Obyčejný rýč vs. Fiskars



host - 169.241 (?)
14.11.2019 22:45

V čem jsou nové rýče šizené. Vy zjistíte pohledem vlastnosti materiálu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  66,  67,  68,  69,  70  >   
                     
host - 168.103 (?), 31.10.2019 10:49

bez ohledu na názory ostatních musím konstatovat, že do doby, než jsem si pořídil první rýč Fiskars, který mi dosud slouží, jsem každou sezónu rytí s rýči s dřevěnou násadou tu násadu alespoň jednu zlomil. Následovala oprava a shánění násady pokud možno z tvrdého dřeva a bez suku. Násadu u Fiskars se mi ani nepodařilo ohnout. Takže za mě má rýč Fiskars yes. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 31.10.2019 10:51

Rýče ze šufánkové oceli s rovnou dřevěnou násadou, to byl a stále je středověk. Když jsem před léty kupoval rýč Fiskars za 980 Kč, stály ty "středověké" 200 - 250 Kč. Ten rýč Fiskars mi ušetřil spoustu námahy a sakrování kvůli uvolněné násadě.. Mám ho do dneška a je podle mne zaplacený, protože odhaduji, že za tu dobu bych 3-4 "středověké" zničil. Jo a mimochodem, rýč se svárem na čepeli jsem neviděl. Nemáte jeho fotku nebo neznáte jeho typové označení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.186 (?), 30.10.2019 8:50

Mam Fiskars Ergonomic Záhradný rýľ špicatý 125cm a je super

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 30.10.2019 12:25

Naše zkušenosti:

Máme 4 roky rýč Fiskars a slouží dobře - i když máme pocit, že už je trošku "natažený". Subjektivně vzato, podle toho, jak se drží v ruce a jak se s ním pracuje, je jeho ergonomie je velmi dobrá. Byl zakoupen v Těsmatu za cca 400,-Kč, takže si myslím, že o skutečný originál nejde.

Bratr má taky asi 5 let originál - dražší, ale už je zlomený.

V obou případech byly rýče používány jen k běžnému rytí střední ale i těžké půdy na zimu nebo prohlubování malých kanálů.

V rodině mají sadu original Fiskars nožů, z nichž dva největší mají čepel vylomenou z držadla - jeden při krájení zelí, druhý při krájení chleba. Příčinou je to, že čepel je v držadle upevněna jen v malé délce, takže vzniká síla na páce, kterou pochopitelně držadlo nevydrží.

Zkrátka a dobře, kvalita oceli a zpracování u značky Fiskars je na vyšší úrovni než běžné nářadí, ale nedostatky jsou takové, které bych u věhlasné značky neočekával. Pokud se k nim přistupuje s nároky jako hobby - tedy opatrně - mohou být "věčné". 

Podobná ergonomie je u běžného rýče dosažitelná také, jen pokud si sám přizpůsobím tvarovanou násadu. Starší běžné rýče, (z dobré oceli, navíc předimenzované a tím i těžší) vydrží určitě srovnatelné zatížení, nové běžné rýče jsou trochu šizené (byl jsem v lisovně rýčů a lopat a viděl jsem ten materiál na vlastní oči) a tak bych od nich zázraky neočekával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 31.10.2019 11:08

Opomněl jsem poznamenat, že ze 3 rýčů, které jsou doma k použití, byl ten Fiskars používán nejvíce, považuji jej za zaplacený a až doslouží, určitě se budu snažit náhradu (v ceně 400-500 kč) zakoupit. Dlouhé nože Fiskars ovšem nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 89.197 (?), 2.11.2019 9:31

No jestli to nebude tím, ze se fiskars vyrábí v Polsku. Fiskars už není to co býval... bohužel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.234 (?), 2.11.2019 19:51

Já mám už niekoľko rokov rýle (špicaté) a vidly (kopacie aj kompostové) fiskars ergonomic (sivé, čierny gumový poťah na rúčke, cena cca 20-25€/ks). Ak sa na nich niečo pokazilo (dorezané pogumovanie na rúčke, vyhnuté zuby na kopacích vidlách, keď sa s nimi vykopávali korené starého kríku vtáčieho zobu v suchej zemi), tak len vinou používateľa (požičal som ich). Osobne som veľmi spokojný a ten pomer cena/výkon je podľa mňa veľmi výhodný. Ocenil by som však aspoň o 10 cm dlhšiu rúčku (mám výšku 195 cm). S bežnými rýľmi som sa vždy narobil ako kôň a výsledok aj tak nestál za veľa, rúčok aj násad som polámal za sezónu niekoľko. Tipujem, že všetky tieto moje FISKARS výrobky sú z Poľska, ale zatiaľ som nebadal, že by to malo nejaký očividný neblahý efekt. Ja som zatiaľ spokojný a iné rýle/vidly/lopaty by som ani nechcel. Každý rok dokupujem ďalšie pre susedov a príbuzných - stačilo, že si ich raz alebo dvakrát požičali a už s inými pracovať nechceli. Po zlých skúsenostiach s dlhodobejším požičiavaním ale už svoje náradie nikomu inému do rúk nedávam, radšej im pomôžem s nákupom cez internet. Upozorňujem ale, že odporúčať možno len radu ergonomic. Všetko ostatné - rada Xact, Solid (čierna rúčka bez gumového poťahu, oranžový úchyt a teleskopické verzie sú neporovnateľne horšie (mal som možnosť vyskúšať). 

Fiskars robí dobré sekery, vidly, rýle (vyskúšané) a možno aj lopaty (to overím čoskoro - práve som si jednu objednal). Ostatné náradie, obzvlášť záhradnícke nožnice, ale neodporúčam. Snáď ešte niektoré druhy ručných pílok a pákových nožníc by mohli byť dobré, ale to nemám overené. Mne sa zatiaľ najlepšie osvedčili hrable od WOLF-GARTEN (rôzne násady v rámci ich click-systému) a záhranícke nožnice BAHCO PX-M2. Pákovky mám fiskars a ručné pílky archman, ale nie som celkom spokojný a idem sa poobzerať po niečom lepšom.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.241 (?), 14.11.2019 22:45

V čem jsou nové rýče šizené. Vy zjistíte pohledem vlastnosti materiálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.125 (?), 17.11.2019 23:39

Rozhodujem sa medzi Xact a Ergonomic. 
X act je najvyššia rada vo Fiskars. Je v ničom zasadne odlišný ako Ergonomic, alebo rozdiel je iba v cene?
V jednom príspevku tu bolo spomenuté, že Xact sa viac krát zlomil, no mne príde, že kvalitou je uplne rovnaký ako Ergonomic. 

Máte niekto skúsenosť s rýlom fiskars Xact?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 18.11.2019 6:54

Každý má jiný úhel čepele a "násady". Ergonomic právě kvůli tomuto nemusí vyhovovat. Záleží na práci.  Xact je těžší a při práci je to poznat. Už jsem ho viděl i s výlisky na čepeli. Bude tam určitě více ulpívat bláto.  Byl to jediný z Fiskarsů, u kterého jsem zlomil umělou násadu. Ovšem páčil jsem tak, že by pravděpodobně nevydržela násada žádná. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  66,  67,  68,  69,  70  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika