Výroba moštu



geraldG10 - (45) - 108.10 (?)
11.2.2015 13:26

Tento šnekový odšťavovač vlastním taky a můžu potvrdit slova chvály, přesto si nedovedu představit na tom zpracovávat metrák jablek a to ani postupně. Úspěsně na tom lisuji šťávy na ovocná vína, to je nanahraditelný a rovněž zeleninové šťávy a to i z listové a kořenové. Ale abych se držel tématu, tak na větší množství jablek to fakt není. 

Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
tibi469 - (48) - 240.102 (?), 12.9.2014 18:46, zobrazeno: 48974x

Zahrádkáři si často kladou otázku co udělat s urodou jablek.Jedna z možností je moštování.Podobný problém řeším i já.Nejdříve jsem si zakoupil struhadlo jablek a lis.Jablka si nejdříve umyji, zbavím jadřince, postrouhám a vylisuji mošt.Ten bez uprav a konzervace dám do skleněných lahví a uložím do lednice.Tam vydrží bez kvašení týden.Pokud chci mít mošt pro dlouhodobou konzumaci, mošt zahřeji na 85 stupnů a teplotu držím 20 minut.Mošt za tepla nalévám do sklenic, uzavřu a nechám vychladnout.Mošt tak bez konzervantů vydrží až 6 měsíců i déle.Mošt dělám z jablek a hrušek.Chutná výborně.


Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 254.91 (?), 12.9.2014 21:00

Popadaná a nevzhledná jablka vylisuji, nechám několik hodin stát, potom přecedím čirý mošt bez usazeného kalu přes silonku do hrnce a zahřívám k bodu varu. Celou dobu odstranuji pěnu. Nalévám do pet lahví (ty se porůznu pokroutí),ale to na chuti nemá vliv. Rychle zavíčkuji a ponořím do vany se studenou vodou. Vydrží klidně do dalších jablek, ale málo kdy, nebot se dřív vypije. Milča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 13.9.2014 6:15

Milčo, PETkám moc nedůvěřuji, pokud mošt do nich naléváte horký.Myslím, že jsou lepší sklenice se závitovým víčkem.Mošt stáčím pomocí hadice,zasunuté do trychtýře tak, aby se dala (je horká)při přesouvání do další sklenice lehce o jeho stěnu zaškrtit.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.13 (?), 13.9.2014 9:53

Já omytá jablka odvezu k zahrádkářům - ti mají drtič a lis a za cca 3 Kč za kg mně udělají mošt. Ten nechám do rána stát a pak jej stáhnu do skleněných lahví (1 litr) a pasterizuji těch cca 20 min při tak 85 st. Lahve plním téměř po okraj a za horka zašpuntuji povařenými špunty (nyní mám z vinařského obchodu plastové zátky, je to jednodušší).Potom lahve z každé várky vyrovnám těsně k sobě a pečlivě přikryju, aby chladly co nejedéle.Životnost několik let, chuť výborná Menší množství lze stáhnout do plastrových lahví a dát do mrazáku. Moštu je zhruba 60 % váhy jablek.Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.9.2014 11:16

Pěkné, imspirující příspěvky. Nemyslím si, že je nutné jablka před drcením zbavovat stopek a jádřinců, jak to dělá Tibor, je to zbytečná práce, navíc příchuť rozdrcených jader zlepší aroma moštu (sterilací ale zmizí).. Mošt steriluju v lahvích jako Jirka, zavírám je plastovými šroubovacími víčky (z lékárny). Po sterilaci je naopak nechávám zchladnout co nejrychleji, aby mošt nedostal kompotovou příchuť. Plnění do Petek je taky možné, byť to sám nedělám - pouze do nich dávám čerstvý mošt na rychlé vypití. Nechcete-li, aby se plast při nalévání horkého kroutil, ponořte Petku při plnění do kbelíku se studenou vodou 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ala1970 - (8) - 2.225 (?), 24.11.2014 10:17

Super, já jsme chtěla zkusit taky dělat vlastní mošt, bohužel jsem na to neměla moc odvahu :) Ale zkusím to asi, jak se na to koukám. Není nad domácí mošt!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tibi469 - (48) - 246.101 (?), 3.9.2016 20:41

Je tu období moštování.Dnes jsem si udělal první mošt z letošní úrody jablek.Pro názornost jsem si připravil 15 l kýbl.Do něj jsem si nařezal jablka na půlky.jednak se lépe strouhají a také pro kontrolu jestli jsou jablka i uvnitř zdravá.Nastrouhaná jablka jsem lisoval a získal tak 4 l jablečného moštu.Mošt dávám do skla a potom vložím do lednice vydrží tam 7 dní, bez konzervace, potom začíná postupně kvasit.Nebo jej neleji do kelímků a zamrazím, tak bez konzervace vydrží měsíce.Jablka pěstuji bez chemie.Moštuji jen jablka zdravá.Jen tak lze získat kvalitní mošt.

Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Výroba moštu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vagabund - (48) - 220.250 (?), 11.2.2015 9:54

Také mám velkou zahradu a pokud je úroda, sklízím jablka, meruňky a jiné plody v množství, které nezkonzumujeme. V roce 2012 jsme koupili šnekový odšťavovač značky Hurom. Značku uvádím jen pro úplnost informace a je pravděpodobné že u šnekových odšťavovačů jiných značek by výsledky byly podobné. Myslel jsem, že návratnost této investice není reálná, ale už po třech sezonách mohu říct že jsem se mýlil.
Vzhledem k tomu že tento odšťavovač není dělaný na delší zatížení (max 30 min) vyrábíme čerstvou šťávu většinou ob den a to podle toho co je na zahradě zrovna vhodné ke zpracování. Natrhám košíček jablek a hned je zpracujeme na 3l šťávy. Za dva dny znova. Šťávu z jablek nejprve naleju do 3l sklenice od okurek, po chvilce seberu lžičkou šum který vystoupá k povrchu a následně přes jemný cedník a trychtýř naplním do lahví které dám do ledničky. Někdy přidáme k jablkům i pár malin které dají jablečné šťávě malinovou chuť.
Zpracováním meruněk na tomto odšťavovači vznikne hustý sirup, který pouze trochu přisladíme, část spotřebujeme hned a část dáme do vaniček z umělé hmoty (například pečlivě vymyté od sádla) a ty uložíme do mrazáku. Jako sirup přidáváme do vody. Stejné je to i s ostružinami. Obojí je výborné.
Pro úplnost bych uvedl, že letní odrůdy jablek se mi zpracovat nedařilo zimní uskladněná také ne. Ani takto zpracované broskve nebyly nic moc. Nejlepší výsledky u jablek byly se středně dozrávajícími odrůdami přímo natrhanými. I tak bylo období, kdy jsme popíjeli jablečnou šťávu poměrně dlouhé a meruňkový sirup popíjíme do dneška.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
geraldG10 - (45) - 108.10 (?), 11.2.2015 13:26

Tento šnekový odšťavovač vlastním taky a můžu potvrdit slova chvály, přesto si nedovedu představit na tom zpracovávat metrák jablek a to ani postupně. Úspěsně na tom lisuji šťávy na ovocná vína, to je nanahraditelný a rovněž zeleninové šťávy a to i z listové a kořenové. Ale abych se držel tématu, tak na větší množství jablek to fakt není. 

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.224 (?), 11.2.2015 19:50

Lisování a zavařování moštů v mém případě je zaplaťpánbůh již mnoho let minulostí.         Nyní využíváme v domácnosti služeb odstředivého odšťavňovače. Denně u nás vyteče z odšťavňovače 1,2 - 1,5 l čerstvé šťávy, obvykle mix jablek, mrkve a pomeranče s obměnami v podobě citronu, kiwi, grepu, zázvoru, hrušky nebo červené řepy. Chuť čerstvého v porovnání s pasterovaným je nesrovnatelná, možnosti volby skladby použitého ovoce a tím i chuti - nikdy se čerstvé šťávy nepřepily ai neomrzeli.     Denní přísun vitamínů - k nezaplacení.

Nejžádanější šťáva je u nás ze 4 - 5 jablek dle velikosti,2 mrkve, 1 hruška, 1 střední nebo 2 menší pomeranče, kousek zázvoru.  

Výroba šťávy cca 2 minuty a než skončí reklama v televizi máme stroj i umytý. Luxus.       j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika