Javor platanoides výsadba v prosinci



host - 161.2 (?)
28.9.2019 16:41

Konvalinko, zadavatel uvádí, že jde o rozměrnější výpěstek, jaké jsou v místě uvažované výsadby podmínky nezmínil. Že je tam u Vás technicky popsaná nez.hl. je něco jiného, než to co se na různých místech v různých datech reálně odehrává... To, žebudoucí tatínek chce uctít významnou životní událost ho ctí, ale mám-i díky mým zkušenostem pochybnost, že se trefí na chloupek přesně do konkrétních 24 hodincheeky! Navíc je na pováženou, zda v rámci vlastního uspokojení+poradování se z nového človíčka je ok vystavit rostlinu podmínkám výsadby odlišných od optimacool...SPCH. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 212.193 (?), 26.9.2019 15:07, zobrazeno: 3384x

Dobrý den, v zahradnictví jsem dostal dvě odlišné informace ohledně výsadby Javoru na přelomu listopad/prosince. Jedna informace byla sázet nejpozději v polovině října a doporučila mi strom zasadit v květináči a zasypat a na jaře zasadit do půdy. Druhé info bylo úplně v klidu zasadit do půdy. Strom chci zasadit v den narození syna a síla kmenu bude 12/14. Javor bude něco stát, tak se bojím, aby neumrzil? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 26.9.2019 17:14

Stromy se sází běžně v říjnu, ale v podstatě do zámrazu. Nikdo už nepočítá s tím, že by zakořenily, do zimy už ne, jsou spící. Takže za mne - normálně vysadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.2 (?), 27.9.2019 12:02

Konvalinko, na podzim usíná vršek stromu-nadzemní část, zato v zemi-v nezámrzných hlubinách se dějí věci! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 212.193 (?), 27.9.2019 13:01

Takže nesázet?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 28.9.2019 13:28

Javor mléč (Acer platanoides) v síle kmínku 12/14 (obvod cm = ø4 cm) může být jak s balem, tak v kontejneru. Pokud je s balem, pak platí zásada co nejrychlejší výsadby od vyzvednutí ve školce. V případě kontejnerované sazenice (nikoliv jen bal vsazený do kontejneru před méně než 90 dny) na nějakém tom dni v termínu výsadby nesejde. Tam můžete realizovat jak protimrazovou ochranu zapuštěním kontejneru do vlhké půdy na chráněném stanovišti, tak i přímou výsadbu na stanoviště finální.

Já osobně bych volil přímou výsadbu na finální místo a jiný druh stromu než středněvěký javor.


SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 28.9.2019 14:51

Pane SPCH, kde by se mladý stromek dostal do nezámrzných hlubin? U nás je nezámrzná 120cm, takže mě se tam běžně dostane až za několik letno Prostě takhle mladý stromek bude čučet a čekat na jarowink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.2 (?), 28.9.2019 16:41

Konvalinko, zadavatel uvádí, že jde o rozměrnější výpěstek, jaké jsou v místě uvažované výsadby podmínky nezmínil. Že je tam u Vás technicky popsaná nez.hl. je něco jiného, než to co se na různých místech v různých datech reálně odehrává... To, žebudoucí tatínek chce uctít významnou životní událost ho ctí, ale mám-i díky mým zkušenostem pochybnost, že se trefí na chloupek přesně do konkrétních 24 hodincheeky! Navíc je na pováženou, zda v rámci vlastního uspokojení+poradování se z nového človíčka je ok vystavit rostlinu podmínkám výsadby odlišných od optimacool...SPCH. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.65 (?), 28.9.2019 17:58
Pokiaľ nie je zamrznutá pôda, sadiť sa dá aj v decembri. Mnohokrát som sadil ovocné stromy aj koncom novembri, dokonca aj za asistencie sneženia. ALE...! Plne chápem zámer zadávateľa vlákna zasadiť strom v deň narodenín syna. Z kontextu je zrejmé, že syn sa narodil v decembri a o 3 mesiace bude mať najmenej 1 rok. Teraz k tomu ale: je nanajvýš otázne, aké počasie bude v daný deň v decembri. Čo ak bude mínus 15°C, po kolená snehu a fujavica? Alebo môže byť pôda po dažďoch do hĺbky rozbahnená a sadenie nemožné. Ja by som uvažoval nad kompromisom: zasadiť strom v pokoji a bez stresu v priaznivý deň v októbri, a v decembri spraviť takú malú symbolickú ceremóniu, pri ktorej by synček ručičkami strhol nejaký ľahký naaranžovaný záves, ako keď sa odhaľuje socha. Mám len o trochu staršiu vnučku a verte že aj taký špunt má už v ručičkách poriadnu silu a s potešením strháva rôzne pokrývky a závesy. Symbolika dátumu by tým bola zachovaná, dieťaťu je to jedno a stromu by to pomohlo. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.65 (?), 28.9.2019 18:10
Teraz som si ešte raz prečítal zadávateľov prvý príspevok a je možné, že som to celé nesprávne pochopil (?) - dieťa sa má ešte len narodiť a termín je v decembri -? Tak to by bola iná situácia. Z vlastnej skúsenosti viem, že to bol najkrajší deň môjho života. Ale netrávil by som ho sadením stromu. A tým nemyslím na to ožrať sa do bezvedomia. Len si tak vyložiť nohy, otvoriť si jednu sedmičku superkvalitného vína a v úplnom tichu si vychutnať tie obrovské prívalové vlny šťastia. To sú chvíle, kedy pocítite v duši absolútny (ale naozaj absolútny) pokoj. A to býva len párkrát za život. Sadenie stromu počká, to mi verte. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.2 (?), 28.9.2019 18:33

yes! Existuje varianta domácího porodu a předchystaného vysazení-stromek v jámě a zbývá přisypat poslední lopatku zeminy, která je v pohotovosti na veranděwink. Pak by se to dalo zvládnout i při kroku vratkém a oku vlhkém. Větší míru korelace by mělo, kdyby novopečený taťka po přestřižení či překousnutí pupeční šňůry vsadil do jamky semeno zvané bukvice-podle: kluk jak buklaugh. Ve svátečním duchu, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika