Stavba udírny



host - 49.2 (?)
6.5.2009 21:57

Možná jste se přemáčk, ale to dehtování vzniká při teplotách nízkých a spalováním mokrého dřeva, nebo třeba ochlazováním toho kouřovodu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 157.195 (?), 6.5.2009 21:34, zobrazeno: 274470x

Hezký den

Na podzim jsme postavili novou udírnu.Vše podle knih a příruček.

A jelikož jsem si myslel, že už jsem velkej kluk a skoro všechno umím

tak jsem po několikátém topení na prázdno pustil do uzení.45kg naloženého masa jsem po asi 3 hodinách topení na cca. 120C vložil suché, okapané do udírny a udržoval všechny doporučené teplotní postupy a změny.V průběhu kontroly uzení jsem, ale trochu cítil dehet(takový pražce na sluníčku).Tato nelibá vůně se ovšem stupňovala a po asi 8 hodinách mě bylo jasné, že je zle.Maso jsem sice vytahoval s udírny asi po 16 hod.,ale výsledek byl nepoživatelný-barva OK ale vůně KO.Celý jsem to vyhodil a přemýšlel kde je chyba.Uvažoval jsem o brzkém uzení po dostavbě a stím spojeném množství vody v materiálu.Dřevo bylo naprosto suché 5 let v kůlně dub a jabloň bez kůry.Druhé odvážné uzení dopadlo podobně jen bylo méně párků masa asi 10 jen zkouška.To probělo na silvestra.Z toho jsem usoudil, že je zima , vlhko a uvidíme na jaře.Na jaře jsem již topil pouze na prázdno minulý týden kdy skoro 20dní bylo teplo a nepršelo.Po cca.2 hodinách vyhřátí udírny na cca 120-140C jsem teplotu reguloval na 75C a udržoval jí.Ale zápach po dehtu je tam neustále.Již z přívodu do udírny jde kouř -teplý vzduch, který nevoní.Přitom při otevření topeniště je vůně kouře OK.Tak nevím kde to zmizí.Uvažoval jsem nad malým objemem topeniště jestli v topeništi není příliš vysoká teplota a kouř zkrátka nespálí nebo nepřemění na něco co se nedá identifikovat.O dehtování jsem se dočetl, že vzniká při teplotách spalin nad 400C.Jinak je kouřovod nerez 200mm.trubka okolo izolace a dále cihla.Topeniště je šamotka a obklad cihla.Komora je zděná nahozená.Rozměry komory(90x90xv115) vnitřní, přívod spalin 270cm na střed komory nad ním rozvaděč kouře.Rozměr topeniště vnitřní 35x45xv25.Budu Vám vděčen za každou radu jsem zoufalej.Pomóóóóc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirkazpodebrad - (2) - 157.195 (?), 6.5.2009 21:44

ještě nějaké fotky udírny

Stavba udírny svépomocí
Stavba udírny svépomocí
Stavba udírny svépomocí
Stavba udírny svépomocí
Stavba udírny svépomocí
Stavba udírny svépomocí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.2 (?), 6.5.2009 21:57

Možná jste se přemáčk, ale to dehtování vzniká při teplotách nízkých a spalováním mokrého dřeva, nebo třeba ochlazováním toho kouřovodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirkazpodebrad - (2) - 157.195 (?), 6.5.2009 22:14

Hezký večer

Napadla mne stejná myšlenka, ale Vy popisujete kondenzaci a skap dehtu nikoli dehtování.K dehtování cituji autora snad všech našich knížek o uzení p.Václava Vlka : "Dehtování, kterého se mnozí obávají.Nejškodlivější dehtování nevzniká při pomalém a poměrně chladném uzení, ale když spaliny nad ohništěm mají teplotu vyšší než 400C."Knížka -Udírny vydaná 2007 str. 16.       Jinak dík za zájem o můj problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.2 (?), 6.5.2009 22:33

Já to napsal blbě.Dříve se udilo jen studeným kouřem, ale neroztápělo se nejdřív na vysoké teploty. Možná, že ten problém je v tom, že jak popisujete vytopíte udírnu na x stupnů a pak to stahnete dolů.Ale ta cihlová udírna drží dobře teplo a pak ten kouř může mýt o dost menší teplotu než ukazuje teploměr v udárně, ale určitě se tu najde někdo kdo má s tímto zkušenosti.Já mám dřevěnou ale i tak je to u každé udírny rozdílné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Dupin - (3) - 106.46 (?), 21.3.2010 9:50

Zdravím, jsem taky začátečník- prvostavitel udirny.A tak mám pár otázek. Mohl by mi někdo poradit? Jedná se mi o stavbu udirny. Bude zdena- pálene cihly.

1. otázka. musi být kouřovod od ohniska k udirně ve spádu?? Počítám tak delku kouřovodu cca 1- 1,5 m. Stačí ji postavit s cihel, nebo je dobre ji udelat ze šamotek a obezdit cihlami?

2, otázka- jaké jsou optimální rozmery dveří?? popřípadě z jakého materiálu? Plech / dřevo??

3. otázka- jakým zpusobem udělat ve spod udirny otvor na čišteni? staci udelat diru a překrýt plechem? nebude unikat teplo??

4,- jakou střechu? Rovnou? Pod uhlem?? Dřevěnou/ plechovou,

5.- odvod kouře? jedna roura svislá (klasika)? Nebo roury na odvod po stranách vodorovně??? Popřípadě delka?

Děkuji za jakoukoli odpověd. Budu moc vděčný. Diky moc Tom, Krizekprosenice@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 200.20 (?), 24.10.2010 18:09

Ahoj, podívej se na stavba malé udírny tam uvidíš nějaké foto, které jsem tam dával...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.48 (?), 6.5.2009 21:49

Dubem se udit nemá. Dub obsahuje spoustu tříslovin a kouř z dubu je kyselý. Znehodnocuje to maso. Udím bukem, švestkou,třešní, tvrdé ovocné dřeviny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.133 (?), 6.5.2009 22:08

No, myslím si, že 3metry kouřovodu je hrozně moc, to jsem viděl naposled u dědy a ten měl udírnu v kopci, dřevěnou, kouř stoupal pěkně do svahu, ale i tak to šlo blbě vytopit. Soused má taky zděnou udírnu (tak na 2 prasata...) a topeniště nemá ani metr od ní a když roztápí, tak topí půlden, aby to měl stabilní. Já bych navrhoval topeniště skoro k udírně - však není dřevěná - nechytne... (navíc, když to je už na rovině), bez žádného nerezu, jen cihly, topit bukem, případně třešeň, jabloň, olše. Dub ne, švestka je taková " ostrá ", když, tak polínko na konec. Jinak jsem z Valašska a tady u nás je zvykem topit raději na vyšší teplotu, než aby to při jejím kolísání níž mělo snahu dehtovat. Ale to vše je jen můj názor, jsou tady zkušenější " udiči ", třeba poradí lépe.

bobr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 69.62 (?), 16.8.2009 16:38

Pošlete mi prosím fotku vnitřku udírny. Teda, pakliže ji nemáte vycíděnou hadrem. I fotka do komína by byla fajn.

Nicméně i takto je patrné, že:

1.máte kouřovod moc dlouhý a kouř vám stydne ještě "po cestě". Izoloval jste ho-například ceritem, či vatou? Je to důležité.

2. neměříte si to přesně. Teploměr má být ve středu masa.

Je to těžké, takhle od počítače, když tu udírnu nevidím, ale jak bylo psáno, problém je topení.

Začal bych takto. Vypalte ji, ale pořádně. Stěny potřete vodním sklem v několika vrstvách a pak celou udírnu "zahořet". A to několikrát a bez masa. U mé byla doba zahoření cca 14-náct dní. Mám zděnou a obden se tam při sezení topilo jen tak pro teplo. 

Jinak je Vaše udírna moc pěkná. Chválím. Nebojte, to se zachrání. Ještě se zeptám komínovou klapku máte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika