Existuje odolnější meruňka? MS kraj



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 23.138 (?) 
23.5.2012 11:31, zobrazeno: 60002x

Dobrý den,

vždycky jsem chtěl pěstovat meruňky, protože je miluju a nadchlo mě jak se jim daří u dědy na Děčínsku.

U nás je ale chladněji a tak nevím, jestli vůbec existuje nějaká meruňka vhodná pro naší oblast?

Bydlím v Dětmarovicích u Karviné, v mírném svahu, který je otočený na východo-východo-sever. Slunce zde svítí od samého rána do pozdního odpoledne až večera. Takže prakticky celý den.

Nadmořská výška Dětmarovic je 214 metrů.

Jelikož se mi docela daří s kiwi, doufal jsem, že by i meruňka tady mohla zdařile růst a plodit, ale strýc mě od toho zrazuje.

Můžete mi doporučit nějakou odrůdu, která by měla šanci? A nebo na to mám rovnou zapomenout.

Díky, Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 23.138 (?), 23.5.2012 11:49

ještě bych doplnil, že uvažuju nad odrůdami Veharda, Bergeron a Goldrich. U Goldrichu se mi líbí, že plodí poměrně brzo. Všiml jsem si ale že více lidí chce pozdně plodící odrůdy, je k tomu nějaký důvod? Osobně mi přijde lepší sklízet dřív :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 23.5.2012 15:05

Meruňky se pěstují i na Sibiři ale tady to má jeden velký háček, a tím je absolutně nestabilní počasí. Pokud je to vzhůru nohama, v březnu třicítky, meruňka vykvete a přijdou mrazy, tak nepomůže ani svěcená voda. Je to jako u révy, co je mi platné že réví vydrží -25°C když zmrznou čerstvě vyrašené pupeny nebo mladé výhony s násadou na květy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.1 (?), 23.5.2012 15:58

Já teda nevím, ale pokud jste Karvinsko, pak jste už více kontinentální klima, což je pro meruňky lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 143.106 (?), 24.5.2012 23:11

Jsem z Navsi u Jablunkova a merunky zkousim prvnim rokem.Pokud vyjde pocasi, tak budou plodit i tady.Bohuzel mam zvolenou spatnou podnoz, tak prvni pokus asi nevyjde.Takze proc ne v Detmarovicich.Muj otec v Orlove... par km od Vas... mnel se sousedem merunky, bohuzel odrudy nevim a taky se dockali.Zkousim kanadske odrudy, ale co jsem si tady, tak psal byla mi doporucena odruda Bergeron.Taky musite zvolit vhodnou podnoz pro dany druh pudy.Zkuste navstivit pana Potyku mladsiho z Orlove a ten Vam urcite neco vybere a poradi.Prodaval merunky lonskeho roku na podnozich Krymsk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 128.70 (?), 25.5.2012 15:29

Super, díky za radu. I všem ostatním. S panem Potykou jsem se zkontaktoval, a pokud bude ještě něco mít, tak to zkusim ještě i zasadit :-) Tchán z východního slovenska i děda z děčínska mě zrazovali, že je u nás zima, tak mě docela překvapilo, že tady pěstitelé meruněk u nás jsou :-) Tak snad se mi taky podaří za pát let nějakou vypěstovat... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 219.3 (?), 16.7.2012 10:44

Zdravím, můj děda cca před 15 lety vysadil na zahradu v Brušperku - okr. F-m dvě meruňky - respektive je narouboval na zřejmě švestkové semenáče. Skoro každým rokem máme dobrou úrodu a plody netrpí ani žádnou nemocí. Jen stromy dlouho nikdo neořezával a neošetřoval, tak jsou místy již poškozené mrazy apod. Takže pěstovat na severu moravy jde, ovšem dle mého dědy to chce trocha paradoxní specifika. Meruňky rostou na severo-východním svahu z jihu lehce kryty jabloněma. To dle mého zapřičinuje pozdní nakvétání a tudíž - odolnost proti zmrznutí květům. Je pravda, že ze severu je v naší zahradě kryjí dvě velikánské lípy a bydlíme na kopci, takže v létě se tady do večera drží teplý vzduch, kdežto v dolině už často bývá zima. 

V příloze pár fotek - bohužel s bleskem jelikož je zrovna dnes zataženo.

Příští rok se budu snažit danou odrůdu naroubovat a rozmnožit, popř. byste si mohl přijet pro rouby. Mrknu potom tady znovu na diskuzi.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 219.3 (?), 16.7.2012 10:51

ještě pár fotek navíc:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.3 (?), 16.7.2012 11:45

zde jde vidět srůst podnože a roubu. Dle dřeva soudím, že je to slivoň. Možná se mýlím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.146 (?), 25.5.2012 13:11

Už to tady řešilo víc lidí včetně mě -), závěr byl asi většinou Bergeron nebo Leala. Pokud nevadí zřejmě horší kvalita meruněk dočetl jsem se něco i v téhle diskuzi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika