Bergeron je nejlepší



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
30.7.2017 21:32

Podle tvarů plodů a habitu stromu je to Bergeron, napovídá tomu i vysoká cukernatost.

 Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 19.7.2017 16:54

Dnes vítr shodil první tři zralé Bergerony.Slaďoučké s příjemnou kyselinkou, pro mě odrůda numero uno.yes

Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 30.7.2017 21:32

Podle tvarů plodů a habitu stromu je to Bergeron, napovídá tomu i vysoká cukernatost.

 Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 55.156 (?), 30.7.2017 23:00
Díky za odpověď. Jen mě zaráží ty chvalozpěvy ohledně chuti v porovnání s VP. Rodiče stromek koupili nejspíš na méně vzrůstné podnoži, kvůli které jsou plody v mé poloze suché a menší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 31.7.2017 7:09

Dalším poznávacím znakem Bergeronu je menší vzrůst, tady roste cca o 40% slaběji oproti VP a to ho mám na mer. semenáči.Bergeron je nejpřízpusobivější meruňka k podmínkám prostředí, je doporučován začínajícím pěstitelům.Na druhou stranu je náročnější na závlahu a pravidelný řez.Jakmile se přestane s tvarovacím a mírně zmlazujícím, popřípadě Šittovým řezem, začne se postupně koruna vyholovat a větve prodlužovat, plodnost se přesune na okraje větví.Meruně jsou potom nenší, chuť je horší a při přeplození se větve lehce lámou.Ve vlhkých půdách není problém na stromě najít i 90-ti gramové tenisáky vynikající chuti srovnatelné s VP.Na Slovensku je Bergeron (Tardicot) přirovnáván k Maďarské, ve Francií je nejpěstovatelnější odrůdou (30% z celkové produkce)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 1.8.2017 14:18

Já jsem měl kacířské myšlenky, že bych VP nahradil nějakou meruňkou z řady Bergeron, třeba Bergarouge, jelikož plody VP tradičně hnijí ještě před dozráním. Bohužel letos kompletně shnilo i těch pár plodů na Bergarouge. Nemůžu si pomoct, ale pořád velmi dobře chápu Libora z Bratislavy, kterému z několika důvodů vyhovovalo více Kioto než VP. Co se týče hniloby, tak letos se nevyhnula ani Goldrichu.

VP
VP
VP
VP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.6.2018 20:01

I při téměř stejných letošních teplotách v ČR a Bulharsku je zrání Bergeronu velmi odlišné. Mohu potvrdit, že je teď pro mě opravdu Bergeron nejlepší. Nic pozdějšího mi ještě neplodí. 

Bergeron v BG (plně vybarvený)
Bergeron v BG (plně vybarvený)
Bergeron v Třebíči
Bergeron v Třebíči
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 234.226 (?), 28.6.2018 23:07

Bergeron nejlepší? Ač ho mám také a nezatracuji jej tak ani omylem!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.7.2018 16:27

O víkendu jsem dojedl balkánské Bergeronky. Mohu potvrdit, že se chuťově zcela vyrovnaly středoevropským Velkopavlovickým meruňkám. VP jsou mnohem větší a lépe se proto sklízejí. Bergeron má zase tu výhodu, že je odolný proti jarním mrazíkům. Na Vysočině mi dozraje asi za 10 dní. Spolu s Vehardou je to v dané oblasti nejvhodnější odrůda. Titulek tohoto vlákna jsem nevymyslel. Můžu však potvrdit, že někde a pro někoho určitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 25.7.2018 8:53

Bergeron už zraje i v Třebíči. Mohu potvrdit, že je fakt velmi dobrý. Dnes ho však mohu srovnávat jen s Lealou, která je jen dobrá (sladká až medová).

Bergeron 1
Bergeron 1
Bergeron 2
Bergeron 2
Bergeron a Leala
Bergeron a Leala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 25.7.2018 9:39

Bergeron taky pár dní papáme. Srovnávat mohu na zahradě s Ledanou (sladká, dobrá, ranná, odolná) - Begeron má výraznější kyselinu a kořenitější příchuť, pocitově méně cukru. Ledanu je problém odtrhnout bez poškození meruňky. Bergeron naopak moc nedrží, při doteku padá. Mezi dozráním a přezráním je jen pár dnů. Letos mi značně trpí na monilii plodů přes opakované použití Vitisanu a je napichován hmyzáky, také na části větví mají plody strupovitost. Takže ráno sklidím mísu a zárověň kvůli monilii mísu do popelnice. Bergeron tvoří dlouhé letorosty, které se moc nerozvětvují ani při použití Šittova řezu, větve se pak ohýbají a je nutno vyvazovat a podpírat. Velikost plodů je srovnatelná s Ledanou, do jisté míry ovlivnitelná probírkou plodů na vzdálenost cca 8cm ve stadiu velikosti plodu 1-1,5cm. Menší plody obou odrůd ovšem mají i malou pecku, takže vlastní oplodí je poměrově velké.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika