Jak skloubit pěstování a dovolenou?



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
5.12.2018 22:42

Katka má problém s dovolenou, která spadá na druhý týden v březnu a také napsala, že měla pozdní úrodu díky stěhování a tudíž výsevu až v dubnu. Dovolená je neproměnná, a tak se ptá, jak zabezpečit sazenice, aby neuschly na 1 týden a také jak nemít račata příliš pozdě. Má tedy dvě možnosti: vysít před dovolenou a zabezpečit před uschnutím anebo po dovolené, tedy až po půlce března. Tak tomu rozumím já.

Radím tedy vysít před dovolenou, začátek března nestačí, protože rostlinky nebudou dost velké na přesazení (záleží i na metodě výsevu). Z toho vyplývá, že výsev je potřeba trochu posunout na konec února a přesadit před dovolenou. A ne jeden den, ale několik, aby byly konsolidované. A pak zalít do podšálků. A užít si lyžovačky bez starostí.

Ta dřívější úroda je nejen bonus, ale i určitá záruka sklizně v případě, že třeba v srpnu přijde plíseň, jako v roce 2017 (přišla šest dnů po tom, co jsem sklidil první rajčeangry). Letošní rok byl v tomhle ohledu výjimečný, ale nelze ho zahrnout do plánování. Není pravděpodobné, že by se opakoval.

Ano, loni v prosinci jsem poprvé začal pěstovat rajčata od semínka a experimentovat v mizerných podmínkách svého bytu. Ale rajčata pěstuju už od dětství. Tím běžným způsobem: nákup či dar sazenic, šup do půdy (po Zmrzlých) a teprve pak péče o ně. Takže nejsem tak úplný zajíc. A ten rok experimentování mne naučil hodně moc. A myslím, že beru v potaz běžnou realitu rodinného domku, který si Katka vymodlila (gratuluju, bez ironie). Riziko, že se sazenice budou lámat, tu samozřejmě je, ale pokud se s ním počítá, dá se dost eliminovat, třeba tím, že bude sazenic o pár procent víc, než je potřeba a také opatrným zacházením. A rady lze přijmout či odvrhnout nebo přizpůsobit. A já jsem si jist, že tohle Katka zvládne s prstem v nosesmiley.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 4.12.2018 19:06, zobrazeno: 21938x

Možná to pro někoho není problém, ale někteří z nás raději nejedou na dovolenou, než aby opustili své svěřence- výpěstky (ať už je to jakákoliv zelenina). Dostali jsme se k tomu v jiném vláknu a Vladimír navrhl speciální diskuzi. Celkem správně nechce, aby se vlákno Rajčata 2019 zaneslo jinými problémy.

Tak jak řešíte letní dovolenou vy? Zalévání a další nutnou péči.

Dovolil jsem si zkopírovat příspěvky na toto téma a přenést je sem, Z vlákna Rajčata 2019 nemůžu bohužel smáznout ani svoje příspěvky. Třeba to udělá redakce.


Katkos (12) - xxx.xxx.99.86 (?)
2.12.2018 19:21
 

Vsak tie dovolenky robia starosti - druhy marcovy tyzden ideme na lyze, to by priesady nemal kto polievat. Pribuzni nam kazdorocne preliatim dokazali skantrit aj izbove odolne rastliny (zistili sme, ze skor preziju ked ich nepoleju vobec), takze priesady na nich urcite nenecham. Sadenie bude teda dost neskoro, az treti marcovy tyzden. A v júli v lete 2018 - 2 tyzdne Chorvatska zase skoro neprezili paradajky v kvetinacoch (ja idiot som ich dala pod kvapkovu zavlahu, ktora je programovana 2x denne 5,00 a 22,00 hod na travnik, aby nezasli na sucho. Tak teda skoro zasli na plesen. Ale nakoniec sme nejake tie cherry mali, po postrekoch). Na poli, kedze nikto nevystipoval zalistky, vznikla nepreniknutelna dzungla, kedze som aj prehustila vysadbu. Darovali mi znami kopu priesad akoze ich odskusanej neznamej - nakoniec nechutnej sorty - medium cervene. Mala som radsej polovicu vyhodit. Zapasila som s pralesom 2 tyzdne. Bolo to nanic. Preto teraz vysadim uz len overene veci. No ale more musi byt. Jednak rodina nie je nadsenec paradajok, ale dovoleniek ano. Aj moja astma a alergie si to ziadaju. Takze vyber jednoznacny, prehrala by som boj za sklenik (pre mna palec hore) oproti moru na celej ciare. Inak ako vy riesite dovolenky, moji mili tomatomilujuci chytrolini? Katka


Milan HP (364) - xxx.xxx.6.138 (?)
3.12.2018 18:08

Na dovolenou prostě nejezdím. Tedy, loni jsem byl na necelý týden v srpnu a moji svěřenci v tu dobu chytli plíseň jako vrata. Vždycky, když jsem jezdíval na dovolenou, pršelo a bylo chladno: ideální plísňové počasí. Tak jsem to v zájmu pěstování letos odpískal úplně. Ale zrovna letos jsem nemusel.Nojo, ale kdo to má vědět? Řešení vidím v krátkých dovolených (do týdne) a častěji. To rajčata vydrží bez vody. Jenže to se pak nevyplatí jet do ciziny. Ale musím říct, že toho fakt nelituju: užil jsem si to stejně parádně. Milan HP


Mr Bigggg (2324) - xxx.xxx.135.132 (?)
3.12.2018 23:24
Pro pěstování rajčat není důležité, jestli někdo jede na dovolenou nebo nejede. Vladimír


Milan HP (364) - xxx.xxx.6.138 (?)
4.12.2018 0:23
Není, pokud má člověk spolehlivý záskok. Letos třeba by bez něj za 10 dní uschly a já musel vozit vodu. Záskok by tohle neobětoval. Ale za sebe se přiznám, že už mne ta touha po cizokrajných dovolených docela přešla. Naraizoval jsem se dost po revoluci a užil si jak dobrodružství, tak stresu. Nejspíš už na to nemám energii. Rozhodně to necítím jako ztrátu, spíš naopak.

A co Ty, byl jsi na dovolené? Myslím třeba víc než týden?

Milan

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 4.12.2018 22:04

Dobry vecer, 

dakujem za nove vlakno pan Milan. Privitam rady, naozaj. Paradajky pestujem len jednu sezonu, ostatne viem len z webu. Priesady zo semien som pestovala od konca aprila po stahovani do vysneneho domu, s mini zahradkou. Tam som vela pokazit nemohla, tepla a svetla dost. Ale... vysledok neskory zber a mala uroda cherry. A odrody, z ktorych som dostala darom planty "klasicke" na poli neboli chutne, ale to uz viete z predoslych mojich prispevkov. Ako by ste sa zariadili u mna v marci? Zasiat pred 09.03., poliat a nechat tyzden tak. Alebo vysadit po navrate 16.03.19. Pozn. sklenik ani parenisko nemam, Vdaka za rady. Katka         

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 5.12.2018 7:16

Vysít v polovině března je ideální (pro "normální" zahrádkáře wink).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 5.12.2018 8:33

Jako "nenormální zahrádkář" wink doporučuji vyset rajčata začátkem března. Malé sazeničky moc té vody nepotřebují, stačí nalít trochu vody do podmisky a kelímky se sazenicemi tam postavit. Pro mne je to prodloužení sezóny sklizně rajčat důležité. Ta první zralá rajčata z vlastní zahrady chutnají nejvíce.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 5.12.2018 9:14

Záleží na podmínkách, jaké máte doma. Já zápasím s velikostí rajčat (byť jsou na jižním okně a teplota kolísá mezi 18 - 22). Pokud budete mít dost světla a nižší teplotu, porostou vám pomaleji. Pro mně je ideální polovina března, pokud je chci sázet mezi začátkem až půlkou května ven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 5.12.2018 18:58

Katko, nedávno jsem objevil výsevní substrát od německé firmy Gramoflor. Drží skvěle vodu, takže sazeničky zalévám jen tak jednou za 5 - 7 dní do podšálků při teplotě kolem 20°C. Nevím, zda je u vás k dostání, ale to by se dalo vyřešit. Jsem si jist, že když je vysejete už koncem února a do dovolené přesadíte do děrovaných 400g jogurtových kelímků s tímto substrátem s vodou v podšálu, jsou schopné bez újmy přežít i 10 dní. A když ještě trochu snížíte teplotu, budou i pomaleji vysychat. A vůbec se nebojte tak brzkého výsevu: letos jsem vysazoval rostliny seté už v lednu a vedly si venku skvěle i po převozu (trochu komplikovaném). Ale Vy je nemusíte nikam vozit. Z našich substrátů je pak lepší Forestina. Agro výsevní vysychá hrozně rychle.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 187.111 (?), 5.12.2018 19:17

Vážně nevím, proč toto paní radíte. Pokud bude rajčata předpěstovávat doma, kde bude mít všude přes 20°, a třeba dokonce ani nebude mít k dispozici jižní okno, kde bude jakž takž světlo, bude mít za 6 týdnů půlmetrové sazenice. Co s nimi bude v půlce dubna dělat, když nebude ideální počasí, budou ještě noční mrazíky, a bude je ven vysazovat až za další měsíc, v půlce května po zmrzlých? angry Běžné je vysévat je v půlce března. Nemůžete předpokládat, že paní bude experimentovat s přisvětlováním, řízkováním, venčením rajčat přes den, či manipulovat s metrovými obludami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 5.12.2018 21:28

A proč si myslíte, že co je běžné je jediné možné? Mám vyzkoušeno, a to zdůrazňuju, že pokud chci mít opravdu brzkou úrodu, je setí koncem února výhodnější. Nerozumím, proč si myslíte, že nelze vysadit třeba i metrovou sazenici. Udělal jsem to a ty sazenice měly červená rajčata nejdřív a také jich měly nejvíc. Ty sazenice vyseté v únoru jsem nepřisvětloval ani na okamžik. Pravda, byly doma za oknem (východním a západním, ani ne jižním), ale okna má každý, ne? Konec února už je světelně přijatelný a dá určitý náskok. A žádné otužování a manipulece nebyly třeba. Vyzkoušeno, potvrzeno. Tak proč neporadit? A pokud se sníží teplota, porostou pomaleji a ten metr mít nebudou. Moje ostatní experimenty s tímhle nemají co dělat. Konec února využívá i několik zahrádkářů, které znám. A ti neexperimentují.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 187.111 (?), 5.12.2018 21:48

Promiňte, ale psal jste na začátku roku, že pěstujete rajčata první rok... ale mluvíte tak, jako byste měl mnohaleté zkušenosti. Já ty zkušenosti mám, a proto říkám, co říkám. Většina lidí má v domě rovnoměrnou teplotu, mezi 20 a 25°. A ne vždy volné okno na jih. Což povede k tomu, že ty sazenice porostou rychle, budou vytáhlé a bude s nimi dost obtížné manipulovat. Při přenášení se budou lámat (i toto mám bohužel ověřené). Za 6 týdnů budou mít půl metru. V půli května při sázení i k tomu metru. Nemluvě o tom, že zastíní celé okno a v místnosti je potom tma.

Já radím, co je rozumné udělat - předpěstovat od půlky března, pak mají v takových podmínkách začátkem května rozumnou velikost pro přenesení a zasazení na zahradě. I tak už v té době začínají kvést.

Pokud má paní možnost více světla a chladnější místnost, pak samozřejmě moje důvody padají, a může začít dřív. Nicméně k tomu nevidím rozumný důvod - jen kvůli tomu, aby uspíšila plodnost o 2 či 3 týdny. Jestli vůbec, ono se to pak s příchodem tepla dožene a srovná...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 5.12.2018 22:42

Katka má problém s dovolenou, která spadá na druhý týden v březnu a také napsala, že měla pozdní úrodu díky stěhování a tudíž výsevu až v dubnu. Dovolená je neproměnná, a tak se ptá, jak zabezpečit sazenice, aby neuschly na 1 týden a také jak nemít račata příliš pozdě. Má tedy dvě možnosti: vysít před dovolenou a zabezpečit před uschnutím anebo po dovolené, tedy až po půlce března. Tak tomu rozumím já.

Radím tedy vysít před dovolenou, začátek března nestačí, protože rostlinky nebudou dost velké na přesazení (záleží i na metodě výsevu). Z toho vyplývá, že výsev je potřeba trochu posunout na konec února a přesadit před dovolenou. A ne jeden den, ale několik, aby byly konsolidované. A pak zalít do podšálků. A užít si lyžovačky bez starostí.

Ta dřívější úroda je nejen bonus, ale i určitá záruka sklizně v případě, že třeba v srpnu přijde plíseň, jako v roce 2017 (přišla šest dnů po tom, co jsem sklidil první rajčeangry). Letošní rok byl v tomhle ohledu výjimečný, ale nelze ho zahrnout do plánování. Není pravděpodobné, že by se opakoval.

Ano, loni v prosinci jsem poprvé začal pěstovat rajčata od semínka a experimentovat v mizerných podmínkách svého bytu. Ale rajčata pěstuju už od dětství. Tím běžným způsobem: nákup či dar sazenic, šup do půdy (po Zmrzlých) a teprve pak péče o ně. Takže nejsem tak úplný zajíc. A ten rok experimentování mne naučil hodně moc. A myslím, že beru v potaz běžnou realitu rodinného domku, který si Katka vymodlila (gratuluju, bez ironie). Riziko, že se sazenice budou lámat, tu samozřejmě je, ale pokud se s ním počítá, dá se dost eliminovat, třeba tím, že bude sazenic o pár procent víc, než je potřeba a také opatrným zacházením. A rady lze přijmout či odvrhnout nebo přizpůsobit. A já jsem si jist, že tohle Katka zvládne s prstem v nosesmiley.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika