Stará (ne)známá jablon



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?)
1.9.2011 18:43

Jestli je to otázka na mě, tak jen trochu.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 30.8.2011 16:15

Byl jsem se podívat na svůj červenomasý semenáč. Chuť je zatím natrpklá. Byl by dobrý do moštu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.9.2011 14:46

Nehnědne dužina na vzduchu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 1.9.2011 18:43

Jestli je to otázka na mě, tak jen trochu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lm26 - (7) - 230.167 (?), 11.9.2011 13:45
dobrý den, jsem na foru teprve druhý den a tak nevím zda svoje příspěvky zařazuji dobře, ale snad ano. Mám také na zahradě staré jabloně a chtěla bych znát odrůdu. Zahrádku jsem si pořídila před třemi roky a sousedé kolem mi říkali, že ty jabloně tam jsou již přes třicet let a majitelé to nechali na přírodě. Vzhledem k tomu, že jsem si zahradu pořídila na podzim, tak jsem hned sklízela, jablíčka maličká (sem tam bylo nějaké povedenější) strupatá a napadená moniliozou, ale mým chuťovým buňkám lahodila.Rozhodla jsem si je ponechat a zkusit je pěstovat, ale nevím co je to za odrůdu. Může mi někdo ze zkušenějších pěstitelů poradit? Letos je úroda opravdu pěkná i jablíčka se předvedla velikostně i barevně, ale zase je plno vos a padají před sklizní. Možná i proto, že jsem nedělala červnovou probírku, ale chybama se člověk učí. Neznáte tedy někdo toto jablko? Dle mého pátrání se nejvíce podobá Jeptišce. Je skoro fialové, středně velké, na pólech zploštělé, ojíněné, dozrává tak v půlce října, vydrželo mi do února, ale byly to neošetřované plody, uvidím letos. Budu ráda za každý tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 226.209 (?), 11.9.2011 13:58
Jeptiška to zcela jistě nebude, alespoň podle údajů Inž. Karla Kohouta: Malá pomologie I. - Jablka (kniha z roku 1960). Domnívám se, že to bude nějaká daleko novější odrůda. Třicetileté stromy jsou ještě relativně mladé a v té době se jabloně těchto starých odrůd již prakticky nemnožily a neprodávaly, nebyly v listině povolených odrůd... Josef.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 11.9.2011 14:30

Spartan nebo Karmína...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lm26 - (7) - 230.167 (?), 11.9.2011 14:51
díky za tipy, ale myslím, že Spartan to není, to jablko je temně fialové a ještě není dozrálé, na fotu je to vidět jadérka jsou ještě světlá. Spartan je červeno fialový, ale možná se jen špatně vyjadřuju. Ony i ty jabloně tam jsou asi déle, protože sousedi mají tu zahrádku 30 let a ty moje jabloně tam už byly špatná formulace. Nevíte kde bych mohla přesně zjistit o jakou jde odrůdu?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 11.9.2011 19:38

Jestli to jabko voní, jakoby malinově, je to Spartan, nebo nějaký jiný Mac Intosh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lm26 - (7) - 135.85 (?), 12.9.2011 18:16

nakonec to opravdu bude nějaký Mac Intosh, protože jsem oběhla sousedy a dva důchodci si vzpoměli, že nějak podobně zněla jména těch jabloní, co je prý " starej inženýrskej" zasadil. Tak vám všen děkuju za navedení správným směrem. HZ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Humerik - (13) - 61.1 (?), 14.9.2011 12:56

Spartan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika