Jaký nůž na roubování?



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?)
28.12.2017 17:01

Jsem levák, tak jsem měl před rokem 1990 docela těžké sehnat nože. No a když mi ze Švédska objednané a dodané nože (někdy okolo roku 1988) rozdali na firmě pravákům na "krájení svačin", dostal jsem tip na kováře od Sedlčan - a od té doby mám nože do ruky, roubováky očkováky malou žabku, velkou na vyřezávání čípků, podnoží nad očkem - střenku z ořechu. Nesmím je ale nechat někde, kde je vlhko. No a jak jde čas, o malé žabky jsem přišel, ale zase jsem našel nového výrobce, nožíře, který umí udělat nůž dle předlohy a umí i brousit. To už pár let sám nedělám, dříve to ženě nevadilo, že brousím u televize, teď už ano. A tak když hodně roubuji, jen nůž párkrát přejedu na kameni a to stačí. Pokud jde o brousek na nůžky, koupil jsem si ten diamantový, od Fiskars. I s celou sadou věcí k nůžkám.    


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 28.12.2017 16:10

Já jsem svůj poslední Mikov nožík zabrousil rychle sám levným diamantovým brouskem z nějakého čínského obchodu. Pak jsem teprve použil standardní brousky a obtahovák. Dnes je mi jen líto, že ten diamantový brousek už tam neprodávají. Myslím, že by prodejce měl třeba i za vyšší cenu prodávat nabroušený nůž, s kterým se dá hned roubovat. Doba k tomu bohužel ještě nedozrála.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 28.12.2017 17:01

Jsem levák, tak jsem měl před rokem 1990 docela těžké sehnat nože. No a když mi ze Švédska objednané a dodané nože (někdy okolo roku 1988) rozdali na firmě pravákům na "krájení svačin", dostal jsem tip na kováře od Sedlčan - a od té doby mám nože do ruky, roubováky očkováky malou žabku, velkou na vyřezávání čípků, podnoží nad očkem - střenku z ořechu. Nesmím je ale nechat někde, kde je vlhko. No a jak jde čas, o malé žabky jsem přišel, ale zase jsem našel nového výrobce, nožíře, který umí udělat nůž dle předlohy a umí i brousit. To už pár let sám nedělám, dříve to ženě nevadilo, že brousím u televize, teď už ano. A tak když hodně roubuji, jen nůž párkrát přejedu na kameni a to stačí. Pokud jde o brousek na nůžky, koupil jsem si ten diamantový, od Fiskars. I s celou sadou věcí k nůžkám.    


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.45 (?), 28.12.2017 18:16
Ivan z okénka: Zdravím. Chcem sa spýtať na tie nožnice na fotke Vášho príspevku - sú to Felco 9 pre ľavákov? (pýtam sa kvôli môjmu známemu ktorý je tiež ľavák, nechcem diskusiu stáčať týmto smerom). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 28.12.2017 21:35

Ivan Ivanovi. Ano. Fiskarsy jsou uni, pro pravou i levou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 28.12.2017 22:41
Ivan Ivanovi. Ďakujem za odpoveď. 😃 IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 21.3.2018 20:52

Tak jsem jej dneska našel. Ten můj starodávný dětský nožík, jak jsem psal 28.12.2017. Byl mezi pytlíčky semínek.

Musel jsem vám o tom napsat, protože vidím, že nožíky chlapy opravdicky a pořád zajímají. Ale maličký, tenoučký kuchyňáček za 40,- a ulamovák, které jsem si na náhradu pořídil, vyzkouším taky. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?), 28.12.2017 13:18
Mimmo: Správne, je to tzv. žabka, v slovenčine sa nazýva niekedy aj univerzálnym názvom "záhradnícky nôž", alebo výstižne aj "krivák". Na jemnejšie práce (vrúbľovanie a očkovanie) slúžia špeciálne vrúbľovacie a očkovacie nože, niekedy aj v kombinácii (foto). Podstatné pre úspech je ale aby bol nôž ostrý, a úplne najpodstatnejšie sú ruky ktoré ho držia a hlava ktorá ich diriguje 😉. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.12.2017 13:55

Tak jako Pan Polehla, si nejvíc chválím nůž značky Mikov ze 70. let: Nože od Fiskars mě (na rozdíl od seker a rýčů) taky zklamaly. Roubováky Victorinox, Bahco a podobných renomovaných značek jsou všechny totožné, tipuji stejného výrobce. Žabku jsem přestal používat, moderní pilky dělají tak hladké řezy, že rány není třeba začišťovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Karel Sechovec - (39) - 211.218 (?), 28.12.2017 20:47

Používám roky, kombinovaný nůž z "nástrojovky"od KDS a jsem s ním spokojený, nyní už vyráběji pouze jednoduché, očkovací nebo roubovací...

Roubovací + očkovací od KDS
Roubovací + očkovací od KDS
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.34 (?), 29.12.2017 13:14

Toto je moja zbierka nožov ktoré som nadobudol v priebehu asi 30 rokov. Je to moja mánia, rád sa poteším na Vianoce alebo na narodeniny, nejakým záhradným náradím. Moja rodina o tom dobre vie a tak sa moja zbierka pomerne dosť rozrástla, okrem nožov sú to ešte pílky, nožnice a tiež nejaká sekera.Rád používam kvalitné nástroje, jednak sa s nimi dobre pracuje, pekne vyzerajú a sú z kvalitných materiálov, čo sa prejaví napríklad u nožov lepším nabrúsením, dlhším držaním ostrosti a trvanlivosťou nástrojov. Verím že ma prežijú a ďalej budú niekomu dobre slúžiť a pôsobiť radosť, tak ako mne.Poukladané sú podľa obľúbenostia aj kvality, z prava do ľava - najkvalitnejší nôž je Tina, najostrejší, najkvalitnejší už na pohľad, cítite to v ruke pri otváraní a zatvárani, pri rezaní proste jednoznačná jednička.Ďalší je Wenger očkovací, u mňa druhý najviac používaný, už z výroby bol výborne nabrúsený, dobre sa s ním reže aj očkuje. Tretí v poradí je Wenger štepársky, tiež často používaný, rozdiel medzi Wengerami a Wictorinoxom je v tom, že Wenger lepšie a dlhšie drží ostrie a robí dlhé, rovné rezy pri akomkoľvek dreve.Wictorinox je v tomto slabší a preto je v mojej pomyslnej tabuľke na 4. a 5. mieste. Potom nasleduje nôž československej výroby, ten už nepoužívam vôbec, lebo aj keď je ostrý, rýchlo sa otupí, v miste nitovania je dosť rozkývaný a samovoľne sa zatvára.Žabku mám len na hrubé roboty, orezávanie vlkov strúhanie kolíkov a podobne.Na brúsenie používam japonský vodný kameň Naniva a dobrusujem na koženom opasku čs. armády, ktorý je zapnutý natiahnutý na drevenej latke.Som síce len amatérsky nadšenec, ale rád pracujem s kvalitnými vecami. Za seba odporúčam nože Tina a Wenger.

afer


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika