Velkopavlovická



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?) 
28.6.2018 20:21, zobrazeno: 21518x
S hrôzou zisťujem, že táto legenda medzi marhuľami tu nemá vlastné vlákno!? Tak teraz už má. Priznávam bez mučenia, že spomedzi marhúľ preferujem VP a Maďarskú, pri všetkej úcte k nepopierateľným kvalitám iných odrôd. Tieto dve "staré dámy" sú ale v našej oblasti ťažko prekonateľné. Na fotkách je Veľkopavlovická, tento rok s plodmi výnimočne veľkými, výnimočne vyfarbenými a výnimočne kvalitnými. Keďže ich bude z jedného stromu mojej VP vyše 100kg (ako každoročne), zvažujem vypálenie marhuľovice bez pridania cukru - takto sa to dá spraviť raz za 10-15 rokov, pri extra kvalite plodov. A tento rok taký konečne je. IH



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (382) - 234.226 (?), 28.6.2018 22:58

Já se musím jednoznačně připojit k názoru pana Hlavatého, přidal bych ještě Ceglédi Oriás, Paviot a u nás cca stoleté stromy neznámých odrůd vzhledově i chuťově připomínající maďarské odrůdy.V 90. letech a dál se objevilo mnoho pro nás nových odrůd, některé jsem vysadil, některé ochutnal ale velmi rychle jsem se vrátil k výše uvedeným které jsou bezkonkurenční (JM). Jen mě mrzí že poslední Paviotka odešla před nějakým rokem a není k sehnání stejně jako varianty Ceglédi

           Zdravím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.6.2018 7:53

Jste schopni se mezi odrůdami jako Maďarská, Velkopavlovická, Sabinovská orientovat? Nepopírám, že po plodové stránce dosud nemají konkurenci (taky nejhezčí červené stopky listů), ale přijdou mi praklticky stejné. To větší rozdíly vidím u VP z Pavlovic, Mikulčic, Hrušovan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 29.6.2018 10:31

Mně tu VP (na ZR) docela málo plodí a plody jsou sušší. Jestli je to podmínkami prostředí nebo daným klonem, nevím. Teď nám ve školce roubovance z jedné místní staré "chuťově nejlepší" VP (pravděpodobně), tak uvidím, co v budoucnu předvede.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.37 (?), 29.6.2018 23:16

Já se musím jednoznačně připojit k názoru pana Hlavatého, přidal bych ještě Ceglédi Oriás, Paviot a u nás cca stoleté stromy neznámých odrůd vzhledově i chuťově připomínající maďarské odrůdy.V 90. letech a dál se objevilo mnoho pro nás nových odrůd, některé jsem vysadil, některé ochutnal ale velmi rychle jsem se vrátil k výše uvedeným které jsou bezkonkurenční (JM). Jen mě mrzí že poslední Paviotka odešla před nějakým rokem a není k sehnání stejně jako varianty Ceglédi

           Zdravím.

Dobrý večer pan Hauser,

Odrodu Paviot mali tento rok na jar v CRZ Prievidza.

Ceglédi arany ponúka Ovocná škôlka Včeláre.

                                                                                         Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.68 (?), 29.6.2018 12:23

U nás (okolie Trnavy) začína dozrievať. Plody sú tento rok nezvyčajne vyfarbené, aj napriek mimoriadnemu suchu a teplu sú nezvyčajne veľké (asi vďaka výdatnej doplnkovej závlahe). Stromček na myrobaláne, sadený na jar 2016, prírastok viac ako meter, chuť iba ťažko prekonateľná - spolu s maďarskou. Teším sa na väčšie úrody.  

Velkopavlovická
Velkopavlovická
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.197 (?), 29.6.2018 17:08
Tie marhule nie sú až tak zlé ovocie, jablká to ale nie sú 😉. Keby to aspoň trochu dlhšie vydržalo po obratí. A jesť ich každý deň, to tiež omrzí...(na fotke VP). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.75 (?), 29.6.2018 21:04

Na marhuliach je cenné nejmä to, že je to prvé veľké ovocie v roku. Ale aj odhliadnuc od toho je to vcelku lahôdka. Môže byť pravdou, že VP či Maďarská majú výnimočné chuťové kvality, ale ako bolo správne poznamenané, človek sa ich rýchlo preje za tých pár dní, čo dozrievajú. Ja som sa snažil vysadiť odrody tak, aby postupne dozrievali a minimalizoval som riziko, že budú problémy s nárazovou nadúrodou. Mám Tsunami, Orangered, Maďarskú, Bergarouge. Orangered tento rok pekne nadviazal na Tsunami, ale vzniklo okno medzi Orangeredom a Maďarskou. Uvidím, ako bude v ďalších rokoch. Maďarskej vyčítam, že je nutné robiť šittov rez, inak by sa človek rozumnej úrody ani po 5-rokoch veľmi nedočkal. Novšie odrody oveľa ochotnejšie nasadzujú rodivý obrast, plody tiež na strome vydržia dlhšie a dozrievajú rovnomernejšie. Na druhú stranu, Maďarská nasadzuje konáre vo veľkom uhle od vertikály, narozdiel od Bergarouge či Leskory, ktoré bez zásahu rastú prakticky vertikálne.

Marhuľovicu nerobím, čo sa nezje, ide na kompót, džem alebo sa suší (tenké plátky - aby pri sušení neplesniveli). Ak sa nestíha, džemový základ (rozmačkané prezreté marhule) sa zamrazí a džem sa spraví niekedy na jeseň alebo aj na Vianoce. Pekne to prevonia celý dom a je to aj príjemnejšia robota než sa lopotiť pri šporáku v horúcom lete.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.71 (?), 30.6.2018 14:28
Dve možnosti (viď foto) ako "skladovať" marhule, toto sakramentsky netrvanlivé ovocie. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 61.85 (?), 29.6.2018 21:10
Co to je za provokace, že jíst každý den meruňky jednoho omrzí?:-D Mě by to nikdy neomrzelo. Před lety jsem byl schopnej snídat, svacit i večeřet rozmixované meruňky s trochu cukru a mlíka. A v ne malém množství. Utrobam to jen prospívalo. To jsou ty jizani (nic ve zlém). Zasadí hrábě a sklidí desítky kil meruněk. Az jim "lezou krkem". To u nás na horách a koneckonců i v podhůří jsme si vážili každého plodu. Tu jedinou Leskoru letos beztak sklidila monilie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika