Topaz nepřekonaný



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?)
3.10.2016 9:00

U nás jsme byli nuceni degustovat Admirál už tento týden - 2 ze 3 plodů malého vřetene předčasně dozrálé vinou fyziologické skvrnitosti. Plody obří, chuť vynikající, snad nejlepší odrůda, kterou mám. Kéž by byla do budoucna dostatečně úrodná. Každopádně letos po zimním řezu ani proutek nazmar a vše přeroubuju dál.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 3.10.2016 9:00

U nás jsme byli nuceni degustovat Admirál už tento týden - 2 ze 3 plodů malého vřetene předčasně dozrálé vinou fyziologické skvrnitosti. Plody obří, chuť vynikající, snad nejlepší odrůda, kterou mám. Kéž by byla do budoucna dostatečně úrodná. Každopádně letos po zimním řezu ani proutek nazmar a vše přeroubuju dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.231 (?), 18.4.2017 21:36
Rekognoskácia v pivnici k 18.4.2017 (nadviažem na svoj príspevok z mája 2016). Na foto 1: dolný rad zľava doprava: Karneval, Rubinola, Jonagored, Florina. Horný rad zľava doprava: Golden Del.,Shalimar, Topaz. Stručné charakteristiky: Karneval ešte drží pokope, ale kvalita už slabšia. Rubinola super, zhodnotím na záver. Jonagored už zvráskavený, ale chuťovo dobrý. Florina(foto 2) - nevyspytateľná odroda, tento rok vydržala vo veľmi dobrom stave doteraz (po iné roky už v januári zmúčnatelá alebo odhnitá), teraz aj chuťovo uspokojivá. Kto sa má v tej Florine vyznať... Golden Del. si trochu zo svojej osobitej arómy zachoval, ale je to už "zrednuté", on by potreboval lepšiu pivnicu. Shalimar - manekýn s najlepším výzorom, ale bohužiaľ chuťovo limitovaný, táto odroda je kvalitou chuti sklamaním (ale imidžovo super). Topaz - nevyzerá už najvábnejšie, ale chuťový štandard aj s patričným "řízem" si s prehľadom drží. Len dodám že niektoré odrody už boli zjedené (Fuji, Admiral...), inak by kvalitou určite aj teraz hviezdili (najmä Admiral, o tom niet pochýb). Nakoniec si nechám Rubinolu (foto 3) - tento rok neuveriteľná, stále hladká, tuhá, svieža, šťavnatá, chuťovo najlepšia spomedzi siedmich uvedených. Nečakaná a nie obvyklá kvalita v tomto pokročilom jarnom čase. Kiežby v takomto stave vydržala každý rok. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 20.4.2016 22:03

Jistě, již se těšíme na květnový a červnový posudek.Stále šťavňatejší.To se zase nasmějeme.Hlavně nezapomeňte zpucovat Melrose.Pěstoval jsem, ale negativa zdravotního stavu stromků Topazu vyléčily moje choutky tuto odrůdu vysadit znovu.To raději Braeburn, výborná originální chuť a vysoká plodnost a trvanlivost - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.4.2016 7:38

Jo, holenku, tak to prostě je. Dělá mně jen samou radost "kluk jeden". Myslím, že tak do konce dubna. Už jsem psal, že z rubínových odrůd je Topaz do nižších, teplých poloh asi nepřekonanou odrůdou. Ten "shelf-life" můžu jen potvrdit, a to až do konce konzumní zralosti. Třeba Bohemie a Rubín jsou chutnější v poloháh vyšších, kde Topaz může být průměrný. Proto je zase tam "Bohemia nepřekonaná".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?), 21.4.2016 8:42

Tak tak panáčku, jistě nám ten zázrak letos představíte v celé své kráse i s plody.Ještě se tak nestalo.Mě z vyšší plohy začal vždy po půli února zavadat.Nepřímá úměra u jabloní neplatí.Z nižších poloh dříve dozrává tedy i končí.Pokud se tu tedy neopěvuje produkce z ULO skladů.S tou prezentací odrůd můžete začít hned.Co jsem tak zhruba zaznamenal za dva roky vlastníte asi tak 20 odrůd meruněk,15 odrůd žlutomasých a 5 bělomasých broskvoní 25 modrých peckovin a 3 višně.Rádi se podíváme na celé kultivary i s plody.Takovou krásu a pestrost odrůd bych rozhodně prezentoval.Nebuďte tak skromný .Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.4.2016 9:15

Kvalita dužiny a chuť jablka v pozdním jaru závisí hlavně a především na skladovacích poměrech, tedy v našich amatérských podmínkách na sklepě. Jaká je v něm teplota, vlhkost, větrání. Rozdíly jsou obrovské.
    Měl jsem takový sklep. Když dozrálo Průsvitné letní, nikdo je nejedl, protože loňská jablka byla chutnější. Potom jsme na dvorku přistavěli zasklenou verandu, což omezilo průtahové větrání sklepa. Efektivní skladovatelnost jablek se tak zkrátila o 2-3 měsíce. 
    Navíc, jednotlivé odrůdy mají rozdílní nároky na skladovací podmínky. Plody s drsnou slupkou např. chtějí vyšší vlhkost. 
    Nelze proto řícit, že když á mám plody zvadlé, ten druhý - nota bene z teplejší polohy - je musí mít ještě horší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 21.4.2016 9:45

Jak tedy vysvětlit skutečnost, při stejných skladovacích podmínkách vydržel Gloster a Braeburn vúči Topazu do půl března a Melrose je k jídlu ve slušné kvaltě i teď.Jenom poznatek: letos velice překvapil Jonathan, koncem března excelentní.Škoda, že jsem část dal manželce na mošt, takto koncem března došel.Zřejmě jsem loni trefil sklizeň (nadvakrát) a ve skládce minimálně trpěl známými skládkovými chorobami a tak jsem zjistil jeho opravdovou dobu skladování.2÷3 měsíce, to je přehnané.Možná tak na prosvětlené verandě při průměru 15*C.Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.4.2016 9:54

Jak tedy vysvětlit skutečnost, při stejných skladovacích podmínkách...

To je stejně obtížně vysvětlitelné, jako skutečnost, že desítky pěstitelů se tu rozplývají nad kvalitou Topazu (vzhled, chuť, skladovatelnost) a jeden či dva ho považují za propadák.
    Co se týče Jonathanu. Soused měl před 30 lety strom Jonathanu s obrovitými krásnými jablky. Moc jsem mu to záviděl. V listopadu mu změkly a hnily. Až později jsem se dozvěděl, že zahradu enormně přehnojoval. Jestli právě Jonathany na to reagovaly víc než jiné odrůdy, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.141 (?), 21.4.2016 10:38
Ten jeden či dva zřejmě nemají nárok vyjádřit svůj názor. Myslel jste to tak pokud se nezařadí do těch 20÷30 správných. Nikdy jsem neupíral kvalitu chuti, rozumnou dobu skladování o propadáku nemluvě (to jste napsal Vy).Ale že Topaz trpí jistou virovou chorobou zkracující životnost stromu, rád zdrobňuje a také trpí příležitostně strupovitostí je pravda. Lidé by to měli vědět a zvážit a ne se tu navážet do lidí kvůli jednomu zbožšťování jedné odrůdy, když vyjádří svoje zkušenosti.Soused měl zřejmě pouze křížence Jonathana. Plody prvotní odrůdy jsou max.střední velikosti.Rouby mám z Holovous a to změknutí je sklovitost s rozpadem dužniny což zapřičiňuje více faktorů.Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.4.2016 12:01

Ten jeden či dva zřejmě nemají nárok vyjádřit svůj názor. Myslel jste to tak pokud se nezařadí do těch 20÷30 správných.

Tento dlouhodobě "ublíženecký" postoj je samozřejmě holým nesmyslem. Vyjadřuje se každý dle libosti. Patřím také k příznivcům odrůdy Melrose, ale na rozdíl od dotyčného, hodnotím plody dle skutečné kvality a ne dle toho, že dané odrůdě fandím a tím pádem je nedotknutelná, ať je její skutečná kvalita jaká chce. Momentální porovnání Topazu a Melrose hovoří v kvalitě plodů pro Topaz. Samozřejmě, že trvanlivější je Melrose a jeho plody vydrží mnohem déle, to znamená, že v květnu a v červnu tady Melrose stále bude, kdežto Topaz nikoliv. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika