Roubování meruněk



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 124.30 (?) 
21.10.2013 10:01, zobrazeno: 202933x

Prosím o radu, jak a v kterém období roubovat meruňku. Snažím se o to již několik let, ale vždy mi rouby zčernají a uschnou. Roubuji pod kůru asi 5 cm řízek. Omotám páskou a zbytek větví na stromku ořežu. Myslím, že to dělám špatně, proto prosím o radu. Děkuji Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.10.2013 11:48

Roubujte koncem února až začátkem března kopulací. Ujímavost je v tu dobu vysoká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.10.2013 13:26

já to dělám opačně, nejprve zmladím strom a pak na nově narostlé vlky roubuji kopulací. Neujmuté a přebytečné odstraním, ponechám jen cca polovinu pro optimální rozložení nových kosterních větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.211 (?), 22.10.2013 21:46

Zdravím Vás Stando! V akom termíne vrúbľujete na spojku marhule? Vrúble máte cez zimu uložené v chladničke? Máte skúsenosti aj s vrúbľovaním sliviek? V akom termíne a akým spôsobom ich štepíte? Vďaka za cenné skúsenosti!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 22.10.2013 23:19

Rouby odebírám zpravidla co nejpozději, abych je nemusel dlouho skladovat, většinou tedy koncem února. Zabalím do vlhkých novin a šoupnu do igelitového rukávce. To pak dám na zem do stodoly nebo do chodby mezi dílnou a garáží. Ve stodole teploty klesají i pod bod mrazu (tipuji tak do -5°C) a v chodbě nevytápěného hospodářského příslušenství je tak kolem 2-4°C. Švestky dělám podle osobní potřeby nebo na požádání. Předloni jsem tak dělal pro obec Vysoká jejich místní odrůdu "Vysocké velkoplodé" tak aby mohli vykácet dožilou alej z 50tých let. No práce spočívala v radikálním zmlazení původních porostů a jejich testování na hospodářsky významné viry. No letos jsem ani všechny připravené meruňkové rouby nevyužil, prostě nebyl čas a našel jsem si jen dvě odpoledne. No ale i přes pozdní termín, se většina roubů z 4.4.2013 ujala. Propadák byla pouze Veecot (0z5) ale bylo to asi špatným zdravotním stavem stromu z kterého rouby byly odebrány. Nejraději mám kopulaci, kdy jsou podnož a roub stejně silné. Než abych se sedélkoval někde u zemně, tak raději roubuji už v místě pod prvním větvením budoucí korunky. Tak třeba Nancyskou mirabelku pro jednu známou co potřebuje vysokokmen kvůli okusu ovcemi bylo místo roubování 1,3 m nad zemí = pohodlná práce. Roubovací pásku mám nařezanou z PVC či LDPE pytlů, protože je měkčí a pružnější než ta kupovaná. Volné rány zamazávám klasickým štěpařským voskem (nekde mám recept, budu si ho muset zase najít). Ideální doba na roubování je v březnu, kdy si vlastně roub počká na začátek rašení podnože a nemusíte ho skladovat. Únorové roubování jsem nikdy nezkoušel, když bylo hezké počasí, stříhal jsem víno aj. když nebylo hezké počasí, neměl jsem podnože založené pro roubování v ruce někde v závětří dílny (páč toho nedělám moc a mohu klidně týden dva počkat na lepší počasí).

Na jaře mne čeká potřeba udělat si 3 stromky Opálu, 2-4 Katinky, možná nějaké další Vysocké velkoplodé, 1-2 Vaňkovu domácí a asi 12 meruněk podle toho co seženu za prověřené rouby nebo při procházce sadem usoudím, že by potřebovalo v brzké době nahradit novou výsadbou. Jabloně budu dělat jen 3, víc podnoží aktuálně nemám. Asi to budou Rubinola, řehtáč a Topas.

...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.125 (?), 23.10.2013 21:41

Ďakujem za prezradenie Vášho know-how, Stando. Takže slivky vrúbľujete už v marci? Ja to robím až pri rašení, keď už slušne prúdi miazga. Možno preto sa mi väčšina slivkových vrúbľov neujíma. Cez zimu ich mám uložené v chladničke pri 0 až +2 st.Celzia. Ešte ani v máji nie sú narašené. Odber vrúbľov však robím skôr- okolo Vianoc, pred príchodom silných zimných mrazov. Vo februári pri krátkom oteplení už často býva u kôstkovín miazga v pohybe. Preto ma udivuje, že sa Vám tak neskoro odoberané vrúble bez problémov ujímajú. Vďaka za cenné skúsenosti!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 23.10.2013 22:17

Já používám meruňkové rouby koupené - získané v polovině ledna nebo vlastní, odstřižené kdykoliv do rašení. Letos jsem rouboval čerstvými rouby až do 4.4. Nehledám v tom vědu, ale důsledně překrývám roubovanec sáčkem nebo fólií. Rouby peckovin, hlavně tenké a krátké, ztrácejí v suchu brzy životaschopnost. U jabloňového roubu mě třeba velmi překvapilo, že se mi ujal po 8 měsících v ledničce. To peckoviny neumějí. Všimněte si na kvetoucí meruňce, že jsou tam ještě větvičky nebo jejich části, které ještě neraší a jsou tedy plně použitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 144.125 (?), 23.10.2013 22:35

Naštepené vrúble sliviek som tiež zakryl mikroténom s troškou vody a stiahnutým pod miestom vrúbľovania, ale skôr ako sa vrúble ujali, vyrástli vždy výmladky podpníka pod miestom stiahnutia mikroténu. Tým odklonili prúdenie miazgy bokom od hlavného ťahu smerom k vrúbľu. Jablone a hrušne sa mi ujímajú bez problémov, s mikoténom aj bez neho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 24.10.2013 20:20

Moje zkušenost je taková, že v lednici mi rouby téměř vždy nevyrašily.Nejlepší výsledky mám u roubu uskladněných v zemi někde ve stínu severní strany.Jednoduche a bez starosti o opečovaní v lednici.Zdálo se mi že v lednici rychle vysychají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 24.10.2013 20:44

Já všechny rouby uchovávám zavěšené nad vodní hladinou ve studni na užitkovou vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika