Kvas z jahod



Tomko - (3) - 111.86 (?) 
9.9.2017 19:01, zobrazeno: 6735x

Podařilo se mi naplnit bečku jahodami. Jedná se o dovozovky, tedy nic moc sladké. Š´távy pustily hodně. Dosladil jsem na 17 ° (měřeno moštoměrem. Po doslazení(cukr rozpuštěný v teplé vodě) a utažení víka, začal už po 6ti hodinách kvas probublávat přes kvasnou trubičku. Teplota místnosti s kvasem je konstantních 19 st.
 

Nemám téměř žádné zkušenosti.

Otázky zní:

1) je doslazení na 17°dle moštoměru dostatečné?

2) Při jaké hodnotě cukru je kvas připraven na pálení?

3) má smysl měřit a hlíádat i obsah alkoholu ve kvasu?

Ptám se proto, že s čištěním malých jahod byla strašná práce a nerad bych kvas pokazil.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.9.2017 15:07

Nikdy jsem jahody nekvasil, takže zkušenosti nemám.
1) Myslím, že ano.
2) 4st. dle refraktometru, 2-3 moštoměrem. Ale spíš bych se orientoval - jak přestane kvasit, zhasínat svíčka.
3) Nemá 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.59 (?), 10.9.2017 17:20

Já taky ne, ani na víno. Přijde mi, že k takovým účelům to není vhodné ovoce. Ani likér, sirup, mošt, zavařenina - nic z toho mi nechutnalo.
(Ale "syrové" nebo mražené jahody mám rád).
Pravý jahodový destilát myslím nevyrábí nikdo, nemá to smysl. Jestli jsem teda něco nepřehlédl. Ani Christopher Keller, v dobrém slova smyslu šílenec který je schopen v max. kvalitě zkvasit a předestilovat skoro cokoliv to nedělá.
Nicméně jahodový destilát, ale průtahový se vyrábí. Ale jak chutná nevím, jak jsem psal v úvodu, vůbec mě ty jahody nikdy neoslovily.
Ale tím je v žádném případě nechci nikomu rozmlouvat - "sto lidí, sto chutí".
*
1) Pokud nechcete nějakou vyšší výtěžnost, tak 17°Bx stačí.

2) 6-4°Bx, jako běžné ovocné kvasy. Teda, pokud jahody neobsahují nějaké    nezkvasitelné cukernaté "balasty", nevím, ale myslím, že ne.
(Moštoměr mi do kvasírny nesmí!!! A ani tam nikdy nebyl, zvlášť při měření různolihovitých dokvašujících kvasů... A nejen proto, že jsem líný...)

3) Vzhledem k celkem nízké cukernatosti a stabilní teplotě bych taky nic neměřil a do kvasu zbytečně nelezl. Spolehl bych se na bublátko, nebo pokud je nádoba aspoň průsvitná, na klesání tuhého podílů ke dnu a vystupování tekuté složky nahoru.
(Anebo jak je běžné, hlavně se s tím ne***t a za měsíc, dva, s tím jet do palírny...).

Nějak jsem se rozepsal, když tak se omlouvám.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.138 (?), 11.9.2017 19:00

Člověče nešťastná, on Vám nikdo neřekl, že lesní ovoce je k nakládání to nejobtížnější a nejryskantnější? Vzpomínám, že tu kdysi psali jasíci manželé, spíše starší, kteří se ptali na kvas z malin a že prý posbírali 600 (šest set) litrů malin, sypali je do sudu jak dozrávali a je to po čertech kyselé. No bodejď ne, samá octovka. Vámi inserovaná teplota 19 °C je příliš vysoká, hrňte tam petky s ledem (pan Rafael si myslí, že je to blbost, ale já vím svý), desivě špatnou stabilitu kvasu můžete zlepšit¨3%- ním přídavkem cukru a hlavně neustále kontrolovat vývoj CO2 zapálenou čajovou svíčkou u hladiny kvasu. Jakmile bude stále hořet, okamžitě zpracovat, tím okamžitě myslím nejdéle hned a zkonzumujte to do roka. Tyto destiláty neobyčejně rychle ztrácejí ve vůni, ale i v chuti. Za rok z toho bude líh. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika