Uzení masa



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
8.1.2020 11:39

   Jestlim tomu dobře rozumím, tak na 10 kg masa dáte 2 kg soli, 300g cukru a 10 litrů vody vody. To mi přijde hodně. Já dávám na 10 kg masa 200g soli nástřikem (s vyluhovaným rozmačkaným česnekem). Pak na pár dní zalévám vodou s 2,5% soli. Sneslo by to i trochu víc, ale nám to tak chutná.
    Dvě minuty v horké vodě je používaný postup. Zkoaguluje bílkoviny na povrchu a zahřeje povrchové vrstvy masa, takže na nich nekondenzuje pára z kouře. Já ohřívám maso déla a trochu nižší teplotou, ale je to asi jedno.
   Nerozumím, proč chladíte vyuzené maso ve studené vodě. Někteří naopak maso a klobásy po vyuzení dovařují ve vodě pod bodem varu. Já ne, nechám maso normálně vychladnout na vzduchu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Radek.P - (36) - 183.41 (?), 6.1.2020 17:23

Zdravím, nástřik masa solným roztokem je nejrychlejší způsob naložení.Místo v ledničce zabere jen na 2-3dny.Stačí 1-2dny a maso je po celém kusu naložené.

Z vakuování bych měl trochu obavy že se mi maso zkazí.Není ho jak zkontrolovat např.čichem.

Dříve když jsem nakládal do láku na 6-8týdnů, tak mi lák někdy vydržel celou dobu naložení a někdy jsem ho musel měnit.

rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 6.1.2020 17:40

Nastříknuté maso lze teoreticky udit hned po nástřiku. Taky ho nechávám 2-3 dny po nástřiku ležet, aby se sjednotila prosolenost a barva masa (těžko zaručíte přesně rovnoměrnou distribuci soli v mase). 
   Maso naložené několik týdnů v láku změní ležením svoji konzistenci. Stává se měkším, takže i při nedostatečném vyuzení nebude tuhé a houževnaté. Naopak maso vyuzené po nástřiku se snadněji nakrájí na tenké plátky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 87.2 (?), 8.1.2020 10:39
Maso nakládám na 20% soli a3 % cukru. Voda musí mít stejnou váhu jako váha masa. Je to vyčteno z technologie zpracování masa. Nálev vydrží při teplotě 4° bez toho, aby zahnivala i když se maso po celý měsíc otáčí. Do nálevu nedávám česnek a pokud bylo maso natreno česnekem se solí, před naložením ho umyju v 50° teplé vodě. Před územním dám maso do vřelé vody, ale jen na 2 minutky a věšim do uzaku. Udim na 80 dvě hodiny a pak dle tloušťky masa. Špek pak ještě max. 3hodiny. Jak se začne vlnit ven sním. Hned do studené vody a zchladit. Pak pověsit a v chlazení. U masa je to po těch dvou hodinách na 65 - 70 °. Udim ještě 6- 10 hodin. Dle potřeby. Zařiznu do nejtlustšiho kusu a znej vyřežu plátek na zkoušku. Pak zase do studené vody a vychladit. A
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.1.2020 11:39

   Jestlim tomu dobře rozumím, tak na 10 kg masa dáte 2 kg soli, 300g cukru a 10 litrů vody vody. To mi přijde hodně. Já dávám na 10 kg masa 200g soli nástřikem (s vyluhovaným rozmačkaným česnekem). Pak na pár dní zalévám vodou s 2,5% soli. Sneslo by to i trochu víc, ale nám to tak chutná.
    Dvě minuty v horké vodě je používaný postup. Zkoaguluje bílkoviny na povrchu a zahřeje povrchové vrstvy masa, takže na nich nekondenzuje pára z kouře. Já ohřívám maso déla a trochu nižší teplotou, ale je to asi jedno.
   Nerozumím, proč chladíte vyuzené maso ve studené vodě. Někteří naopak maso a klobásy po vyuzení dovařují ve vodě pod bodem varu. Já ne, nechám maso normálně vychladnout na vzduchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radek.P - (36) - 183.41 (?), 8.1.2020 18:06

Zdravím, já nastřikuji 24% solným roztokem.To je 240g soli na 1l vody.Takto udělaným solným roztokem nastříknu 10kg masa.Na kilo masa 1dcl roztoku.Nastříknuté maso již nezalévám lákem.

Maso rozvlažuji v teplé vodě 70-80C po dobu 45min.Než se rozehřeje a vysuší udírna, tak je na to času dost.

Také nevím proč máchat (chladit) maso ve studené vodě.Vytáhnu ho z uzáku a nechám pozvolna vychladnout na vzduchu.

rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ozzák - (8) - 209.40 (?), 8.1.2020 18:29

Já nenastřikuji, ale poctivě ho máchám 4-5 týdnů v solném láku 20%, každý týden uvařím nový lák, jinak mám stejný postup jako vy. Maso vytáhnu a nechám ho do druhého dne vychladnout ve skleníku. Pokaždé je maso jako dortíček a s vodou už nepříjde do styku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.234 (?), 8.1.2020 18:42
Taky nastrikuji 24% lak 1dcl/kg.Na digitálním teploměru nařídím 80 st. teplotu a prázdnou ji zahřívám asi 10 minut (je dřevěná) Jen než dam provázky na maso a oplachnu vodou. Pak to tam vložím a bez dýmu ohřivam asi 40 min. Stále na 80 st. Pak zapalim generátor a během 3 h sjedu na 65 st. Max udim 8 hod. Topím jediné bukem (drť frakce 1-5)To se doma nedá udělat.Briza a jiné nepoužívám.Nic nechladim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bocin - (10) - 195.133 (?), 8.1.2020 20:36

Také napřed maso vytažené z láku prohřeji v elektrické udírně vyhřáté na 80 st. C asi hodinku. Pak zapálím vyvíječ kouře a jedu dál standartně.

Chci se ale zeptat - ten Váš lák 24 proc. je dost silný.  Za jak dlouho udíte? Není to přesolené? Je to pouze sůl + cukr, anebo je tam část Pragandy?

 R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika