Raná z Morden



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
14.4.2012 16:44, zobrazeno: 6618x

Tvrdošíjně se chci dál bavit o meruňkách. Mám dotaz na Davida. Jaké jsou lepší selekce, než Stark Early Orange nebo Wcesna z Morden?  Dejte nějaký typ. Jestli jsem to dobře pochopil, tak SEO nebo Wcesna mají veškeré přednosti mimo kvality poskytovaných plodů, je to tak?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 183.140 (?), 15.4.2012 21:05

Zdravím SEO je poměrně kvalitní- průměrná chuť plodu při zachování relativní spolehlivosti sklizní- proto se na ni stále sází v Polsku, Cytrynka- Wcesna z Morden- plošší, žluté plody měkká, rovněž dost spolehlivá. Máte pravdu, že mají velkou spolehlivost ale horší kvalitu.  Problém je, že pokud chceme meruňku středoevropského typu- Madarská, VP, Sabinovská, Budapest, Cegledi oriás atd. tak ony jmenované odrůdy nesnesou chutově srovnání a ani velikostně i barevně. Například jsem míval VS 09/12 Vegamu, ale ta sice plodila, snesla leccos v době květu, ale chuť byla průměrná až špatná, i když úrody byly veliké a stromy se rychle vyčerpají. MeruŇky jsou v tomto pro šlechtitele stále obrovskou výzvou, protože se u nich těžko spojuje výborná chuť, atraktivita, velká velikost a plodnost s odolností stromu na mráz, houby a různá onemocnění. Myslím si, že se musíme v tomto spokujit s určitým kompromisem, pokud máme průměrné stanoviště, lze říci, že v průměrném roce uspokojí Leala, Leskora, Harlayne, Karola, Darina. Určitě se najdou i oponenti, ale vycházím ze zkušeností svých, kolegové na Moravě nebo Slovensku mají zcela jiné podmínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.4.2012 21:20

Díky za informace, Davide. Wcesnu tedy kupovat nebudu. Po velikonočních mrazech mě nejvíce překvapil Bergeron. Byl v plném květu a vydržel ze všech současně kvetoucích nejvíce. Ještě k tomu je chuťově výborný. Jak to vypadá, tak žádného následovníka bohužel nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika