Topaz nepřekonaný



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?) 
4.2.2016 14:06

A z jakého důvodu ty vřetena odešly? Ten můj roub na Spartanu roste bujně a je naprosto zdravý už po mnoho let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 4.2.2016 17:39

V některé z diskusí zde bylo řečeno, že Topaz bývá napadán nějakou bakterielní infekcí, která se dostává do organismu stromu přes kořenový krček. Ale údajně nejde o krčkovou hnilobu. A já tomu docela věřím.
Ozvalo se totiž zde více pěstitelů s těmito problémy. Nevím však, v kterém už to bylo vláknu.

Proto jsem nový stromek Topazu nekupoval a použil jako kmenotvornou odrůdu Primadelu, kterou jsem kdysi koupil v Holovousích. A také od té doby ošetřuji Topaz na podzim i z jara mědí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.186 (?), 6.2.2016 18:46

Když si tak čtu popis odrůdy (cnosti x necnosti), co myslíte, přátelé, mám na zahradě také Topaz? Stromek je asi 20 let starý, moc neroste, kmínek je nahlodaný rakovinou. Jablka jsou teď jedlá, všem moc chutnají, ale nezdají se mi nějak kyselá, spíše sladkokysele vyrovnaná, více do sladka, aromatická. Přikládám fotky a děkuji za radu. Štěpánka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.186 (?), 6.2.2016 18:49

detail


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.186 (?), 6.2.2016 18:51

řez


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 6.2.2016 19:21

Jablíčka vypadají jako Rubinola. Pokud větvičky rostou do "vidliček" tak je to zcela určitě Rubinola.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.186 (?), 6.2.2016 22:00

Mě to jako Topaz přijde. Mě plodí na 4 stromech - Na starších přeroubovaných stromech se silnější podnoží bývá skutečně drobnější, zvláště v suchém roce jako letos a bez závlahy, ale na zavlažovaném, okopávaném a vhodně řezaném volném zákrsku snad m26(?) jsou ve zcela standardní velikosti, plošší, ale průměrů na 70mm. K prolomení rezistence na strupovitost nedošlo, v teplé oblasti trochu trpí na padlí.

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.186 (?), 7.2.2016 10:26

Děkuji, pane Jiří, co si čtu popis odrůdy, tak ta Rubinola by to mohla být. Jablka mají mastný film a jsou spíše sladká než kyselá. A co si vzpomínám, tak tatínek to kdysi kupoval jako novinku a v roce 1992 se ještě dožil první malé úrody. Odrůda byla podle internetu registrována v roce 1997, tak by to bylo možné. Štěpánka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.214 (?), 7.2.2016 17:38

   Topaz na MM106 zakoupený začátkem devadesátých let plodil spolehlivě i s ošetřovanou krčkovou hnilobou(?) do roku 2013. Z jeho roubů jsem vypěstoval 4 zákrsky na JOH-A a touto odrůdou přeroubovávám postupně i starší Jonagold, který s vyjímkou loňského roku trpěl silně strupovitostí. Podle mých poznatků mění Topaz svou chuť od října, kdy je "ostřejší" až k harmonické sladkokyselé aromatické chuti v prosinci a lednu. Mezi malým sortiment naší zahrádky, kde plodí ještě Rajka, Angold a zmíněný Jonagold je Topaz nejoblíbenější. V minulých letech jsem vyřadil Gloster, Bohemii, Viktorii, Rezistu a Opál.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.214 (?), 7.2.2016 17:43

Konec Topazu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika