Topaz nepřekonaný



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
19.4.2016 16:26

Mám k odrůdě Melrose kladný vztah, ovšem zase musím konstatovat její chuťovou nespolehlivost. Mám tady ještě nějaké plody z podzimu, ale konzistence dužniny ani chuť není valná. Takový Topaz je stále šťavnatější a v chuti mnohem výraznější a mělo by to být v tuto dobu právě obráceně. Idared z 600m. (Sudetenland) byl sice sklizený až někdy na Vánoce, takže už před časem byl hodně suchý, ovšem (jonathanová) chuť je pro mě určitě zajímavější, než tyto nicneříkající Melrosy. Škoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.4.2016 19:27

Se slzou v oku jsem snědl poslední loňský Admirál a k němu 2 Topazy (poloviční velikosti). A zodpovědně hlásím, že u mě název tohoto vlákna již neplatí. A to patřím spíš k zastáncům než odpůrcům Topazu (kterých je zde na fóru několik). Jak můžou veliká sladká jablka vydržet v teplém sklepě do dubna tvrdá křupavá, sladká, to mi fakt hlava nebere. Pravda, Idaredy taky drží, ale chuť je o dva levly níž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 19.4.2016 21:40

Také si myslím, že pokud bych Topaz neměl zkonzumovaný, že by už v těchto dnech nebyl v dobrém stavu. Tedy letos by to bylo zcela určitě.
Jinak, po včerejší konzumaci, bych já přeci jenom chuťově posunul Sirius malinko před Admirál. Nadále však platí, že v tomto ohledu to je v rodině přibližně napůl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 19.4.2016 21:56

asi jste me Vaclave navnadil a na podzim vysadim Topaz, chutove zboznuji Vandu, kterou ma v rodokmenu, ale zaroven i Rubín, ktery mi vubec nechutna, tak snad bude bliz k Vandě

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 20.4.2016 16:59

Nynější Topazy jsou stále stejně výborné. Pokud se ovšem nechají nějaký ten den v teple, tak se rychle kazí, to je daň za pokročilé období, kdy už končí konzumní zralost. Osobně můžu navinulejší odrůdy, které jsou doprovázeny i dostatečným aromatem - příchutí. To samé platí i pro sladké odrůdy. Navinule aromatická chuť Topazu, doprovázená stále ještě velmi slušnou šťavnatostí působí nebývale svěžím dojmem. Alespoň u mě to tak je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 14.5.2016 7:31

Súkromná degustácia posledných mohykánov z pivnice dňa 13.5.2016. Dovoľujem si Vám prezentovať svoje poznatky z hodnotenia 5 odrôd z mojej pivnice - na 1.obrázku sú zľava doprava: Shalimar-Admiral-Heliodor-Fuji- Jonagored. Hodnotil som jednak vizuálny vzhľad, jednak kvalitatívne parametre (chuť, konzistenciu dužiny, šťavnatosť). Podrobnejší komentár je uvedený vždy pri obrázku príslušnej odrody, len Admiral bude zhodnotený osobitne. 

Teraz celkové poradie na základe komplexného posúdenia - 1.známka v zátvorke je za vzhľad, 2.známka za kvalitatívne parametre dužiny.

1. Admiral  (1 1)      2. Fuji  (2-  2)    3. Jonagored  (3   2-)   4. Shalimar  (2 4)   5.  Heliodor  (1   5)

Hodnotenie je ako v škole, od 1 do 5.


FUJI
FUJI
JONAGORED
JONAGORED
SHALIMAR
SHALIMAR
HELIODOR
HELIODOR
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 14.5.2016 8:25

Hodnotením Admiralu nadväzujem na svoj predchádzajúci príspevok. Na fotkách to vidíte aj sami - vizuálne jednoducho paráda, šupka hladká, bez jedinej vrásky, nádherne žiarivo červená. Po rozkrojení - musím pokračovať v superlatívoch. Dužina neuveriteľne chruplavá, tuhá, výrazne šťavnatá (po noži steká šťava, pri zväčšení obrázka na reze môžete vidieť kvapôčky šťavy).  Chuť výborná, teraz už výrazne sladká, jasne v nej cítiť jeho matku Bohemiu. Jasný víťaz degustácie, vo všetkých kritériách. Ak by som za každú cenu chcel nájsť nejakú chybičku, tak snáď len menšiu chuťovú harmonickosť (chýbajú už kyselinky, výrazne dominuje sladkosť). Nejde mi do hlavy, ako v takej podpriemernej pivnici ako mám ja môže byť v máji (!) jablko takýchto parametrov. Nechcem tejto sorte robiť žiadnu reklamu, ale mám Vám písať nepravdy?   (Nechávam si ešte pár Admiralov a som zvedavý, kedy budem môcť napísať že už sú nanič - snáď v júni???).

Na záver len toľko: išlo o minidegustáciu 5 konkrétnych jabĺk jednou osobou v máji 2016, nič viac. Takže z tohto nemožno vyvodzovať nejaké definitívne závery a stanovovať parametre daných odrôd. Je to len moja praktická skúsenosť, o ktorú sa s Vami delím.     IH


ADMIRAL
ADMIRAL
ADMIRAL
ADMIRAL
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.5.2016 8:41

Já jsem svůj poslední Admirál zdegustoval už před dvěma či třemi týdny. Napsal bych ale totéž. Není mi jasné, jak to, že veliká jablka, z prvních úrod, která jindy vždy rychle podléhala zkáze, vydrží tak dlouho? Jak je možné, že i plody napadené hořkou pihovitostí nescvrkly a nezkořkly? Jak to, že si udržely takovou šťavnatost? Čím to, že chuť se po půlroce takřka nezměnila - vždyť už při sklizni byly jablka šťavnatě sladká?
      Pravda, počkat třeba i do dlaších, méně příznivých let

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 14.5.2016 10:39

Odpovede na tieto otázky môžu byť dve: Buď je ten potvorský Admiral fakt taký dobrý,...alebo sme obaja platení střížovickí agenti.

Pre istotu-P.S.: Samozrejme že žartujem.  wink              IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.139 (?), 3.6.2016 21:26
Admiral. Dňa 3.6.2016. Nadväzujem na svoj májový príspevok. Priznám sa, že som sa dnes chystal Admiralu trochu zraziť hrebienok, frajerikovi jednému. Ibaže, ľudia... je to inak... je to... šialené! Dám iba obrázky, radšej už nenapíšem nič. Aj tak by Ste mi neverili. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika