Redukcia plodov na mladých stromov



host - 6.7 (?)
5.5.2014 13:47

Moja zena chce chutne sladke vonave a zdrave ovocie a velaaaa. Je zasadne proti trhaniu nedozretych plodov.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (411) - 78.100 (?), 5.5.2014 8:45, zobrazeno: 13088x

ahoj, mám na zahrade  tri, 4 roky staré jablone a jednu hrušku  ktoré mi bohate nasadili mladé plody. Chcem sa spýtať, netreba tie plody nejako zredukovať? Minulý rok som všetky nechal a na jabloni z toho vyrástli krásne jablká. Na hruške však všetky bohate nasadené, mladé plody postupne popadali a nedozrela ani jedna hruška. Ako teda postupovať, nevysiluje sa tým mladý strom keď sa nechajú všetky plôdiky?

mlade stromy 1
mlade stromy 1
mlade stromy 2
mlade stromy 2
mlade stromy 3
mlade stromy 3
mlade stromy 4
mlade stromy 4
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.5.2014 9:50

Počkal bych do června, kdy stromky většinu nadbytečných plodů shodí samy. Zbude-li jich tam víc, než je potřeba (což se často stává), je na místě probírka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 5.5.2014 13:38

Probírka plůdků je velmi důležitá činnost pro pravidelnou úrodu a vysokou kvalitu ovoce.Maloplodé odrůdy probírám na vzdálenost 10÷15 cm, velkoplodé na vdálenost 15÷20 cm.Probírku provádím ještě před přirozeným propadem dle vývinu plůdků a odrůdy.Ponechám nejvyvinutější a ostatní odstraním.Při probírce odstraníme plůdek od stopky.Stopku ponechejte na stromě sama opadne.
Nářky na totální opad plůdků hrušně jsem ve svém okolí slyšel mnohokrát.Jaká je příčina opravdu nevím.Snad špatné opilení nebo brzský nástup do plodnosti.Plodnost hrušky ve 3 roce po výsadbě se mě zdá brzo.Já jse čekal 5 let a žádný hromadný propad nenastal.Samozřejmě provádím také na hrušni probírku plůdků. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.7 (?), 5.5.2014 13:47

Moja zena chce chutne sladke vonave a zdrave ovocie a velaaaa. Je zasadne proti trhaniu nedozretych plodov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 77.141 (?), 5.5.2014 14:00

Rada zní, protrhávejte plody když se menželka nedívá.Já to taky tak dělám, kdo má poslouchat ty řeči, že tam nic nezůstane.Jako vždy se mýlí v odhadu .Po probírce ovoce neúrekom. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 5.5.2014 15:27

S tím co napsal p. Polehla plně souhlasím, včasná probírka je velmi účelný úkon, který zásadně ovlivňuje kvalitu ovoce. Ovšem probírku malých plůdků si může dovolit ten, kdo snadno na své stromky dosáhne a jen s obtížemi ten, kdo při tom musí lézt po štaflích a balancovat ve vysoké koruně. Takže nízké tvary a mladé stromky jsou v tomto jasnou výhodou. U velkých stromů často nezbývá, než to nechat na přírodě samotné, jak si sama s nadúrodou poradí. Ještě bych doplnil, že vhodné je nedělat probírku najednou, ale postupně, v několika časových etapách. Sledovat vývoj ovoce a podle toho protrhávat a vybírat a ponechávat ty nejlepší a nepoškozené kousky. Postupnou probírkou se často podaří eliminovat následná poškození například pozdními mrazíky, hmyzem, či hnilobou. Ale jak jsem uvedl takovéhle "mazlení" si může většinou dovolit jen ten, kdo má stromky nízké a nemá jich na zahradě kvanta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.5.2014 15:00

no, tak se jí zeptejte jestli chce 20 kg drobných jablek nebo 40 kusů půlkilových jablek.

Na sousedku to platí a tak si mne na probírky i pozve. Jen se to nechce naučit sama se slovy, že nesnáší "pohled na utržené nezralé jablko a nezaschlou krev na podlaze".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Barryn - (40) - 167.25 (?), 5.5.2014 16:22

A jak to je s Broskvoněmi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.42 (?), 5.5.2014 19:46

Redukcia plodov na mladých stromov.

U broskvoní a v podstatě u všech peckovin (ale právě u broskvoní se to projevuje nejvíc), existuje tzv. korelační vztah - tzn, že na jeden kvalitní plod by mělo být min. 40ks listové plochy. Pokud je méně, je to chyba. Proto také se snažíme co nejvíce potlačit kadeřavost, aby od počátku vegetace byla co největší listová plocha. Námitka, že listy druhé generace už kadeřavostí netrpí, tu není namístě. Je to sice pravda, ale pro zdárný vývoj plodů je třeba kvalitní listová plocha od začátku vegetace.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 5.5.2014 20:47

Ohledně broskvoní s Wendyho názorem souhlasím. V minulosti si mi někdy stalo, že jsem probírku odflákl. Odměnou mi pak byly menší plody a minimální úroda v příštím roce.
U jádrovin se mohu sice s vřeteny " mazlit", jak říká Wimpi, ale tak důsledný, jako p. Polehla nejsem.  Je to i tím, že jsem nervózní, jak mě žena okřikuje, že na stromcích "nic" nenechám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika