Mandloň



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?)
19.9.2019 16:30
Děkuji, vyzkouším snad v dalších letech. Zatím to u nás ani nestihlo mít náznak toho, že by to chtělo padat samo. Děti byly rychlejší 😄
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 19.9.2019 16:17

Já nemám, ale má teta na Slovensku a sklízí stejně, jako ořechy. Nechává padat a sbírá postupně, co nespadne tak nějak samo, tak to otříská holíwink Suší v bedničce na zápraží na sluníčku, nebo doma za oknem, podle počasí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 19.9.2019 16:30
Děkuji, vyzkouším snad v dalších letech. Zatím to u nás ani nestihlo mít náznak toho, že by to chtělo padat samo. Děti byly rychlejší 😄
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Pear Man - (9) - 49.168 (?), 13.12.2019 22:49

Prosím o radu. Uvažuji, nad koupí mandloně Texas, většina stránek uvádí, že je částečně samosprašná, ale zahr. Jukka, že je samosprašná, a zahr. Spomyšl zase cizosprašná. Jak to tedy je ve skutečnosti? A jakou mají plodnost ty částečně samosprašné oproti samosprašným?

Jaroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.12.2019 1:03
U této částečně samosprašné mandloně závisí údajně výsledek hodně na počasí v době květu. Déšť plodnost snižuje. Všechny mandloně mají rády cizí opylovač.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pear Man - (9) - 44.49 (?), 10.3.2020 23:27

Díky za rychlou odpověď. Píšu sem až teď proto, že jsem váhal, zda si tuto mandloň vůbec koupit. Mám ještě jednu otázku, v zahradnictví Jukka ji prodavají na broskvoňové podnoži Rakonievická. U nás je podloží vápenec a občas i trochu s pískem. Nevadí této podnoži půda, která je asi 40 cm kvalitní tmavá do černa, ale pak níže už jenom jílovitá a po asi mětru je jíl bílošedivý od vápence?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 244.175 (?), 11.3.2020 6:30
Ta půda bude taky alkalická. Klidně si to ověřte. I při vylepšení kyselejším kompostem nebo rašelinou začnou časem problémy s chlorózou. Slivoňové nebo broskvomandloňové podnože by byly vhodnější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pear Man - (9) - 16.110 (?), 12.3.2020 22:31

Díky. No já tu 1 samosprašnou mandloň na semenáči asi ještě pár let vysazovat nebudu, protože ji chci zasadit až po skácení stromu a vykopání pařezu staré nemocné jabloňě Malinové Hornokrajské (která nikdy nevynechala úrodu a tak se v posledních suchých letech strašně vyčerpala a začala dost usychat a taky pod ní rostou žampiony a uhnívaly ji kořeny. Plody měla loni hrozně drobné a vzhledem k tomu, že jsem ji dost v průběhu několika let zmladil, tak už asi nemá smysl ji dál nechávat, když většina plodů stejně shnije ještě před dozráním a tomu stromu je kolem 90 let. Ale dříve ty plody měla velké, krásné tmavě červené, nestrupaté a velmi chutné a vydržely někdy až do jara. Křížaly z nich byly bezkonkurenčně nejchutnější ze všech odrůd, které jsem kdy sušil - např. boskoopské a jiné).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 13.3.2020 10:23

...a uvažujete o zachování jab.jejím naštěpením na jinou, která je v lepší kondici-teď je správný čas? Pokud jste ji nedávno zmlazoval, tak snad nabízí cosi vhodného materiálu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.57 (?), 4.11.2020 20:03
Hezký den, zakoupili jsme mandloň Robijn, kdy psali, že je samosprašná. Říkáte tedy, že i tato potřebuje cizího opylovače? A tzn. zasadit poblíž další mandloň, jinou odrůdu? Jaká je nejvhodnější prosím. Děkuji moc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.145 (?), 18.11.2020 22:11

Pozor, u téměř všech údajně samosprašných mandloní je nutné počítát s tím, že to znamená max. 50% úrody v případě absence cizího opylovače oproti alespoň dvěma odlišným ale se shodnou dobou květu. 

Zmiňovaná Robijn (některé weby ji vedou jako `Robin`) je hybridem broskvoně a mandloně a de facto z mého pohledu jde více o broskvoň se sladkým jádrem a jedlým oplodím s mdlou chutí. Odolnost květu vůči mrazu byla u mě letos v dubnu při poklesu v jasné noci na -8 a plném květu [růžovitý] poměrně dobrá, cca třetina přežila a vytvořila plody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika