadim koncom februara (urcite je rozumne nie tesne pred odchodom, aby rastlinky uz co to mali za sebou) a dam vodu do podmisiek. Ked budeme prec, kurenie bude na minime, takze sa tak vytahovat nebudu. Druhu polovicu vysadim az potom, pre istotu (ked sa vratime, bude dom skor prekurovany ako poznam zvysok rodiny, na minimum 23 st). Ako ste si vsimli v druhom vlakne rajčiny 2019, zasob mam bohate, ked nieco nevyjde s priesadami, nahrada bude. Myslim to tiez tak, ze z jednej sorty vysadim jedno-dve semienka v unoru a z tej tej sorty v breznu po dovolenke. Mala som Agro substrat, vymenim teda za iny. Sezonu potrebujem urychlit urcite, presne ako hodnoti pan Milan HP a to prave preto, ze som neskuseny zahradkar a hrozba plesne je najvyssie riziko. Tak aby som z paradajok mala aspon daco. V lete chodime vzdy v cervenci na 15 dni do Chorvatska, tento rok skusim letecku verziu inde na 11-12 dni. Vysadbe do nadob sa nevyhnem, nie preto, ze som pitomec, ale zahon je v polotieni, chutne rajčiny som mala len z nadob, tie su na juhu. Skusim viac samozavlazovacich. Susedia neprichadzaju do uvahy, zijeme tazko anonymnu dobu a rodina pride poliat 1-2x. Skusim aj tie PET flase. A... aj tak rozhodne Matka Priroda a moj manzel, mestsky to chlap, hadame sa kvoli rajčinam denne. Ale!!!, na mojich rajčinach sa v lete pasli s rozkosou vsetci a teraz nad kupenymi krutia nosom. Neter z Nemecka sa dnes ozvala, ci nechcem semena z ich Amazonu, ze donesie na Vianoce, len aby boli v lete tie moje chutne cherry. Ked som vsak videla ceny, obisla ma horucava. UK maju uplne ine. Katka      

Připojit reakci

6.12.2018 21:31

Katko, Vy jste chytrá Horákyně. Vůbec jsem se nespletl s tím prstem v nosesmiley. Zkuste sehnat ten německý substrát u vás, a když to nepůjde, pošlu Vám ho odsud. Stojí to za to.

A do těch samozavlažovacích zařízení se taky kouknu, doteď mne to totiž ani nenapadlo. To by bylo, abychom tady něco společně nevymysleli. Ono tady možná už takové téma je. Jdu hledat.

Milan HP

Připojit reakci

6.12.2018 17:56

Dakujem vsetkym za rady, pouzijem od kazdeho trosku. A chlapy neprite sa navzajom, pozrite sa, o kolko ste mudrejsi ako ja. Polovicu vysadim koncom februara (urcite je rozumne nie tesne pred odchodom, aby rastlinky uz co to mali za sebou) a dam vodu do podmisiek. Ked budeme prec, kurenie bude na minime, takze to je fajn. Druhu polovicu vysadim az potom, pre istotu (ked sa vratime, bude dom skor prekurovany ako poznam zvysok rodiny, na min. 23 st). Ako ste si vsimli v druhom vlakne rajčiny 2019, zasob mam bohate, ked nieco nevyjde s priesadami, nahrada bude. Myslim to tiez tak, ze z jednej sorty vysadim jedno-dve semienka v unoru a z tej tej sorty v breznu po dovolenke. Mala som Agro substrat, vymenim teda za iny. Sezonu potrebujem urychlit urcite, presne ako hodnoti pan Milan HP a to prave preto, ze som neskuseny zahradkar a hrozba plesne je najvyssie riziko. Tak aby som z paradajok mala aspon daco. V lete chodime vzdy v cervenci na 15 dni do Chorvatska, tento rok skusim letecku verziu inde na 11-12 dni. Vysadbe do nadob sa nevyhnem, nie preto, ze som pitomec, ale zahon je v polotieni, chutne rajčiny som mala len z nadob, tie su na juhu. Skusim viac samozavlazovacich. Susedia neprichadzaju do uvahy, zijeme tazko anonymnu dobu a rodina pride poliat 1-2x. Skusim aj tie PET flase. A... aj tak rozhodne Matka Priroda a moj manzel, mestsky to chlap, hadame sa kvoli rajčinam denne. Ale!!!, na mojich rajčinach sa v lete pasli s rozkosou vsetci a teraz nad kupenymi krutia nosom. Neter z Nemecka sa dnes ozvala, ci nechcem semena z ich Amazonu, ze donesie na Vianoce, len aby boli v lete tie moje chutne cherry. Ked som vsak videla ceny, obisla ma horucavadevil. UK maju uplne ine. Katka

Připojit reakci

6.12.2018 19:52

Je zajímavé, že nikdo tady neuvedl mulčování. Já mulčuji černou tkanou textilií. Maximálni spokojenost.

Vladimír

Připojit reakci

6.12.2018 21:04

Skvělý nápad. A kombinací těchhle nápadů určitě nic nezkazíme. (Ale na dovču v létě stejně nejedu.)

Milan

Připojit reakci

Eva T. (351) - xxx.xxx.214.11 (?)
6.12.2018 21:04

Katka, s kľudom môžete vysiať vo februári,  dni sa už predlžujú, nie je už také nutné prisvetľovať a pri tom zníženom kúrení to priesady vydržia. Ak by boli koncom marca mierne vytiahnuté, presadila by som ich v tvare U, alebo špirály do trocha väčšieho kvetináča- vyženú si ďalšie nové korene z prihrnutej stopky a rastliny spevnejú. Takto predpestované potom skorej rodia aj vonku, mne zvyčajne už od začiatku júna, vlani pri decembrovom výseve(s prisvetľovaním) som mala prvé skoré rajčiny síce v dome za oknom už na Veľkú Noc.(viď vlákno Rajčata 2018)

Ja na dovolenku k moru chodím koncom novembra - do Egypta za šnorchlovaním, asi na 7-12dní, pokusné rajčiny to minulý týždeň vydržali bez polievania. V máji už len na 4 dni Praha- Noc literatury a knižní Veletrh. V lete prázdninujem doma, iba s každodennými pravidelnými vychádzkami do prírody s našimi hafanmi. 

Na pestovanie v nádobách v lete vonku určite treba vyriešiť samozavlažovanie.

Eva T.

Připojit reakci

6.12.2018 21:00

Petře, to máte samotřejmě pravdu. Píšu o svých zkušenostech, ale ty jsou vlastně jen z jednoho místa s víceméně hlinito-jílovitou půdou, která drží vodu někdy až moc dobře. Ale i ta byla letos vyschlá na prach až do 40-50cm.           Rozhodně se hlinoto-písčité půdy budou chovat jinak a mnou uvedená čísla nebudou platit. To jsem nedotáhl do konce.

Milan HP

Připojit reakci

host - xxx.xxx.35.64 (?)
7.12.2018 0:04

Na chalupu jezdím většinou  každý druhý víkend a léta   mně funguje závlaha bez problémů takto: U skleníku je 100 l sud, z něj vedou hadičky kapkové závlahy do skleníku. Tam kde kapou, jsou sazenice. V sudu je další (zavíkovaný) 30 l soudek plný vody, aby trochu pomohl ohřát novou vodu dodanou čerpadlem ze studny.  Ve velkém sudu je na přívodu vody plovák ze splachovače WC, který zabrání přetečení sudu. Čerpadlo je spínáno přes časovač na 5 minut (to bohatě stačí, aby se sud naplnil) každý druhý den. Frekvenci zapnutí lze jednoduše měnit. Ve skleníku mám okurky, rajčata, salát,  z jara sadbu letniček a zeleniny a funguje to celkem spolehlivě. Jde koupit i čidlo na vlhkost půdy a to by řídilo zalévání, jenže bych musel asi tam zavést proud. Bude asi i bezdrátová verze, ale zdá se mně to již zbytečně komplikované.

Letos zvažuji nasázet další rajčata venku pod průhlednou stříšku na sloupcích a i k nim tu závlahu zavést. Měly by méně trpět plísněmi.

Jirka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.99.86 (?)
7.12.2018 1:57

Ako vidím, spolu niečo vyskumame, urcite. Ste ma všetci tak dnes potešili... Dobrá parta ludi sa tu zišla.. pre Milana HP: substrát budem zháňať tu, ozvem sa keď nič. Samozavlazovacie črepy som kupovala neskôr až v máji na vrabciak.sk v akcii, je aj česká verzia webu. Stali polovicu ako inde a ako v marci. Pani Eva T: tiež plánujem Egypt Makadi na jeseň, len nech ma nezozere žralok, pri snorchlovaní sa nekontrolovane odplazim aj kilometer. V lete stačí HR týždeň. Uz len presvedcit polovicku. Katka

Připojit reakci

7.12.2018 8:55

Jirko, bohužel je rozdíl mezi skleníkem či balkónem, kam neprší a mým balkónem na dešti. Tam je nutné zabudovat ještě nějaké vhodné čidlo, které za deště zavlažování vypne, a to na určitý čas, aby nedošlo k přelití a vyplavení živin. A další věc je, že vlhkost půdy se bude v jednotlivých květináčích lišit podle velikosti květináče a vzrůstu rajčete. Pravda, pro překlenutí řekněme týdne, maximálně dvou, by možná jednoduchý systém stačil (v kombinaci se znalostí předpovědi počasí), ale když už něco budovat, tak aby to stálo za to, abych nemusel lítat každý den s vodou.

Hledal jsem v Zavlažovacích zařízeních tady na föru, ale nic pro květináče jsem nenašel.sad

Milan HP

Připojit reakci

7.12.2018 13:09

Slovenska stranka vrabciak.sk ma cely obsah v cz, aj kontakt telefonicky bol v cz. Pozrite si sortiment, ja som kupila samozavlazovacie kvetinace firmy Plastia typ bergamot. 2 druhy 35x35 cm a 40x40 cm. Vojde tam naspodok minimalne 3 l vody. Len som mala pocit, ze potom sa zmesti malo substratu. Neviem, ci nedokupim Plastia typ siesta, su vyssie tie kvetinace a okruhle. Su prezentovane tieto typy pestovania aj na you toube. Vrabciak cz neexistuje, urcite sa len inak vola. Pan google vyriesi.

Katka

Připojit reakci

Mimmo (1587) - xxx.xxx.91.93 (?)
17.12.2018 17:52

Moje cherry rajče Vilma plodí i v těchto kratších dnech víc než v červenci. Rozhodl jsem se, že je tedy nenechám po Vánocích uschnout. Vybral jsem mu k překonání dlouhé dovolené veřejně přístupné místo s několika dalšími rostlinami. Postavil jsem k nim velikou lahev s vícejazyčnou prosbou o zalévání. Třeba někdo vypomůže.

Obrázky:
Vilma v prosinci 2018
Vilma v prosinci 2018
Prosba o zalití (EN, BG)
Prosba o zalití (EN, BG)
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna 1517.12.20181912
Rajčata 20198517.12.201810389
Jak skloubit pěstování a dovolenou?4317.12.20183179
BUSH CHAMPION F1117.12.201898
Tatiana´s TOMATbase 217.12.2018241
Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka 1716.12.20181308
Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory9314.12.201814595
Rajče jako Bajaja1712.12.20181754
Jak daleko pálivé papriky od nepálivých328.12.201827219
Papriky 2018977.12.201828901
Prosím doporučte cuketu211.12.20181545
Rajčata venku do Vánoc?3324.11.20184317
Rajčata 2018/215217.11.201827949
Co je to za tykev? 44.11.20181048
Rajčata 20175663.11.2018211651
Nejsladší rajčata 2326.10.20184366
spirála na rajčata a okurky6225.10.2018128090
Sklizeň rajčat a paprik - 2018 6115.10.201810321
Pěstování rajčat na netkané textilii?536.10.201842094
Jak pěstovat dýně a cukety na jednom místě830.9.2018982
Jak naložit s nedozrálou tykví Oregon, aby se dala i skladovat 126.9.2018294
Melouny 2018 3124.9.20187519
Zálivka zeleniny z jímky s 25 roků nečerpanou dešťovkou519.9.2018872
Co to je za nemoc rajčat? 2818.9.20186501
Žádné cukety - květ odpadne617.9.20186573
Paprika Rodrigo 7611.9.201821864
Jak omezit výšku rajčat? 411.9.2018782
Skřipce na vázání rajčat1710.9.20188790
Zloutnuti a usychani listu rajcat po pohnojeni59.9.2018984
Méně časté druhy tykví - pěstování, skladování, využití 134.9.20187527
Masitá rajčata261.9.20187752
Čierna rajčina 2930.8.201817418
Suchu odolnější zelenina2428.8.20182780
praskání rajčat1028.8.201826887
Okurka hadovka - co jí schází? 126.8.2018493
Paprika - napadle listy226.8.2018439
Vilma, Venus, Aztek2123.8.20183560
Jak uskladnit sušená rajčata?1823.8.20182285
Zežloutnutí plodu lilku122.8.2018314
Jak utlumit zrání rajčat ve skleníku?322.8.2018534
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Záchůdek catgenie 120+13.12.2018
Koťátka versus blechy13.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Border kolie do bytu?23.11.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů