Bergeron je nejlepší



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
25.7.2018 8:53

Bergeron už zraje i v Třebíči. Mohu potvrdit, že je fakt velmi dobrý. Dnes ho však mohu srovnávat jen s Lealou, která je jen dobrá (sladká až medová).

Bergeron 1
Bergeron 1
Bergeron 2
Bergeron 2
Bergeron a Leala
Bergeron a Leala
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 19.7.2017 16:54

Dnes vítr shodil první tři zralé Bergerony.Slaďoučké s příjemnou kyselinkou, pro mě odrůda numero uno.yes

Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Bergeron
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 30.7.2017 21:32

Podle tvarů plodů a habitu stromu je to Bergeron, napovídá tomu i vysoká cukernatost.

 Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Francouzský Bergeron
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 55.156 (?), 30.7.2017 23:00
Díky za odpověď. Jen mě zaráží ty chvalozpěvy ohledně chuti v porovnání s VP. Rodiče stromek koupili nejspíš na méně vzrůstné podnoži, kvůli které jsou plody v mé poloze suché a menší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 31.7.2017 7:09

Dalším poznávacím znakem Bergeronu je menší vzrůst, tady roste cca o 40% slaběji oproti VP a to ho mám na mer. semenáči.Bergeron je nejpřízpusobivější meruňka k podmínkám prostředí, je doporučován začínajícím pěstitelům.Na druhou stranu je náročnější na závlahu a pravidelný řez.Jakmile se přestane s tvarovacím a mírně zmlazujícím, popřípadě Šittovým řezem, začne se postupně koruna vyholovat a větve prodlužovat, plodnost se přesune na okraje větví.Meruně jsou potom nenší, chuť je horší a při přeplození se větve lehce lámou.Ve vlhkých půdách není problém na stromě najít i 90-ti gramové tenisáky vynikající chuti srovnatelné s VP.Na Slovensku je Bergeron (Tardicot) přirovnáván k Maďarské, ve Francií je nejpěstovatelnější odrůdou (30% z celkové produkce)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 1.8.2017 14:18

Já jsem měl kacířské myšlenky, že bych VP nahradil nějakou meruňkou z řady Bergeron, třeba Bergarouge, jelikož plody VP tradičně hnijí ještě před dozráním. Bohužel letos kompletně shnilo i těch pár plodů na Bergarouge. Nemůžu si pomoct, ale pořád velmi dobře chápu Libora z Bratislavy, kterému z několika důvodů vyhovovalo více Kioto než VP. Co se týče hniloby, tak letos se nevyhnula ani Goldrichu.

VP
VP
VP
VP
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.6.2018 20:01

I při téměř stejných letošních teplotách v ČR a Bulharsku je zrání Bergeronu velmi odlišné. Mohu potvrdit, že je teď pro mě opravdu Bergeron nejlepší. Nic pozdějšího mi ještě neplodí. 

Bergeron v BG (plně vybarvený)
Bergeron v BG (plně vybarvený)
Bergeron v Třebíči
Bergeron v Třebíči
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 234.226 (?), 28.6.2018 23:07

Bergeron nejlepší? Ač ho mám také a nezatracuji jej tak ani omylem!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.7.2018 16:27

O víkendu jsem dojedl balkánské Bergeronky. Mohu potvrdit, že se chuťově zcela vyrovnaly středoevropským Velkopavlovickým meruňkám. VP jsou mnohem větší a lépe se proto sklízejí. Bergeron má zase tu výhodu, že je odolný proti jarním mrazíkům. Na Vysočině mi dozraje asi za 10 dní. Spolu s Vehardou je to v dané oblasti nejvhodnější odrůda. Titulek tohoto vlákna jsem nevymyslel. Můžu však potvrdit, že někde a pro někoho určitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 25.7.2018 8:53

Bergeron už zraje i v Třebíči. Mohu potvrdit, že je fakt velmi dobrý. Dnes ho však mohu srovnávat jen s Lealou, která je jen dobrá (sladká až medová).

Bergeron 1
Bergeron 1
Bergeron 2
Bergeron 2
Bergeron a Leala
Bergeron a Leala
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 25.7.2018 9:39

Bergeron taky pár dní papáme. Srovnávat mohu na zahradě s Ledanou (sladká, dobrá, ranná, odolná) - Begeron má výraznější kyselinu a kořenitější příchuť, pocitově méně cukru. Ledanu je problém odtrhnout bez poškození meruňky. Bergeron naopak moc nedrží, při doteku padá. Mezi dozráním a přezráním je jen pár dnů. Letos mi značně trpí na monilii plodů přes opakované použití Vitisanu a je napichován hmyzáky, také na části větví mají plody strupovitost. Takže ráno sklidím mísu a zárověň kvůli monilii mísu do popelnice. Bergeron tvoří dlouhé letorosty, které se moc nerozvětvují ani při použití Šittova řezu, větve se pak ohýbají a je nutno vyvazovat a podpírat. Velikost plodů je srovnatelná s Ledanou, do jisté míry ovlivnitelná probírkou plodů na vzdálenost cca 8cm ve stadiu velikosti plodu 1-1,5cm. Menší plody obou odrůd ovšem mají i malou pecku, takže vlastní oplodí je poměrově velké.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika