Přiznejte letos pravdu s výnosem a odolností odrůd



Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.79 (?)
12.9.2017 17:21

Sever Hané - starý sad postupně obměňuji, takže spousta stromků je malých a nerodily vůbec nebo málo. Takže zrekapituluji jen výsledky starších stromků:

- z 5 broskví (stáří 4-6 let) mi po mrazech zarodila jen 1

- z 8 meruněk (4-8 let) zarodily jen 2 pod kterými jsem topil nakýblovanými žhavými uhlíky. Bohužel jsem u obou objevil šarku.

- švestek jsem se zbavil před lety kvůli šarce, mladé odolnější ještě neplodí, to samé u ořechů, kdy jsem loni musel pokácet 2 přestárlé ořechy a na nové si počkám řadu let...

- z 8 starých jabloní zarodily vlastně jen 2 a to podprůměrně (zřejmě alternace po loňské nadúrodě) a na ty se vrhl z loňska přemnožený obaleč. Na příští rok jsem vyhlásil obaleči válku na život a na smrt a neskončím, dokud jeden z nás nebude na lopatkách laugh

- 2 starší hrušky zarodily málo a také se na ně vrhl obaleč

- višeň Erdi Botermo (6 nebo 7 let) každoročně chytne v květu monilii a nic na ní nezůstane. Půjde pryč...

- drobné ovoce jako jediné nezklamalo - zimolezy, muchovníky, aronie, rybíz, angrešty, ostružiník - jednoznačně budu rozšiřovat. Jen malinám se nedařilo, kvůli suchu byly malé. Ještě jsou super rajčata.

Takže pro mě taky jeden z nejhorších roků.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 191.123 (?), 9.9.2017 13:04

Opavsko. Když jsem na konci dubna viděl ty malé plody obalené sněhem, nečekal jsem nic. Vymrzla mi Clappova hruška a ryngle zelená, omrzla spodní polovina ořešáku. U ostatních stromků mráz a sníh jen udělal probírku (asi trochu větší než bylo třeba) - jablka v pořádku,  překvapilo mě, že se nic nestlao meruňkám ani broskvím (Favoritta Morettini, Catharina a jeden semenáč), třešně co mám taktéž v pořádku.  Takže úroda by mohla být lepší, ale s tím počasím jsem nečekal opravdu nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 9.9.2017 13:59

Dovolím si také připsat několik řádek. V poslední době mám pocit, že pro dobrou úrodu jedna zahrádka nestačí. Je třeba mít alespoň dvě, tři, na různých místech, v jiných nadmořských výškách. Takovým způsobem je možné, aby část úrody úspěšně unikla mrazům. Na zahrádce v centrální části města úspěšně odkvetlo a zaplodilo vše kromě Springcrestu a vnější části meruňky, kam nedosáhlo teplo sálající v mrazech z gril. kotlíku. Zde byl mráz -4°. V zahradě na okraji města pomrzlo vše ovoce, přežila jen část květů jabloní. Na venkově za městem 650mnm, kvetly stromy později a mimo ořešáky odkvetlo a zaplodilo vše a to i přesto, že 28.4. zde napadlo 20cm sněhu do kvetoucích slivoní.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 86.137 (?), 10.9.2017 21:14

U nás z jabloní budou akorát Jonathany a půl košíku James Grieve (oba přes dvacet let staré stromy). Nová výsadba - Sirius, Topaz, Admiral a překvapivě i Angold zmrzla v květu. O meruňkách a broskvích škoda mluvit. Na staré renklodě pět červivých a moniliózních plodů, dva roky stará Hanita na St.Julienu vůbec nic.

Co mě osobně připadá nejzajímavější je fakt, že ze všeho ovoce mám poslední roky u nás(jihozápadní Čechy, přes 450 m.n.m.) největší úspěchy s révou a to ne pouze někde u jižní zdi, ale i na volno. Souvisí to samozřejmě s tím, že sázím nově vyšlechtěné, rané odrůdy, které jsou zároveň odolné vůči mrazu a chorobám, ale i tak mi to přijde jako velmi zajímavý fakt. Velká plasticita révy a schopnost znovu zakvétat z postranních pupenů (po u nás velmi častých jarních mrazech) vítězí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 11.9.2017 10:12

Jsem z jižních Čech, od Tábora. Třešně a meruňky nedaly nic. Višeň v rohu zahrady to přežila v obvyklé sklizni. Ze všech odrůd jabloní (Angold, Zuzana, Rubín, Topaz, Průsvitné, Rosana, Karmína, Karneval, Gloster) přinesl úrodu akorát posledně jmenovaný Gloster. Jestli je to dík jednomu svému rodiči Zvonkovému to nevím, to nemám. Jinde než na Glosteru jen pár jablek, červiví, žerou je vosy. Glosteru si nevšímají. Z peckovin daly slušnou úrodu TOPy, Ontario. Malá Zelená a Královna Viktorie odkvetly a nezaplodily. Nebylo to pilatkou. Jinak spousta vos, much, dělení úrody mezi monilii, žravé a naší rodinou 4 :1. Réva napůl omrzla, jsou to ruské odrůdy z PIWI skupiny, ale přesto přinesla solidní úrodu - z později rašících oček, Jsou tam i nějaké martinské hrozínky. Nejspolehlivější kultury jsou remontantní maliny a normální ostružiny. Sice jen jeden keř ze čtyř (na tři asi něco šplíchli zemědělci, když ošetřovali vedle pšenici),  ale dal dost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 11.9.2017 14:37

"Jestli je to dík jednomu svému rodiči Zvonkovému to nevím, to nemám".

Zuzana má také jednoho z rodičů Zvonkové. Gloster docela pozdně kvete, tak možná mrazíkům utekl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
JJM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 239.104 (?), 11.9.2017 19:18

To s tou revou musím potvrdit i já.Letos špičkova uroda.Ostatní ovocné druhy 0.A ješte Angrešt ok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 11.9.2017 21:15

Třešně, meruňky a broskve velmi málo, švestek akorát. Jablek mírná nadprodukce, vloni jich bylo více, ale taky jich šlo více na mošt a do odpadu. Choroby a škůdci na ovoci žádní. Hroznů minimálně a zaúřadovali i špačci. Vos bylo málo - Gold Bohemia je netknutá, sem tam si ale zobnul špaček. A už začíná být k jídlu. Pro mně to je podzimní odrůda. Zmiňovaný Golden Delicious se dá jíst také, ale ještě drží na stromě. Během listopadu bude akorát, později vadne a moučnatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 12.9.2017 10:45

V Podbeskydí na cca 15 jabloních 2 jablka. Třesně a višně 0. Hrušky ze 3 stromů jen 4ks na Williamsce, ty záhadně minulý týden zmizely (asi šel zase někdo kolem), rybízu bylo plno, ale ještě polozralý jej sklidili komplet ptáci, hrozen 1 a zbytek martiňáky ze sekundárních pupenů, moruše jedna zmrzla, druhá omrzla...

Ostrava - drobné ovoce hodně, dost i meruňka Ledana, kterou jsem ohříval ohýnkem. Ořechy 0. Švestky pár na jídlo, hrušky a třešně 0, jablek tak 5 % a pouze Jonagold a Admirál, ostatní květy zmrzly. Réva dle polohy, v chráněných místech ok, jinde namrzlá ve dřevě i pupeny...

Jako ovocnář bych letos utrpěl bankrotfrown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.79 (?), 12.9.2017 17:21

Sever Hané - starý sad postupně obměňuji, takže spousta stromků je malých a nerodily vůbec nebo málo. Takže zrekapituluji jen výsledky starších stromků:

- z 5 broskví (stáří 4-6 let) mi po mrazech zarodila jen 1

- z 8 meruněk (4-8 let) zarodily jen 2 pod kterými jsem topil nakýblovanými žhavými uhlíky. Bohužel jsem u obou objevil šarku.

- švestek jsem se zbavil před lety kvůli šarce, mladé odolnější ještě neplodí, to samé u ořechů, kdy jsem loni musel pokácet 2 přestárlé ořechy a na nové si počkám řadu let...

- z 8 starých jabloní zarodily vlastně jen 2 a to podprůměrně (zřejmě alternace po loňské nadúrodě) a na ty se vrhl z loňska přemnožený obaleč. Na příští rok jsem vyhlásil obaleči válku na život a na smrt a neskončím, dokud jeden z nás nebude na lopatkách laugh

- 2 starší hrušky zarodily málo a také se na ně vrhl obaleč

- višeň Erdi Botermo (6 nebo 7 let) každoročně chytne v květu monilii a nic na ní nezůstane. Půjde pryč...

- drobné ovoce jako jediné nezklamalo - zimolezy, muchovníky, aronie, rybíz, angrešty, ostružiník - jednoznačně budu rozšiřovat. Jen malinám se nedařilo, kvůli suchu byly malé. Ještě jsou super rajčata.

Takže pro mě taky jeden z nejhorších roků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 225.249 (?), 12.9.2017 16:54

Pri Stupave vymrzlo skoro všetko, v apríli napadol sneh, nie sú orechy, len pár sliviek na Hanite mám a ontário zarodilo, hrušky tiež nevymrzli, mladý ostrihaný vinič vyhynul, je to bieda a počas leta mi odišli 4 jablone M9 už nikdy viac M9 nekúpim. Teraz ked je to oteplovanie globálne je treba začať pestovať jablone na silnejších podpníkoch lebo to ten slabý koreň neuživý aspoň MM106.Tak isto je treba používať biologické hnojivo strom získa väčšiu odolnosť voči chorobám.Idared mám posadený vedľa suchého WC a vôbec nemá choroby ide bez postrekov, Pinova a Jonagored dostala granule kravského hnoja a oveľa sa im zlepšil zdravotný stav.Len umelé hnojivo nestačí. škoda že sa nikdo nechváli s barelínamy-stlpovité jablone, inšpiroval by som sa sú krásne len či aj také chutné.Majú aj češi nejakú balerínu vyšľachtenú?Ked sú takí koumáci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika