Jaký nůž na roubování?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
28.12.2017 16:10

Já jsem svůj poslední Mikov nožík zabrousil rychle sám levným diamantovým brouskem z nějakého čínského obchodu. Pak jsem teprve použil standardní brousky a obtahovák. Dnes je mi jen líto, že ten diamantový brousek už tam neprodávají. Myslím, že by prodejce měl třeba i za vyšší cenu prodávat nabroušený nůž, s kterým se dá hned roubovat. Doba k tomu bohužel ještě nedozrála.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 28.12.2017 16:10

Já jsem svůj poslední Mikov nožík zabrousil rychle sám levným diamantovým brouskem z nějakého čínského obchodu. Pak jsem teprve použil standardní brousky a obtahovák. Dnes je mi jen líto, že ten diamantový brousek už tam neprodávají. Myslím, že by prodejce měl třeba i za vyšší cenu prodávat nabroušený nůž, s kterým se dá hned roubovat. Doba k tomu bohužel ještě nedozrála.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 28.12.2017 17:01

Jsem levák, tak jsem měl před rokem 1990 docela těžké sehnat nože. No a když mi ze Švédska objednané a dodané nože (někdy okolo roku 1988) rozdali na firmě pravákům na "krájení svačin", dostal jsem tip na kováře od Sedlčan - a od té doby mám nože do ruky, roubováky očkováky malou žabku, velkou na vyřezávání čípků, podnoží nad očkem - střenku z ořechu. Nesmím je ale nechat někde, kde je vlhko. No a jak jde čas, o malé žabky jsem přišel, ale zase jsem našel nového výrobce, nožíře, který umí udělat nůž dle předlohy a umí i brousit. To už pár let sám nedělám, dříve to ženě nevadilo, že brousím u televize, teď už ano. A tak když hodně roubuji, jen nůž párkrát přejedu na kameni a to stačí. Pokud jde o brousek na nůžky, koupil jsem si ten diamantový, od Fiskars. I s celou sadou věcí k nůžkám.    


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.45 (?), 28.12.2017 18:16
Ivan z okénka: Zdravím. Chcem sa spýtať na tie nožnice na fotke Vášho príspevku - sú to Felco 9 pre ľavákov? (pýtam sa kvôli môjmu známemu ktorý je tiež ľavák, nechcem diskusiu stáčať týmto smerom). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 28.12.2017 21:35

Ivan Ivanovi. Ano. Fiskarsy jsou uni, pro pravou i levou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.220 (?), 28.12.2017 22:41
Ivan Ivanovi. Ďakujem za odpoveď. 😃 IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 21.3.2018 20:52

Tak jsem jej dneska našel. Ten můj starodávný dětský nožík, jak jsem psal 28.12.2017. Byl mezi pytlíčky semínek.

Musel jsem vám o tom napsat, protože vidím, že nožíky chlapy opravdicky a pořád zajímají. Ale maličký, tenoučký kuchyňáček za 40,- a ulamovák, které jsem si na náhradu pořídil, vyzkouším taky. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.160 (?), 28.12.2017 13:18
Mimmo: Správne, je to tzv. žabka, v slovenčine sa nazýva niekedy aj univerzálnym názvom "záhradnícky nôž", alebo výstižne aj "krivák". Na jemnejšie práce (vrúbľovanie a očkovanie) slúžia špeciálne vrúbľovacie a očkovacie nože, niekedy aj v kombinácii (foto). Podstatné pre úspech je ale aby bol nôž ostrý, a úplne najpodstatnejšie sú ruky ktoré ho držia a hlava ktorá ich diriguje 😉. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.12.2017 13:55

Tak jako Pan Polehla, si nejvíc chválím nůž značky Mikov ze 70. let: Nože od Fiskars mě (na rozdíl od seker a rýčů) taky zklamaly. Roubováky Victorinox, Bahco a podobných renomovaných značek jsou všechny totožné, tipuji stejného výrobce. Žabku jsem přestal používat, moderní pilky dělají tak hladké řezy, že rány není třeba začišťovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Karel Sechovec - (39) - 211.218 (?), 28.12.2017 20:47

Používám roky, kombinovaný nůž z "nástrojovky"od KDS a jsem s ním spokojený, nyní už vyráběji pouze jednoduché, očkovací nebo roubovací...

Roubovací + očkovací od KDS
Roubovací + očkovací od KDS
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.34 (?), 29.12.2017 13:14

Toto je moja zbierka nožov ktoré som nadobudol v priebehu asi 30 rokov. Je to moja mánia, rád sa poteším na Vianoce alebo na narodeniny, nejakým záhradným náradím. Moja rodina o tom dobre vie a tak sa moja zbierka pomerne dosť rozrástla, okrem nožov sú to ešte pílky, nožnice a tiež nejaká sekera.Rád používam kvalitné nástroje, jednak sa s nimi dobre pracuje, pekne vyzerajú a sú z kvalitných materiálov, čo sa prejaví napríklad u nožov lepším nabrúsením, dlhším držaním ostrosti a trvanlivosťou nástrojov. Verím že ma prežijú a ďalej budú niekomu dobre slúžiť a pôsobiť radosť, tak ako mne.Poukladané sú podľa obľúbenostia aj kvality, z prava do ľava - najkvalitnejší nôž je Tina, najostrejší, najkvalitnejší už na pohľad, cítite to v ruke pri otváraní a zatvárani, pri rezaní proste jednoznačná jednička.Ďalší je Wenger očkovací, u mňa druhý najviac používaný, už z výroby bol výborne nabrúsený, dobre sa s ním reže aj očkuje. Tretí v poradí je Wenger štepársky, tiež často používaný, rozdiel medzi Wengerami a Wictorinoxom je v tom, že Wenger lepšie a dlhšie drží ostrie a robí dlhé, rovné rezy pri akomkoľvek dreve.Wictorinox je v tomto slabší a preto je v mojej pomyslnej tabuľke na 4. a 5. mieste. Potom nasleduje nôž československej výroby, ten už nepoužívam vôbec, lebo aj keď je ostrý, rýchlo sa otupí, v miste nitovania je dosť rozkývaný a samovoľne sa zatvára.Žabku mám len na hrubé roboty, orezávanie vlkov strúhanie kolíkov a podobne.Na brúsenie používam japonský vodný kameň Naniva a dobrusujem na koženom opasku čs. armády, ktorý je zapnutý natiahnutý na drevenej latke.Som síce len amatérsky nadšenec, ale rád pracujem s kvalitnými vecami. Za seba odporúčam nože Tina a Wenger.

afer


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika