Špatný rok pro Topaz



bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?)
13.10.2014 9:56

Podle mého názoru je Topaz na fotografiích pana Vysloužila napaden alternárií. U mne tato choroba napadá Rubinolu, na ostatních odrůdách (Rubín, Sirius, Angold) se nevyskytuje (Topaz nemám).
Bohužel mnoho nových odrůd (Pinova, Rubinola, Topaz, Rewena, Arlet, Prima) se vysoce vnímavých k této chorobě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 10.10.2014 18:42, zobrazeno: 18290x

Abychom se jen nechlubili. Nebýt úrod jako loni, kdy Topazy byly výstavní, už bych s ním asi skončil. Letos je na stromech hodně jablek vysloveně brakovitých. Najdou se i pěkné plody, ale procento těch špatných je skutečně vysoké. 
   Škoda, že takový Erwin Baur nechutná tak dobře, jak vypadá

Topaz
Topaz
Erwin Baur
Erwin Baur
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 158.111 (?), 11.10.2014 10:44

Zdravím, jak kde :)  

U mne (Kladno, 410m) jsou letos Topazy výstavní, zdrobnění plodů pozoruju pouze u Spartanu, ale to je z důvodu velké nadúrody (neprotrhával jsem dost).

Martin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 136.94 (?), 12.10.2014 20:22

Topaz si u mne zachovává kvalitu (220m n.m.), úrody jsou však nižší než u ostatních cv. Ani protrhávat nemusím. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 12.10.2014 21:12

Mně nově naroubovaný Topaz letos ještě nerodil. Včera jsem projížděl kolem zahrady u zetě, Topaz mají ještě nesklizený, plodů má tak akorát, ale všechny jsou brakovité (podnož MM 106).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.150 (?), 13.10.2014 1:33

Zdravím

Zdravím Vás pane Miloši. Váš letošní problém byl u mě každoroční. U mě Topaz zásadně NE!

Taková Parména zl.. kterou pěstuji a je mu docela v plodu podobná je 100 x lepší a nedělá takové braky a rakoviny jako Topaz a to se mi jeví i chutnější.

Nevím jaký je Topaz Red. Bývá pravidlem, že červené mutace jsou pěstitelsky lepší než púvodní odruda.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 13.10.2014 9:02

O selhání Topazů v některých letech psal již před lety nebožtík p. Boštička.  Je zajímavé, že jedna větev na stromě má víc plodů pěkných a jiná pouze drobné.
   Parména zlatá bývala oblíbená odrůda. Sklaovatelnost ale oproti Topazu má výrazně kratší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4495) - 96.86 (?), 13.10.2014 9:31

Já mám Topaz výstavní. Letos poprvé větší úroda. A také ho mám ještě na stromě. Otrhané mám Goldeny, už jsou k jídlu. Myslím, že jablkům je lépe na stromě, než v teplém úložišti (pokud se nemusí podtrhnout u některých odrůd kvůli skladovatelnosti).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 13.10.2014 9:56

Podle mého názoru je Topaz na fotografiích pana Vysloužila napaden alternárií. U mne tato choroba napadá Rubinolu, na ostatních odrůdách (Rubín, Sirius, Angold) se nevyskytuje (Topaz nemám).
Bohužel mnoho nových odrůd (Pinova, Rubinola, Topaz, Rewena, Arlet, Prima) se vysoce vnímavých k této chorobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 13.10.2014 10:04

Je to možné. Moje jabloně fungicid neviděly roky a je pravda, že Topaz a Rubinola bývají postiženy nejvíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 239.28 (?), 14.10.2014 0:01

Taky můj Topaz má špatný rok. Stejně tak Rubinola, Kidds Orange, Zvonkové... V zimě jsem vydatně přikrmoval sýkory, na zahradě mám pro ně budky. Nyní pořádají nálety na jablka. Klidně přistála na 2m ode mne při trhání Kiddsů, klovla do jablka a odletěla. Nenaklovaných jsem jich sklidil 2 lísky. Topaz 1 (slovy jedno) jablko, Rubinoly 2 ks. Zvonkové je ještě na stromě a než dozraje tak tam snad nezbude nic zdravého. Jedině Průsvitné letní jejich "péči" uniklo. Vzduchovku mám, ale nechci ji použít. Budky asi sundám, krmítko asi taky a nakoupím "chemii". Pavel Vlasák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika