Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Hezký den

Na podzim jsme postavili novou udírnu.Vše podle knih a příruček.

A jelikož jsem si myslel, že už jsem velkej kluk a skoro všechno umím

tak jsem po několikátém topení na prázdno pustil do uzení.45kg naloženého masa jsem po asi 3 hodinách topení na cca. 120C vložil suché, okapané do udírny a udržoval všechny doporučené teplotní postupy a změny.V průběhu kontroly uzení jsem, ale trochu cítil dehet(takový pražce na sluníčku).Tato nelibá vůně se ovšem stupňovala a po asi 8 hodinách mě bylo jasné, že je zle.Maso jsem sice vytahoval s udírny asi po 16 hod.,ale výsledek byl nepoživatelný-barva OK ale vůně KO.Celý jsem to vyhodil a přemýšlel kde je chyba.Uvažoval jsem o brzkém uzení po dostavbě a stím spojeném množství vody v materiálu.Dřevo bylo naprosto suché 5 let v kůlně dub a jabloň bez kůry.Druhé odvážné uzení dopadlo podobně jen bylo méně párků masa asi 10 jen zkouška.To probělo na silvestra.Z toho jsem usoudil, že je zima , vlhko a uvidíme na jaře.Na jaře jsem již topil pouze na prázdno minulý týden kdy skoro 20dní bylo teplo a nepršelo.Po cca.2 hodinách vyhřátí udírny na cca 120-140C jsem teplotu reguloval na 75C a udržoval jí.Ale zápach po dehtu je tam neustále.Již z přívodu do udírny jde kouř -teplý vzduch, který nevoní.Přitom při otevření topeniště je vůně kouře OK.Tak nevím kde to zmizí.Uvažoval jsem nad malým objemem topeniště jestli v topeništi není příliš vysoká teplota a kouř zkrátka nespálí nebo nepřemění na něco co se nedá identifikovat.O dehtování jsem se dočetl, že vzniká při teplotách spalin nad 400C.Jinak je kouřovod nerez 200mm.trubka okolo izolace a dále cihla.Topeniště je šamotka a obklad cihla.Komora je zděná nahozená.Rozměry komory(90x90xv115) vnitřní, přívod spalin 270cm na střed komory nad ním rozvaděč kouře.Rozměr topeniště vnitřní 35x45xv25.Budu Vám vděčen za každou radu jsem zoufalej.Pomóóóóc.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika