TOP odrody sezóny 2018



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?)
11.12.2018 13:49

...následek specifického napadení obalečem... Charakteristický projev: plesnivý jádřinec, v něm stopy požerků a trusu,

Přesně to stejné jsem pozoroval letos na spoustě jablek. A je to skutečně obaleč? Proč by si zrovna v tomto roce vybral vstup do plodů přes kalich?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 11.12.2018 13:49

...následek specifického napadení obalečem... Charakteristický projev: plesnivý jádřinec, v něm stopy požerků a trusu,

Přesně to stejné jsem pozoroval letos na spoustě jablek. A je to skutečně obaleč? Proč by si zrovna v tomto roce vybral vstup do plodů přes kalich?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.96 (?), 11.12.2018 13:57

Je to záhada, také si to neumím vysvětlit. Obalečů je vícero druhů, jsou i jiné druhy ovocných červů,... nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 11.12.2018 14:38

Mám to samé. A letos taky úplně poprvé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.20 (?), 11.12.2018 20:32
59.96: Toto je veľmi zaujímavá téma (teda či ide o fusariovú hnilobu jadrovníka, alebo poškodenie obaľovačom). Cesty vstupu larvy obaľovača do jablka môžu byť rôzne. Na foto 1 je "klasický" prienik larvy do plodu zboku, čo je aj najľahšie viditeľné a rozpoznateľné. Na foto 2 je prienik larvy do plodu cez stopkovú jamku. Na foto 3 je prienik cez kalich, čo je najzákernejšia cesta vstupu, keďže ľahko unikne pozornosti (otvor je maskovaný úštami kalicha) - najmä ak larva rovnako cez kalich aj plod opustí. Napokon na foto 4 vidíme (horné 2 obrázky) dva otvory na plode - jeden vstupný a druhý kadiaľ larva plod opustila. Treba dodať, že 2 otvory ešte neznamenajú zaručene "vstup" a "výstup" - jablko môžu simultánne napadnúť aj 2 či viac lariev naraz. Na foto 4 - dolné 3 obrázky vidno vstup larvy cez oblasť stopkovej jamky, neplechu ktorú v jablku spravila a výstupný otvor v oblasti kalicha, kadiaľ larva plod opustila pred zakuklením. Na strednej fotke dolu (12b) je súčasná sekundárna infekcia v strede jablka, zrejme hubová, ktorej vstup umožnilo poškodenie plodu larvou obaľovača. Takže obe diagnózy sa môžu vyskytnúť aj súčasne, resp. sekvenčne (najprv prienik larvy cez kalich a druhotne fusariová hniloba). Ak Ste našli v plodoch trus po larvách, tak by malo ísť nepochybne o obaľovača. Otázkou je, či Ste mali tak vysoké percento plodov postihnutých obaľovačom (nepostrekujete?) a či Ste pozorovali aj "klasické" vstupy lariev do plodov zboku. To že by všetky larvy bez výnimky volili cestu cez kalich sa mi nezdá pravdepodobné. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 11.12.2018 21:27

U pár sklizených plodů možná byla přítomnost obaleče (ty napadené většinou ještě před tím opadly) s následnou sekundární infekcí, ale ve většině znehodnocených plodů jsem stopy po obaleči nepozoroval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.96 (?), 12.12.2018 10:27

Já jsem si bohužel fotodokumentaci tohoto postižení plodů nepořizoval, ale můžeme se podívat na fotku v tomto vlákně od hosta 199.250 ze dne 10.12., čas 20.39. Poškození jádřinců, typické pro letošní rok, je zde jasně vidět:  požerky ve formě přístupovém tunelu a v okolí jádřince s následným sekundárním zaplísněním, hniloba dužiny prakticky žádná, vstup a výstup červa vždy z jedné strany ve směru "sever – jih". U mne na rozdíl od fotky bylo odhadem 90% přístupových kanálů v jablkách zespoda od kališní jamky. Na samotném kalichu poškození vidět téměř nebylo. V tom to bylo nejhorší – prakticky jablka bylo nutno rozkrojit. Letos jsem to zaznamenal poprvé, projevilo se to jen na nestříkaných starých stromech, jejichž jablka jsou určena k moštování. Doufám, že to byla nějaká "sezónní anomálie" a nebude se to opakovat pravidelně. Jinak by to byl docela průšvih.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 10.12.2018 17:06
Zimná anketka - prečo nie. Berme to ako zábavu, nie smrteľne vážne. Keďže mám tých odrôd veľa, uvediem v každej kategórii (označené rímskymi číslicami) 3 až 4 sorty. Takže: I. 1.Rubinola 2.Jonagored 3.Ligol a Admiral (Neskromne - nech mi je odpustené - priložím aj fotky ako doklad že aj ďalšie moje jablká sa páčili - nielen mne). II. 1.Florina. 2.Golden Delicious 3.Merkur a Jonagored III. 1. Topaz 2. Heliodor 3. Lucy a Karneval IV. 1.Admiral 2.Admiral 3.Admiral (nie je to omyl - mám 3 stromy tejto odrody 😉😘...). IH (ešte lokalita: Podunajská nížina, 125 m.n.m.)




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mirek P - (12) - 88.231 (?), 4.1.2019 19:07

Zdravím všechny. Těžko vybírat z 200 odrůd. 1. Vzhledově Dark Rubín, Gold Bohemia, 2. Plodnost - skoro všechno, mám li něco vyzdvihnout tak Red Jonaprince, Rozela, 3. zdravotní stav-opět problém vybrat. Strupovitost nebyla, Nějaké padlí, u žlutých odrůd rzivost, vybírám Rubinolu., 4 nejlepší- Admirál, Sirius, Kanzi.

Lokalita Krnov, Severní Morava, 330 metrů nad mořem, údolní niva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.152 (?), 5.1.2019 9:47
Je ťažké vybrať jednu alebo len pár odrôd ako najlepšie. Ideálne je mať k dispozícii celé spektrum odrôd od skorých letných až po neskoro zimné. A tiež rôznych chutí, prípadne aj farby. Nech je v konzumácii na výber. Trendy smerujú k pestovaniu odolnejších odrôd jabloní - výraz "rezistentných" nie je celkom presný. Dôležité je, že pribúda kvalitných "rezistentov" (ich množstvo bolo aj v minulosti veľké, ale pokrivkávala kvalita). Napriek tomu by som bol rád, keby sme nezabúdali ani na staré "klasiky", overené desaťročiami ba aj stáročiami. Pretrvali a stále sú pestované, pretože sú mimoriadne chuťovo kvalitné. Tento príspevok chce byť malou poctou a pripomenutím týchto "starých pák" - na fotkách z mojej záhrady postupne: Golden Delicious (foto 1,2), Coxova reneta (3,4), Jonathan (5-7), Braeburn (8,9), Fuji (10-12), Jonagored (13-15). Chuťové lahôdky, ktoré sú možno náročnejšie na dobré klimatické a pôdne podmienky. Pravdou je, že citlivosť na chrastavitosť u takého Goldenu či Jonagoredu je vysoká a pestovať ich bez chemickej ochrany nie je reálne. Napriek tomu mi stále stoja za to. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 199.250 (?), 5.1.2019 9:56

Plně Vám dávám za pravdu. Před mnoha lety jsem mluvil s panem Cifraničem (Veselé u Piešťan) a ten mne říkal ještě se rádi vrátíme k odrůdě Matčino. Mohu potvrdit, že Matčino a Jonathan jen tak něco nepřekoná (v poloze kolem 450 mnm)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika