Topaz nepřekonaný



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 89.4 (?) 
30.10.2015 14:03

Ja mam ve 250mnm vedle vreten Rubinol a Topazu i starsi Rubin na dratence. Zvlast letos je Rubin chutove jalovy a nejspis ho zmostujeme, protoze by ve sklepe drive shnil, nez by se snedl. Vetsina rodiny holduje Rubinolam, Goldenum a Jonagoldum, ja se pasu na Topazu. Asi uz jsme rozmlsani, planuji Rubin stejne jako Melodie castecne preroubovat.

MartinV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 30.10.2015 14:12

Mám stejný poznatek jako pan Petr z Pardubic.. Loni v listopadu jsme dostali  od známé přepravku Bohemií, Rubinol a Topazů pěstovaných někde na Břeclavsku. Všechno to byly výstavní plody,  prvotřídní stolní kvality. Takové kvality lze dosáhnout jedině dole na jihu. Moje Rubíny se dají dobře jíst, ale tohle byla jiná klasa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 26.1.2016 0:29

Topaz samozřejmě ani v těchto dnech NEVADNE a naopak má stále pevnou a velice svěží dužninu a standartně ostře rubínovou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 139.8 (?), 26.1.2016 13:37

Lehce vadnou jen prezrale plody, jinak Topaz u mne opet kralem sklepa. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 26.1.2016 14:02

Jen se opakuji. Chutí a skladovatelností si cením více Goldstar než Topaz. V této době se mi začíná Topaz dost kazit. Může to však být ročníkem.

Např. z uskladněných plodů Goldstaru, Siriuse, Admirála, Deloru, Jonalordu, Melrose, Starkresy, Shalimar a dalších jsem dosud nevyhodil žádný.
Zkazilo se jen pár Rubinol a Jonagoldů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.137 (?), 26.1.2016 15:18

Zdravím. NEvíte prosím někdo, kde sehnat tmavou mutaci "Dark Topaz"? Děkuji.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 26.1.2016 15:51

Nevím, čím je to způsobeno - zda podnoží, podmínkami či zda je to objektivně rozdílnými vlastnostmi - Topaz versus Red Topaz. Téměř u všech odrůd bývá červená mutace lepší, byť jen svojí atraktivitou, avšak oproti voskově lesklým až mastným plodům Topazu je Red Topaz suchý, často se rzivostí kolem stopky a už s prvními známkami vadnutí. Red Topaz asi zruším - klasický Topaz je také velmi hezké jablíčko a jeho trvanlivost bude zřejmě výrazně vyšší. Máte stejnou zkušenost, nebo snad jde o ojedinělý případ nějak způsobený místními podmínkami? R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 26.1.2016 21:14

Já zatím nevyhodil Topaz ani jeden. Více se nám kazí jen Karmína. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 214.150 (?), 1.2.2016 22:34

Zdravím

Omlouvám se k Vám, ale při vší úctě to snad NEEEEEE.

Tato rezistentní odrůda má tolik negativ, že se sama časem zničí.

Citlivost této odrůdy je už pomalu horší než u Coxovy r.

Tato odrůda už dávno není rezistent. Má zdrobnělé a nevyrovnané plody, trpí rakovinou,  trpí kořenovými výrustky na výhonech, vadí ji suché tropické dny, je citlivá na sazovitost, je silně napadána mšicí a má převážně kolmý růst a menší ochota na obrůstání.

Plody jsou kromě pastelového vybarvení pro mě nechutně kyselé a nevyrovnané.

s pozdravem sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 1.2.2016 22:57

V něčem má sadař vlada pravdu:

- Topaz v některých letech mívá zdrobnělé a nevyrovnané plody. Já je měl loni taky drobné. Bylo ale sucho a nezavlažoval jsem. Rubinolám to ovšem nevadilo.
- Předloni Topazy trpěly na sazovitost - to ale trpěla většina odrůd.
- V chladných letech a polohách jsou plody trochu kyselé. K jaru ovšem příjemně.
- Rakovinou stromy trpí, ale dá se to snést.
- Mšice a špatné obrůstání  potvrdit nemohu.

- Zatím se odrůda sama nezničila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika