nejaromatictejsi odruda



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 62.154 (?)
15.7.2013 23:59

Nedávno mi jeden z diskutujúcich na fóre odpísal: "Mluvíte mi z duše..." Rovnakým spôsobom odpovedám na slušný a racionálne napísaný príspevok p.Nováčka. Súčasne sa mu ospravedlňujem za vtiahnutie do výmeny názorov medzi p.Petrom z Pardubíc v záležitosti účinkov postrekových látok na zdravie konzumentov. Písal som iba z vlastnej skúsenosti. Som presvedčený, že ak každý v rámci pohodovej diskúsie a bez zbytočných vášní a trebárs aj s pomocou smajlíkov pridáme svoju skúsenosť do spoločného vkladu vedomostí- bez neuctivých útokov a chorobných podozrievaní, potom máme šancu dospieť k optimálnemu riešeniu... 

Ale vráťme sa ešte na chvíľu k prvým marhuliam. Ani v polovici júla koruna Leskory stále nie je prázdna. Je zaujímavé, že najneskôr dozrievajú plody na južnej strane koruny, ktorá je najviac oslnená. Kompletne dozreté plody pritom nepadajú vo vetre o nič viac ako na začiatku sklizne pred 2 týždňami. Mäkká a šťavnatá dužnina je v ústach hotová harmónia marhuľovej chuti. Včera došiel na prázdniny vnúčik a priviezol nám marhuľe zo starých stromov neznámej odrody v dcérinej záhradke. Plody boli vďaka strednému nasadeniu plodov (oproti minulému roku) a bohatej závlahe veľké ako tenisové loptičky. Mäsitá dužnina obrovských plodov však nebola tak chutná ako drobné plody Leskory. Ktovie, ako by chutil kompôt z Leskory? Malé polovičky marhúľ naskladané v pohári môžu byť ceľkom zaujímavé. Na budúci rok to musíme skúsiť.

Posledný- južný konár Leskory obalený plodmi. Po obratí sa pružný konár vráti do pôvodnej polohy.
Posledný- južný konár Leskory obalený plodmi. Po obratí sa pružný konár vráti do pôvodnej polohy.
Plody v konečnej fáze zrelosti sú neskutočne chutné.
Plody v konečnej fáze zrelosti sú neskutočne chutné.
Zabudnutý
Zabudnutý "severný" konárik zaťažený plodmi sa opiera o korunu Kordie. Aj u Kordie sme natiahli zberové obdobie na 2 týždne.
Dužnina plodov ani ku koncu oberačky nemúčnatí a je stále šťavnatá a aromatická.
Dužnina plodov ani ku koncu oberačky nemúčnatí a je stále šťavnatá a aromatická.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 227.48 (?), 13.7.2013 21:00

Dobrý večer pán Paľo. Akého opeľovača máte ku tej Leskore keď Vám tak krásne zarodila? Nie je Leskora náchylná na moniliózu? Zdravím. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 61.222 (?), 13.7.2013 23:10

Dobrý večer, Jano! Práve toho opeľovača som v posledných rokoch riešil naštepením iných odrôd do koruny. Vtedy na okolí nikto nemal marhuľu, ktorá by iba čiastočne samoopeľivej Leskore v čase kvitnutia pomohla s fertilizáciou. Medzičasom začali novousadlíci na našej ulici sem tam vysádzať stromčeky, ktoré začínajú rodiť, takže zdá sa, že už je po problému. Ak nemáte vo Vašom okolí záhrady s marhuliami, odporúčam k Leskore prisadiť inú odrodu.

Pokiaľ ide o výskyt moniliózy, pozoroval som ju iba raz pred niekoľkými rokmi, ale Leskora sa z nej "vylízala" aj bez chemického zásahu. Odvtedy príznaky nepozorujem, napriek tomu, že tento kultivar papierovo nepatrí k tým odolným. Mrazuodolnosť v kvete je u Leskory skvelá. Apoplexia sa jej vyhýba. Ak byste pestoval Leskoru v chladnejšej polohe, ošetrenie fungicídom proti monilióze na začiatku kvitnutia zrejme nebude na škodu. Nezabúdajte na hnojenie draslíkom a bórom. Tieto prvky sú pre marhule vo výžive strategické.

Mám dojem, že Leskoru pestujú vo veľkom družstevníci v Kobylí na južnej Morave. Tam byste o tejto vydarenej sorte získal oveľa viac informácií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.168 (?), 14.7.2013 12:18

Dobrý den Paľo,

zajímalo by mě - když nejsou v okolí zahrady s meruňkami, jakou druhou odrůdu meruňky je vhodné k Leskoře přisadit pro lepší opýlení? Musíme přisadit odrůdu kvetoucí ve stejnou dobu (ale které odrůdy to jsou?), nebo můžeme jakoukoliv?

A hnojení meruňky se provádí pravděpodobně na podzim, nebo i během vegetace?

Předem díky za radu.

Nováček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.252 (?), 14.7.2013 17:43

Zdravím Vás pán Nováček! Prežívam príjemnú prázdninovú nedeľu a neškrípem zubami ani neplačem, ako ma obviňuje p.Petr. z P. Myslím si, že nemám s ním ani inými účastníkmi diskúsie žiadne osobné spory.
K Vašej otázke: Problematiku opeľovačov Leskory sme na fóre preberali vlani či predvlani- keď som zháňal vrúble na prištepenie do koruny. Možno by sa dali tieto príspevky v archíve vyloviť. Pán Libor poslal vtedy do diskúsie peknú tabuľku začiatku a konca kvitnutia rôznych kultivarov, prevažne nemeckých. Postupne sme sa nakoniec ujednotili, že zhruba v rovnakom období ako Leskora by mohli kvitnúť Radka, Orangered, Sylvercot, Pinkcot a tuším aj Goldrich a Kioto. Bude ich istotne viac, ale v atlasoch sa čas kvitnutia bohužiaľ neuvádza.

V letnom období býva pôda často preschnutá, takže pohyb živín v pôde je spomalený. Preto na aplikáciu priemyselných hnojív odporúčam jarné či jesenné obdobie- podľa typu pôdy. Záleží na obsahu ílovito- hlinitých minerálov vo Vašej pôde a na jej vlhkosti. Na hlinité a ílovité pôdy sa draslík fixuje najviac. Jeho spotreba je najvyššia vo fáze predlžovacieho rastu a tvorby plodov...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.168 (?), 14.7.2013 18:14

Díky za odpověď pane Paľo. Především jsem rád, že Vám letos Leskora tak pěkně zarodila. Snad se jednou, za několik let také dočkám podobné úrody. Bude to ale „běh na dlouhou trať,“ zasadil jsem totiž stromeček Leskory letos na jaře a proto mi zatím dělá radost hlavně jak se ujala a roste.

Nováček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 110.151 (?), 15.7.2013 9:55

Myslím, že pana Nováčka žádné nářky ohledně toho, co jsem před tím napsal Paľovi, zřejmě nezajímají. Taky si myslím, že by si milý pan Paľko měl vzít příklad z citlivého pochopení pana Vysloužila k těm, kteří občas nějaký ten fungicid či insekticid navíc použijí, i když sám pan Vysloužil, je ohledně používání pesticidů zdrženlivý. Nikoho za to však nekritizuje, a je v tomto ohledu příkladně tolerantní. Rozhodně nepíše, že by takto ošetřené ovoce nenabídl ani svému nepříteli. Takže mějme prosím pochopení například k tomu, že nikdo nechce mít na stromě "špinavé" meruňky či broskve postižené výrazným způsobem strupovitostí, či sazovitostí. Myslím si také, že nikdo tyto chemické látky nějak zvlášť nemiluje a bere je spíše jako nutné zlo, nebo spíše jako pomocníka k ochraně svých pracně vypěstovaných plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.168 (?), 15.7.2013 15:22

Pro Petra a Paľa: Chlapi, i když jste se v otázce chemie „poškorpili,“ přesto si myslím, že názorové střety jsou vlastně ku prospěchu věci. Funguje to tak v každém oboru (nemusí jít jenom o pěstování meruněk, kterému třeba já zatím málo rozumím). Například v nějakém oboru se dlouho tvrdí něco, aby se zase za pár let (a někdy i dřív) zas (a opět zcela vědecky!) tvrdil pravý opak. A po nějaké době nespíš dojde k názorové „renesanci“ a opět se vrací „do módy“ názor propagovaný před dávnem. Ale já si myslím, že ono to nikdy není tak striktně černobílé a vy máte vlastně kus velké pravdy oba.

Na jednu stranu - než nemít nic z úrody, pak rozumné použití chemie má svůj význam, ale na druhou stranu – vzpomeňme si na mnohé zahraniční ovoce ze supermarketů, které je podle mnoha indicií zjevně „přechemizováno“ a je tedy k podávání největším nepřátelům jako stvořené. laugh Já bych to viděl tak – použití chemie ano, ale v rozumné míře. Pokud není důvod, pak chemii nepoužívat. Závisí to určitě na konkrétních podmínkách toho kterého pěstitele a asi je třeba hledat nějaký rozumný kompromis – nenechat si zničit úrodu, ale zároveň ani nepřechemizovat.

Každopádně vás oba obdivuji, jaké máte pěkné meruňky! wink

Nováček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 62.154 (?), 15.7.2013 23:59

Nedávno mi jeden z diskutujúcich na fóre odpísal: "Mluvíte mi z duše..." Rovnakým spôsobom odpovedám na slušný a racionálne napísaný príspevok p.Nováčka. Súčasne sa mu ospravedlňujem za vtiahnutie do výmeny názorov medzi p.Petrom z Pardubíc v záležitosti účinkov postrekových látok na zdravie konzumentov. Písal som iba z vlastnej skúsenosti. Som presvedčený, že ak každý v rámci pohodovej diskúsie a bez zbytočných vášní a trebárs aj s pomocou smajlíkov pridáme svoju skúsenosť do spoločného vkladu vedomostí- bez neuctivých útokov a chorobných podozrievaní, potom máme šancu dospieť k optimálnemu riešeniu... 

Ale vráťme sa ešte na chvíľu k prvým marhuliam. Ani v polovici júla koruna Leskory stále nie je prázdna. Je zaujímavé, že najneskôr dozrievajú plody na južnej strane koruny, ktorá je najviac oslnená. Kompletne dozreté plody pritom nepadajú vo vetre o nič viac ako na začiatku sklizne pred 2 týždňami. Mäkká a šťavnatá dužnina je v ústach hotová harmónia marhuľovej chuti. Včera došiel na prázdniny vnúčik a priviezol nám marhuľe zo starých stromov neznámej odrody v dcérinej záhradke. Plody boli vďaka strednému nasadeniu plodov (oproti minulému roku) a bohatej závlahe veľké ako tenisové loptičky. Mäsitá dužnina obrovských plodov však nebola tak chutná ako drobné plody Leskory. Ktovie, ako by chutil kompôt z Leskory? Malé polovičky marhúľ naskladané v pohári môžu byť ceľkom zaujímavé. Na budúci rok to musíme skúsiť.

Posledný- južný konár Leskory obalený plodmi. Po obratí sa pružný konár vráti do pôvodnej polohy.
Posledný- južný konár Leskory obalený plodmi. Po obratí sa pružný konár vráti do pôvodnej polohy.
Plody v konečnej fáze zrelosti sú neskutočne chutné.
Plody v konečnej fáze zrelosti sú neskutočne chutné.
Zabudnutý
Zabudnutý "severný" konárik zaťažený plodmi sa opiera o korunu Kordie. Aj u Kordie sme natiahli zberové obdobie na 2 týždne.
Dužnina plodov ani ku koncu oberačky nemúčnatí a je stále šťavnatá a aromatická.
Dužnina plodov ani ku koncu oberačky nemúčnatí a je stále šťavnatá a aromatická.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 16.7.2013 10:23

Jéje, nádhera pane Paľo! Hlavně ta poslední fotka. Sliny se sbíhají. Letos budu Leskoru pořizovat, tak jsem natěšen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.45 (?), 17.7.2013 21:06

Ďakujem Vám pán Paľo za výborné informácie o odrode Leskora, Vaše informácie a krásne fotky rozhodli o tom že ju na jeseň zasadím, Leskora ma zaujala najma pre skorú dobu dozrievania, jediný problém vidím s opelením, ale myslim že to sa vyrieši, suseda má nejakú neznámu skorú odrodu marhule, tak dúfam že to bude vhodný opeľovač, lebo ja už nemám pre druhú marhuľu miesto. S tými postrekmi som aj ja opatrný, striekam len na jar proti moniliovému usychaniu kvetov a výhonov, proti piliarke slivkovej a voškám a samozrejme broskyne proti kučeravitosti a chrastavitosti plodov.V žiadnom prípade by som nestriekal proti monilii na plodoch a to mám slivku Stanley ktorá je na ňu veľmi náchylná, radšej budem mať menšiu úrodu ako dva týždne pred zberom striekať. Zdraví Vás Jano zo severozápadného Slovenska, ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika