Bergeron je nejlepší



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?) 
10.8.2013 16:13

Já mám pětiletý Bergeron na Vysočině v 480 m a po jednom preventivním postřiku Horizonem vypadá výborně. Chuťově je taky OK. Jeho největší výhodou je, že mám i šestý týden meruňky a že ještě několik dní vydrží. Proti VP a Maďarce (na jiné zahradě) jsou však plody o dost menší.  Každá odrůda má něco do sebe. Leala mi taky chutná, zvlášť když se trochu podtrhne. Naopak Goldrich je chuťově nejlepší až když padá ze stromu.

Přetížený stromek
Přetížený stromek
Bergeron - plody v detailu
Bergeron - plody v detailu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.2 (?), 10.8.2013 20:49

Máte někdo původní odrůdu Bergeron A 660, z které byla v roce 1996 vyselektována nynější odrůda (LE-2)? Je asi zřejmé, že se tu pěstují obě formy. Zajímaly by mne rozdíly mezi nimi.

Jinak Bergeron obvykle sklízím kolem 25. - 30. 7., letos to bylo už někdy kolem 20. 7. Úrodnost je bohužel malá. Jestli je to původní nebo již onen vyselektovaný, nevím. Byl zakoupen někdy kolem roku 2000.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 12.8.2013 9:51

nj, pokud máte takovou násadu a neuděláte probírku plodů, tak snad ani větší být nemohou. Doporučuje se tak 1 plod na 5cm, pokud mě paměť slouží

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 12.8.2013 12:43

S tou probírkou máte pravdu. Z časových důvodů se však musím věnovat hlavně velkým stromům s potenciální násadou nad 100 kg ovoce.  Hlídám si hlavně, aby se mi příliš nepolámaly větve. Důsledná probírka u nerovnoměrné násady a na vyšších větvích je dost obtížná, pokud ji nechci dělat chemicky. Hlavně jsem chtěl říct, že Bergeron nemá na to, aby měl při jakékoliv péči plody velikostí srovnatelné v VP a Maďarskou, ani s Goldrich. Bergeron má jiné přednosti.

Bergeron 40 gr. a Maďarská 100 gr.
Bergeron 40 gr. a Maďarská 100 gr.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 184.146 (?), 12.8.2013 20:01

Těžko říci, jestli dosáhne Bergeron u pana Mimma dobrou kvalitu, ale za sebe musím říci, že velmi mírně zaměklý plod je asi dva dny po utržení vynikající. Perfektní meruňková chuť se vším všudy. A že jich bylo na stromě opravdu hodně.

Bergeron (10.8. 2013)
Bergeron (10.8. 2013)
Bergeron (10.8. 2013)
Bergeron (10.8. 2013)
Bergeron (10.8. 2013)
Bergeron (10.8. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 14.8.2013 15:29

ten Bergeron ještě na hmotnosti nabere, myslím. Vážil jsem Ledanu - na začátku zrání (už se daly jíst, ale plody byly ještě tvrdší) měly v prům 30g a v plné zralosti prům 50g. Tedy se zráním se do plodu dostává voda a ještě trochu roste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.16 (?), 12.8.2013 1:11

"Strupovitost se objevuje i na pozdních odrůdách broskví, ale už je letos snad ani stříkat nehodlám a to ne z důvodu Paľova protifungicidního tažení, ale proto, že už se mi do toho nechce. Pravda je, že další postřik by šíření choroby zastavil a jelikož do dozrání například dost postižené INKY zbývá ještě hodně času, tak je možné, že z důvodu zčernání plodů, nebudu moct ani jeden z nich pořádně vyfotit." Je to neuveriteľné, ako ten Paľo stále bráni Petrovi z P. v pestovaní kvalitných broskýň s čistou šupkou. Holt obetný baránok znesie všetko a neúspech sa predsa musí na niekoho zviesť. Možno p. Petře stojí za zmienku, že okrem správne zvoleného chemického postreku aplikovaného v správnom termíne ovplyvňujú zdravotný stav plodov a ich typickú odrodovú chuť napr.: hustota výsadby, zloženie pôdy, zamokrenie pôdy, pomer živín v pôde, obsah ílovito-humusových častíc, druh podpníka, vývoj letného počasia... Predpokladám, že v ďalšom príspevku p.Petr z P. vyvodí všeobecný záver, že vďaka Paľovi neskoro dozrievajúce kultivary broskýň sú menej chutné ako tie skoré. Vrátim sa k vláknu: U nás už v tomto čase nie je po marhuliach ani pamiatky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 7.5.2014 13:07

Já mám bohužel s Bergeronem opačné zkušenosti, co se poškození mrazem týče.

Každá odrůda má svoje limity v mrazuodolnosti. Pokud máte nějaká měření, co ještě u Vás Bergeron vydržel a co už bylo moc, tak nám je zdělte. pane Mikeši. Tady letos vydržel Bergeron, ale i další odrůdy v květu -3°C, což je oficiální měření pro Pardubice, takže kdo ví, jak to skutečně bylo. Že mrzlo jsem usoudil pouze z ledového povlaku na sudech s vodou. Později u plůdků ledový povlak ráno nebyl, i když byla oficiální teplota také -3°C. Ale podle mě bylo jen na nule, nebo velmi slabě pod ní. Možná, že jste ty čísla z Bergeronem uváděl, tak je prosím znovu připomeňte. Co se týče pěstování meruněk kdesi pod Alpami, tak tam zvolili Bergeron, Bergarouge, Tardicot, Kioto a překvapivě i Goldrich, ale s tím budou mít asi více práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 11.132 (?), 7.5.2014 18:14

Mě Bergeron zklamal - loni první úroda téměř úplně zničená strupovitostí.

Letos budu jen Bergeron stříkat ve vegetaci (nerad), ostatních 150 stromů všech druhů strupovitostí netrpí (rezistenty a j.). J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 7.5.2014 20:28

Mrazuvzdornost se nedá vyjádřit jedním číslem. Letos mi odkvétající Goldrich neošetřený ani boraxem ani championem vydržel -2 st. (květy a malinké plůdky, 210 m.n.m.). Myslím, že pod nulou bylo asi 2 hodiny, mírný vítr, vlhko. Květy byly ráno evidentně pokryté námrazou. Pokud se ve 2 ráno orosily, pak se snížená teplota projevila jen zmrznutím rosy. Na plodech pak nebyla ani stopa po mrazu. Až teď jsou některé plody potlučené kroupami. Bergeron mi ještě nezmrzl, ale ten mám velmi blízko domu (480 m.n.m.) a plodí teprve 5 let.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika