Redeni palenky po destilaci, nebo pred konzumaci?



Stránky: 1,  2   
Mesány - (31) - 168.228 (?) 
9.9.2019 12:01, zobrazeno: 6052x
Jak redite palenku? Respektive kdy? Mam toho letos celkem hodne a z duvodu uspory mista ve spajzu bych radeji nechal zrat tak, jak mi vytece. Pro predstavu ze 400 litru hrusek mi nateklo na rektifikacni kolone 25 litru skoro 80% palenky. Kdyz bych to naredil rovnou na pade, bude cca 40 litru, ale bojuju jaksi s mistem.. Dalsi ovoce na protazeni trubkama jeste ceka... Radeji bych nechal vetrat a zrat takto... Ale bude to mit vliv na vyslednou chut?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Mesány - (31) - 168.228 (?), 9.9.2019 23:59
Ty jo - skoro stovka shlednuti abzadna odpoved :-D
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 10.9.2019 0:07

jestli to nebude tím, že skoro nikdo nemá co pálit. Tedy kromě vásyes. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mesány - (31) - 168.228 (?), 10.9.2019 0:42
Mi nerikejte, ze byla tak mizerna sezona vsude... Jinak tece to hezky... Az zbytecne moc teda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 101.46 (?), 10.9.2019 6:29
Pane Mesány, příště tu fotku otočte, doma ve svém komunikačním zařízení, protože, velmi pravděpodobně, žádný uživatel tohoto portálu, nemá otočný fotografický monitor. To si k té mizerné fotce ještě máme lehnout na příslušný bok, abychom to řádně viděli.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.32 (?), 10.9.2019 10:58

Velký rozdíl v chuti asi nebude. Přesto platí pravidlo, že destiláty se ukládají, nechávají zrát, archivují ve výsledné koncentraci nebo jen o něco vyšší, počítáme-li s andělskou daní.
   Můžete si ponechat část destilátu vyšší koncentrace pro výrobu likérů. Pro některé receptury je vyšší koncentrace vhodnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 204.170 (?), 19.12.2019 18:41

No, s tím pravidlem to bude možná trochu jinak. Kdysi, před staletími, byla doprava sudů s alkoholem dost obtížná. Přepravci, tj. kupř. námořníci, měli v podpalubí málo místa, takže ředit surový destilát (typicky 80% obj.) v podstatě 1:1 vodou, bylo jaksi kontraproduktivní. Jenže je tu háček. S vyšší koncentrací alkoholu v dřevěných sudech roste drsnost nápoje. Ostatně takový Navy rum - 80% se to zdá dokládat. Ukázalo se, že takových 55% EtOH je zhruba maximum pro zjemnělé evropské jazýčky. A právě ta požadovaná jemnost doušku zřejmě vede k onomu pravidlu - ukládat ředěné, nejvýše poněkud koncentrovanější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mesány - (31) - 168.228 (?), 10.9.2019 12:32

Omlouvam se hostovi 101.46, chyba ale neni u me, fotografii focenou v pomeru stran 16:9 mi server otoci o 90 stupnu. Asi ji nedokaze zobrazit na vysku a automaticky ji otaci...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dakota.F - (29) - 238.190 (?), 20.12.2019 22:35

Není lepší pálit na nižší lihovost? Někde jsem vícekrát četl reakce, že je lepší držet lihovost někde kolem 68% až 70% max. V poměru nateče sice více než při lihovosti 80 a více procent, ale poté se méně ředí a nepříjde se o tolik oromatických látek z ovoce. Alespon tak jsem to četl od více lidí co se zdálo, že mají docela bohaté zkušenosti. Jestli se nepletu dokonce jsem to vyčetl i v knihách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.170 (?), 28.1.2020 23:23

Tak to bych rozhodně neradil. Destilovat se musí podle chuti odebraného a naředěného vzorku. Jinak se nabere dokap a ten mívá hanebnou chuť. Každý kvas/surovina je jiný. Někdy se dá jít do nějakých 96 stupňů Celsia, někdy se musí skončit třeba i na devadesáti, i méně.  Lutr zpravidla táhnu výš, 2D pak musím hlídat a ochutnávat a táhnout jej níž. Lutr pak má třeba kolem 75 % obj., 2D třeba 85% obj. Pokud je člověk fajnšmekr, tak si vyzkouší i ředění 2D, To nemusí být přímo 40% obj. ale i o něco méně či více. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika