Pěstitelská pálenice v okolí Brna



pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 25.73 (?)
1.8.2018 10:43

Měl jsem možnost přihlížet pálení meruněk od známého v Obřanské pálenici v Brně.


Hodnotit kvalitu výsledného produktu zde a v Knínicích (třešňovice) nedokážu, jsou to pro mne neporovnatelné pálenky, takže bych jen shrnul dojmy z průběhu a doplnil nějaká čísla.


1. Fofr v jakém se v Obřanské jelo mě až vyděsil. Pálení 160l meruněk trvalo 1:20 hod. V Moravských knínicích 160l třešní necelé 4hod. Oboje měděná dvoukotlová s talířovým deflegmátorem.


2. Jakmile skončila 1D už se do vařáku naléval další zákazník. To znamená, že páleník se věnoval dvěma zákazníkům najednou + zvedal telefony a každému opakoval "první možný termín až 20.září" + stále chodili lidi a ptali se... stejná odpověď i jim + chodili lidi pro vodu (mají zde vlastní destilovanou) Tedy jeho koncentrace pozornosti byla rozmělněná a prakticky zde nebyl prostor s ním diskutovat popřípadě si hlídat dokap apod. V Knínicích vám chytá litry zvlášť jakmile máte sami podezření, že už je v dokapu nakyslá příchuť.


3. V Moravských knínicích byla celá rodinka. Takže jeden zvedá telefony, druhý zapisuje a vyplňuje lejstra, třetí se staral o nově příchozí s uskladněním kvasu. Páleník se nám věnoval prakticky na 100%. Pořád chodil, osahával teplotu, upravoval průtoky chl. vody, hlídal si lihovitost.


4. Proti pěnění dávají v Obřanské odpěňovací prostředek Foam Control dle návodu po ml. V Moravských knínicích rostlinný olej od oka jak moc pění po litrech.


5. Cena Obřanská 300,-/l Knínice 275,-/l


6. V Obřanské mají ultrazvuk na zestaření pálenky. Já radši nechávám klasicky odvětrat. Srovnával jsem vzorky, po ultrazvuku byla vskutku jakostnější/jemnější. Nicméně jsou názory, že se jedná o vratný proces a stejně je potřeba větrat, pokud chcete pálenku pít i po delší době (s tímto ale nemám vlastní zkušenost).


7. V Knínicích nám vyšli vstříc, nacpali si nás do programu jak se nám to +- hodilo. Je zde příjemné posezení uvnitř, hezké prostředí, stoly, možnost občerstvení. Obřanská je slepičí dvorek a bohužel jsme ještě měli tu čest, že zrovna přijel hovnocuc.


8. V Knínicích mají odpeckovačku. Pokud prahnete po čisté chuti v pálence bez mandlového nádechu, je možné zakládat kvas s peckami a zde si nechat před nalitím do vařáku odstranit. Opět nemám vlastní zkušenost zda hořkomandlovou chuť dělají pecky v kvasu nebo až ve vařáku. Já raději odpeckovávám při zakládání kvasu (kromě třešní, dostatečný očistec už je jejich sběr)


Za týden budu pálit v Knínicích vlastní meruňky. Takže si udělám definitivní názor.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 25.73 (?), 1.8.2018 10:43

Měl jsem možnost přihlížet pálení meruněk od známého v Obřanské pálenici v Brně.


Hodnotit kvalitu výsledného produktu zde a v Knínicích (třešňovice) nedokážu, jsou to pro mne neporovnatelné pálenky, takže bych jen shrnul dojmy z průběhu a doplnil nějaká čísla.


1. Fofr v jakém se v Obřanské jelo mě až vyděsil. Pálení 160l meruněk trvalo 1:20 hod. V Moravských knínicích 160l třešní necelé 4hod. Oboje měděná dvoukotlová s talířovým deflegmátorem.


2. Jakmile skončila 1D už se do vařáku naléval další zákazník. To znamená, že páleník se věnoval dvěma zákazníkům najednou + zvedal telefony a každému opakoval "první možný termín až 20.září" + stále chodili lidi a ptali se... stejná odpověď i jim + chodili lidi pro vodu (mají zde vlastní destilovanou) Tedy jeho koncentrace pozornosti byla rozmělněná a prakticky zde nebyl prostor s ním diskutovat popřípadě si hlídat dokap apod. V Knínicích vám chytá litry zvlášť jakmile máte sami podezření, že už je v dokapu nakyslá příchuť.


3. V Moravských knínicích byla celá rodinka. Takže jeden zvedá telefony, druhý zapisuje a vyplňuje lejstra, třetí se staral o nově příchozí s uskladněním kvasu. Páleník se nám věnoval prakticky na 100%. Pořád chodil, osahával teplotu, upravoval průtoky chl. vody, hlídal si lihovitost.


4. Proti pěnění dávají v Obřanské odpěňovací prostředek Foam Control dle návodu po ml. V Moravských knínicích rostlinný olej od oka jak moc pění po litrech.


5. Cena Obřanská 300,-/l Knínice 275,-/l


6. V Obřanské mají ultrazvuk na zestaření pálenky. Já radši nechávám klasicky odvětrat. Srovnával jsem vzorky, po ultrazvuku byla vskutku jakostnější/jemnější. Nicméně jsou názory, že se jedná o vratný proces a stejně je potřeba větrat, pokud chcete pálenku pít i po delší době (s tímto ale nemám vlastní zkušenost).


7. V Knínicích nám vyšli vstříc, nacpali si nás do programu jak se nám to +- hodilo. Je zde příjemné posezení uvnitř, hezké prostředí, stoly, možnost občerstvení. Obřanská je slepičí dvorek a bohužel jsme ještě měli tu čest, že zrovna přijel hovnocuc.


8. V Knínicích mají odpeckovačku. Pokud prahnete po čisté chuti v pálence bez mandlového nádechu, je možné zakládat kvas s peckami a zde si nechat před nalitím do vařáku odstranit. Opět nemám vlastní zkušenost zda hořkomandlovou chuť dělají pecky v kvasu nebo až ve vařáku. Já raději odpeckovávám při zakládání kvasu (kromě třešní, dostatečný očistec už je jejich sběr)


Za týden budu pálit v Knínicích vlastní meruňky. Takže si udělám definitivní názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.41 (?), 4.8.2018 14:01

Nedokazu si predstavit 2kotlove paleni za 80min. to je tak 1. paleni, druhe by uz nestihal. Pokud dela v palenici sam nebo se stridaji jen v par lidech tak neni divu ze ma fofry. Co vim od stryce na Morave tak vetsina palicu se s tim nepare, da nastranu ukap a stopne to treba driv, treba uz pri 45procentech. Vetsinou jedou na kvantitu nez na kvalitu. V Cechach to je taky tak. Proste si musi clovek vyhlednout tu pravou palenici. Ja osobne jedu radsi 50km do Jiloveho u Prahy nez abych si to nechal zkazit nekde jen aby to bylo o kousek bliz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
P. Šlosar - (14) - 236.138 (?), 4.8.2018 21:53

Svatá slova, firma Radlík, Jílové u Prahy je skvělá. Vřele doporučuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.65 (?), 5.8.2018 11:00
Dovolim si Občanské pálenice trochu zastat. Pálil sem zde už vícekrát, několik let zpátky a vždycky sem byl spokojené. Fakt je že já vždycky palim v zimě - kadlátky, nebo jabka a to už je větší klid a termín se dá více posouvat. __ co se týče času, obdivuju firmu která si může dovolit vydělat jen 1056,- za čtyři hodiny - V. Knínice. __ osobně mi nevadí když v nějaké firmě mají fofr (treba autoservis) a přitom eště důstojně stihnou vyřídit i mě. __ To že se do pálenice vždycky objednavalo dopředu dostatečně včas, to bylo vždycky, a kor v tomto ovoci přeplněném roce. Když by se s tím víc mazali než je zdravo, tak by nestíhali ještě víc. Ostatně to že je tam naval svědčí o tom, že se tam lidé vrací. __ Ale porovnávám jen co se týče brněnských, v Knínicach sem neměl eště tu čest i když to mám za humnama. Ale obdivuju firmu co si za den může vydělal jen 2 - 3 tisíce. Nájem, energie, technologie, platy... __ Kryštof z Brna.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 25.73 (?), 14.8.2018 13:07

Mám za sebou druhé pálení v Pálenici za dědinou z Moravských Knínic. I zde začala sezóna, takže oba kotle jedou nepřetržitě.

130l odpeckovaných meruněk. Celková doba pálení 3hodiny. Nateklo 13l 53% (při vstupní cukernatosti 18brix a 6-ti týdnech kvašení jsem čekal více, nicméně bez přídavku cukru) Kvas ve vařáku pěnil, tak tam v průběhu vaření dolil 1l slunečnicového oleje. To pomohlo. Deflegmátor byl spuštěný na začátku i konci 2D což by mělo být důležité u málo-výnosných pálení.

Pokud bych měl shrnout dojmy, tak do Obřanské by mě s mým kvasem nikdo nedostal. Budu mít možnost srovnat slepou degustací meruňku svou a známého z Obřanské. Bohužel to byly kvasy vedeny s rozličnou filosofií (hniloba, plíseň, bez kvasinek a kvasné zátky) Nicméně výsledek obřanské meruňkovice byl po zestaření solidní až překvapivý. Ze své jsem nadšený a to ještě neprošla odležením.

Mimo samotný průběh vedení destilace je nesrovnatelně pohodovější prostředí v Knínicích. Je zde dostatek místa, pěkné lavice.

Způsob uskladnění kvasů venku pouze pod igelitem je až děsivý v obou případech. Nicméně moje kvasy to nejsou ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 25.73 (?), 22.8.2018 14:26

Proběhla ochutnávka meruňky ZNÁMÉHO z Obřanské pálenice a meruňka z Knínic u Brna.

Kvas ZNÁMÉHO: ovoce šlo do bečky vše co leželo na zemi, žádná selekce plísně a hniloby, v podstatě se slovy na hermelínu je přece taky plíseň. Bez přídavku cukru. Bez ušlechtilých kvasinek, šroubovací bečka bez kvasné zátky. Kvašení 4 týdny. Před odjezdem do pálenice zeškrábnutý koláč plísně, ta ještě po kousíčkách plavala i když šla do vařáku. Pecky v kvasu i ve vařáku.

Kvas MÁ: dle základních pravidel dobrého kvasu, co bych dal do huby to patří i do kvasu. Bez přídavku cukru. Kvasinky. 6 týdnů pod kvasnou zátkou. Při odjezdu do pálenice, ještě kvasná zátka občas zabublala. Po otevření vypadala deka jako oschlá marmeláda, tedy čistý a zdravý povrch, sytá oranžová barva. Bez pecek ve kvasu i vařáku.

Destilace Obřanská 1:20h + následné zestaření ultrazvukem

Destilace Knínice 3h (ke dni degustace odvětrávala pouze 1 týden)

Očekával bych, že verdikt pálenek slepou degustací musí být jednoznačně ku mému prospěchu. Ze čtyř zůčastněných se tři přiklonili k pálence MÁ, čtvrtý až tak jednoznačně vítěze neurčil. ZNÁMÝ (páty degustátor) by za tu svou "položil život" jeho názor pro mne tedy nebyl objektivní.

Za sebe konstatuji, že v pálence ZNÁMÉHO jsou cítit v chuti i vůni acetonové složky. Zde bych asi největší vinu přisoudil tedy rychlé destilaci, která absolutně nemohla zvládnou poctivě oddělit úkap. Nicméně po aromatické stránce jsou pálenky velmi srovnatelné a jsem trochu zmatený jak je tomu tedy s onou poctivostí a čistotou kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.61 (?), 25.8.2020 11:49

Dobrý den,

dva dotazy:

Mám naložený kvas ze švestek, cca 230 kg. Obvykle pálím v Lipovci. Na základě této diskuze zvažuji zkusit pálenici v Moravských Knínících. Byl zde někdo pálit loni případně už i letos?

Má někdo dobrou zkušenost s pálenicí v Tuřanech nebo s pálenicí v perimetru cca 20 km kolem Šlapanic? Dělám malý průzkum pro kamaráda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.165 (?), 26.8.2020 14:35

Dobrý den

mám velmi dobrou a letitou zkušenost s pálenicí v Tišnově.Obsluha ví co dělá a je vidět opravdu profi přístup jak k zákazníkovi tak k celému procesu zpracování ovoce.Mohu jen doporučit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 108.216 (?), 26.8.2020 16:09

Ano, loni jsme byli v Knínicích s meruňkou a opět spokojenost. Ale zcela určitě budou už mít termíny tak na únor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika