Javor platanoides výsadba v prosinci



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?)
28.9.2019 14:51

Pane SPCH, kde by se mladý stromek dostal do nezámrzných hlubin? U nás je nezámrzná 120cm, takže mě se tam běžně dostane až za několik letno Prostě takhle mladý stromek bude čučet a čekat na jarowink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 212.193 (?), 26.9.2019 15:07, zobrazeno: 3422x

Dobrý den, v zahradnictví jsem dostal dvě odlišné informace ohledně výsadby Javoru na přelomu listopad/prosince. Jedna informace byla sázet nejpozději v polovině října a doporučila mi strom zasadit v květináči a zasypat a na jaře zasadit do půdy. Druhé info bylo úplně v klidu zasadit do půdy. Strom chci zasadit v den narození syna a síla kmenu bude 12/14. Javor bude něco stát, tak se bojím, aby neumrzil? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 26.9.2019 17:14

Stromy se sází běžně v říjnu, ale v podstatě do zámrazu. Nikdo už nepočítá s tím, že by zakořenily, do zimy už ne, jsou spící. Takže za mne - normálně vysadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.2 (?), 27.9.2019 12:02

Konvalinko, na podzim usíná vršek stromu-nadzemní část, zato v zemi-v nezámrzných hlubinách se dějí věci! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 212.193 (?), 27.9.2019 13:01

Takže nesázet?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 28.9.2019 13:28

Javor mléč (Acer platanoides) v síle kmínku 12/14 (obvod cm = ø4 cm) může být jak s balem, tak v kontejneru. Pokud je s balem, pak platí zásada co nejrychlejší výsadby od vyzvednutí ve školce. V případě kontejnerované sazenice (nikoliv jen bal vsazený do kontejneru před méně než 90 dny) na nějakém tom dni v termínu výsadby nesejde. Tam můžete realizovat jak protimrazovou ochranu zapuštěním kontejneru do vlhké půdy na chráněném stanovišti, tak i přímou výsadbu na stanoviště finální.

Já osobně bych volil přímou výsadbu na finální místo a jiný druh stromu než středněvěký javor.


SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 28.9.2019 14:51

Pane SPCH, kde by se mladý stromek dostal do nezámrzných hlubin? U nás je nezámrzná 120cm, takže mě se tam běžně dostane až za několik letno Prostě takhle mladý stromek bude čučet a čekat na jarowink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.2 (?), 28.9.2019 16:41

Konvalinko, zadavatel uvádí, že jde o rozměrnější výpěstek, jaké jsou v místě uvažované výsadby podmínky nezmínil. Že je tam u Vás technicky popsaná nez.hl. je něco jiného, než to co se na různých místech v různých datech reálně odehrává... To, žebudoucí tatínek chce uctít významnou životní událost ho ctí, ale mám-i díky mým zkušenostem pochybnost, že se trefí na chloupek přesně do konkrétních 24 hodincheeky! Navíc je na pováženou, zda v rámci vlastního uspokojení+poradování se z nového človíčka je ok vystavit rostlinu podmínkám výsadby odlišných od optimacool...SPCH. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.65 (?), 28.9.2019 17:58
Pokiaľ nie je zamrznutá pôda, sadiť sa dá aj v decembri. Mnohokrát som sadil ovocné stromy aj koncom novembri, dokonca aj za asistencie sneženia. ALE...! Plne chápem zámer zadávateľa vlákna zasadiť strom v deň narodenín syna. Z kontextu je zrejmé, že syn sa narodil v decembri a o 3 mesiace bude mať najmenej 1 rok. Teraz k tomu ale: je nanajvýš otázne, aké počasie bude v daný deň v decembri. Čo ak bude mínus 15°C, po kolená snehu a fujavica? Alebo môže byť pôda po dažďoch do hĺbky rozbahnená a sadenie nemožné. Ja by som uvažoval nad kompromisom: zasadiť strom v pokoji a bez stresu v priaznivý deň v októbri, a v decembri spraviť takú malú symbolickú ceremóniu, pri ktorej by synček ručičkami strhol nejaký ľahký naaranžovaný záves, ako keď sa odhaľuje socha. Mám len o trochu staršiu vnučku a verte že aj taký špunt má už v ručičkách poriadnu silu a s potešením strháva rôzne pokrývky a závesy. Symbolika dátumu by tým bola zachovaná, dieťaťu je to jedno a stromu by to pomohlo. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.65 (?), 28.9.2019 18:10
Teraz som si ešte raz prečítal zadávateľov prvý príspevok a je možné, že som to celé nesprávne pochopil (?) - dieťa sa má ešte len narodiť a termín je v decembri -? Tak to by bola iná situácia. Z vlastnej skúsenosti viem, že to bol najkrajší deň môjho života. Ale netrávil by som ho sadením stromu. A tým nemyslím na to ožrať sa do bezvedomia. Len si tak vyložiť nohy, otvoriť si jednu sedmičku superkvalitného vína a v úplnom tichu si vychutnať tie obrovské prívalové vlny šťastia. To sú chvíle, kedy pocítite v duši absolútny (ale naozaj absolútny) pokoj. A to býva len párkrát za život. Sadenie stromu počká, to mi verte. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.2 (?), 28.9.2019 18:33

yes! Existuje varianta domácího porodu a předchystaného vysazení-stromek v jámě a zbývá přisypat poslední lopatku zeminy, která je v pohotovosti na veranděwink. Pak by se to dalo zvládnout i při kroku vratkém a oku vlhkém. Větší míru korelace by mělo, kdyby novopečený taťka po přestřižení či překousnutí pupeční šňůry vsadil do jamky semeno zvané bukvice-podle: kluk jak buklaugh. Ve svátečním duchu, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika