Mandloň



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
14.12.2019 1:03
U této částečně samosprašné mandloně závisí údajně výsledek hodně na počasí v době květu. Déšť plodnost snižuje. Všechny mandloně mají rády cizí opylovač.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 19.9.2019 16:17

Já nemám, ale má teta na Slovensku a sklízí stejně, jako ořechy. Nechává padat a sbírá postupně, co nespadne tak nějak samo, tak to otříská holíwink Suší v bedničce na zápraží na sluníčku, nebo doma za oknem, podle počasí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 19.9.2019 16:30
Děkuji, vyzkouším snad v dalších letech. Zatím to u nás ani nestihlo mít náznak toho, že by to chtělo padat samo. Děti byly rychlejší 😄
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Pear Man - (9) - 49.168 (?), 13.12.2019 22:49

Prosím o radu. Uvažuji, nad koupí mandloně Texas, většina stránek uvádí, že je částečně samosprašná, ale zahr. Jukka, že je samosprašná, a zahr. Spomyšl zase cizosprašná. Jak to tedy je ve skutečnosti? A jakou mají plodnost ty částečně samosprašné oproti samosprašným?

Jaroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.12.2019 1:03
U této částečně samosprašné mandloně závisí údajně výsledek hodně na počasí v době květu. Déšť plodnost snižuje. Všechny mandloně mají rády cizí opylovač.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pear Man - (9) - 44.49 (?), 10.3.2020 23:27

Díky za rychlou odpověď. Píšu sem až teď proto, že jsem váhal, zda si tuto mandloň vůbec koupit. Mám ještě jednu otázku, v zahradnictví Jukka ji prodavají na broskvoňové podnoži Rakonievická. U nás je podloží vápenec a občas i trochu s pískem. Nevadí této podnoži půda, která je asi 40 cm kvalitní tmavá do černa, ale pak níže už jenom jílovitá a po asi mětru je jíl bílošedivý od vápence?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 244.175 (?), 11.3.2020 6:30
Ta půda bude taky alkalická. Klidně si to ověřte. I při vylepšení kyselejším kompostem nebo rašelinou začnou časem problémy s chlorózou. Slivoňové nebo broskvomandloňové podnože by byly vhodnější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pear Man - (9) - 16.110 (?), 12.3.2020 22:31

Díky. No já tu 1 samosprašnou mandloň na semenáči asi ještě pár let vysazovat nebudu, protože ji chci zasadit až po skácení stromu a vykopání pařezu staré nemocné jabloňě Malinové Hornokrajské (která nikdy nevynechala úrodu a tak se v posledních suchých letech strašně vyčerpala a začala dost usychat a taky pod ní rostou žampiony a uhnívaly ji kořeny. Plody měla loni hrozně drobné a vzhledem k tomu, že jsem ji dost v průběhu několika let zmladil, tak už asi nemá smysl ji dál nechávat, když většina plodů stejně shnije ještě před dozráním a tomu stromu je kolem 90 let. Ale dříve ty plody měla velké, krásné tmavě červené, nestrupaté a velmi chutné a vydržely někdy až do jara. Křížaly z nich byly bezkonkurenčně nejchutnější ze všech odrůd, které jsem kdy sušil - např. boskoopské a jiné).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 13.3.2020 10:23

...a uvažujete o zachování jab.jejím naštěpením na jinou, která je v lepší kondici-teď je správný čas? Pokud jste ji nedávno zmlazoval, tak snad nabízí cosi vhodného materiálu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.57 (?), 4.11.2020 20:03
Hezký den, zakoupili jsme mandloň Robijn, kdy psali, že je samosprašná. Říkáte tedy, že i tato potřebuje cizího opylovače? A tzn. zasadit poblíž další mandloň, jinou odrůdu? Jaká je nejvhodnější prosím. Děkuji moc.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.145 (?), 18.11.2020 22:11

Pozor, u téměř všech údajně samosprašných mandloní je nutné počítát s tím, že to znamená max. 50% úrody v případě absence cizího opylovače oproti alespoň dvěma odlišným ale se shodnou dobou květu. 

Zmiňovaná Robijn (některé weby ji vedou jako `Robin`) je hybridem broskvoně a mandloně a de facto z mého pohledu jde více o broskvoň se sladkým jádrem a jedlým oplodím s mdlou chutí. Odolnost květu vůči mrazu byla u mě letos v dubnu při poklesu v jasné noci na -8 a plném květu [růžovitý] poměrně dobrá, cca třetina přežila a vytvořila plody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika