Pocta Rubinole



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.99 (?)
14.7.2019 22:38
Isteže - nie je účelom aby sme skladovali jablká z minulej sezóny do júna či neskôr - vtedy už máme k dispozícii viaceré druhy čerstvého ovocia a dokonca už aj letné jablká z aktuálnej sezóny. Mesiace február-marec-apríl sú ale obdobím, kedy je možný deficit z príjmu vitamínov a iných zdraviu prospešných látok najaktuálnejší. Dá sa to riešiť mrazeným ovocím a zeleninou, ale nie každý má možnosť (priestory) mrazené produkty skladovať vo väčšom množstve. Kupovať ovocie či zeleninu v obchode je už dnes možné v podstate po celý rok, to je ale práve to čomu sa chcem vyhnúť. Kupujeme tak trochu 'mačku vo vreci' - s neznámym obsahom pesticídov, giberelínov, dusičnanov a možno aj niečoho horšieho, nevraviac už o GMO. Jablká majú viacero výhod - jednak je to ovocie z našich končín, na konzumáciu ktorého sme zrejme aj geneticky 'nastavení', a - predovšetkým - dajú sa v podstate bezproblémovo skladovať počas dlhých mesiacov. Čo pri všetkej úcte pri marhuliach, broskyniach, slivkách, čerešniach, ba ani hruškách možné nie je. Jednou vecou je samotná dĺžka, druhou ale konzumná kvalita počas tohto skladovania. Preto sú pre mňa cenné odrody, ktoré aj v tom apríli či máji nielen sú, ale sú stále kvalitné (konzistenciou dužiny, šťavnatosťou, chuťou). Rubinola by pri veľmi kvalitnej pivnici mohla tieto kritériá spĺňať, aj keď iste je celý rad odrôd, ktoré v tejto kategórii obstoja lepšie (Admiral, Idared, Jonathan, Fuji, Topaz, Melrose, Pink Lady, Granny Smith, Goldstar, Sirius, Luna, Zvonkové, Braeburn a ďalšie). IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.232 (?), 22.9.2018 20:29
Tak ako píše pán Jiří II - hrdzavá plôška v okolí stopky je určitou slabinou Rubinoly. Na foto 1 pekne vidno tieto hrdzavé makuly rôznej veľkosti a variabilného hviezdicovitého tvaru, ktorými sa jednotlivé plody navzájom líšia, tak ako my odtlačkami prstov. Ďalším faktorom je, že Rubinola má pomerne dlhú stopku a plody visia na strome priamo nadol, stopka je kolmá na horizontálnu rovinu. To umožňuje stagnáciu vody po dažďoch, kedy sa vytvára akési jazierko v stopkovej jamke Rubinoly (na foto 2 je plod s takýmto "jazierkom" niekoľko hodín po daždi). Čo tiež môže prispievať k tomu, že integrita plodu sa v tomto mieste naruší vznikom prasklín, najmä ak stopková jamka obsahovala predtým prach a rôzne nečistoty, a prasklinami preniknú patogény, ktoré spustia deštrukciu dužiny (ako to vidno na fotkách p.Petra z H). Za normálnych okolností sa ale toto nedeje a plody Rubinoly začínajú v inkriminovanom mieste nahnívať až niekedy v neskorú jar v pivnici. Pridávam ešte pár fotiek Rubinol z tohtoročnej úrody. Pekne vyfarbenej Rubinole sa len tak ľahko nejaká odroda krásou nevyrovná, to je nespochybniteľný fakt. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 22.9.2018 21:22

U mňa si tento rok dala Rubinola pauzu. Za to sa ale odmenila, aj keď len zopár, takýmito plodmi.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 24.9.2018 21:53

Dnes som sa trocha hrabal v starých fotkách a natrafil som na 2 fotky, pri ktorých som sa trocha zahanbil. Zahanbil preto, lebo od roku 2015 som zatiaľ ani raz nedosiahol takú úrodu Rubinol, ako je na foto č. 2 (fotené 3.10.2015). Na obrázku sú stromčeky na podpníku M9, ktoré som sadil myslím na jeseň 2009. Prvá foto je ešte z roku 2013 (fotené 21.9.2013), kedy som zozbieral prvú väčšiu úrodu. Druhá je, ako som už spomínal, z roku 2015. Tieto 2 fotky ma definitívne presvedčili o tom, že v drvivej väčšine prípadov je výsledná úroda závislá najmä od poskytnutej starostlivosti a až potom od samostatnej odrody.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.124 (?), 14.7.2019 19:51
RUBINOLU som oberal v septembri 2018. Teraz - po 10-tich mesiacoch pobytu v pivnici - sú stále niektoré plody vizuálne v pozoruhodnej kondícii (foto-dnes). Pritom ide o úplne obyčajnú pivnicu, v ktorej teplota v posledných týždňoch dosahovala nad 20°C... Od Rubinoly, tohto nádherného a chutného jablka, neočakávame, že bude preborníkom v dĺžke skladovateľnosti, ale aj tento potenciál v tejto pozoruhodnej odrode nepochybne drieme. Pripomínam, že plody sú stále v relatívne dobrom stave aj po konzumnej stránke. Bolo by zaujímavé zhodnotiť 'shelf-life' Rubinoly skladovanej v naozaj kvalitnej (vlhkej a chladnej) pivnici. Nevraviac už o ELO-skladovaní... IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 26.244 (?), 14.7.2019 21:36
Bylo by zajímavé zjistit obsah zdraví prospěšných látek u jablek trhaných před 10 měsíci, ale spíš to bude už jen zdravá vláknina pro střeva :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2019 22:01

Kromě vitamínu C (a toho ani čerstvá jablka příliš mnoho nemají) bude obsah těchto látek totožný. Možná o něco méně zdraví prospěšné vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 26.200 (?), 15.7.2019 10:51

Ano, v chladírnách s řízenou atmosférou, při teplotě v chladírně, která by u jablek neměla přesáhnout 4 °C. Původní obsah vody je důležitý pro udržení ovoce v co nejčerstvějším stavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.99 (?), 14.7.2019 22:38
Isteže - nie je účelom aby sme skladovali jablká z minulej sezóny do júna či neskôr - vtedy už máme k dispozícii viaceré druhy čerstvého ovocia a dokonca už aj letné jablká z aktuálnej sezóny. Mesiace február-marec-apríl sú ale obdobím, kedy je možný deficit z príjmu vitamínov a iných zdraviu prospešných látok najaktuálnejší. Dá sa to riešiť mrazeným ovocím a zeleninou, ale nie každý má možnosť (priestory) mrazené produkty skladovať vo väčšom množstve. Kupovať ovocie či zeleninu v obchode je už dnes možné v podstate po celý rok, to je ale práve to čomu sa chcem vyhnúť. Kupujeme tak trochu 'mačku vo vreci' - s neznámym obsahom pesticídov, giberelínov, dusičnanov a možno aj niečoho horšieho, nevraviac už o GMO. Jablká majú viacero výhod - jednak je to ovocie z našich končín, na konzumáciu ktorého sme zrejme aj geneticky 'nastavení', a - predovšetkým - dajú sa v podstate bezproblémovo skladovať počas dlhých mesiacov. Čo pri všetkej úcte pri marhuliach, broskyniach, slivkách, čerešniach, ba ani hruškách možné nie je. Jednou vecou je samotná dĺžka, druhou ale konzumná kvalita počas tohto skladovania. Preto sú pre mňa cenné odrody, ktoré aj v tom apríli či máji nielen sú, ale sú stále kvalitné (konzistenciou dužiny, šťavnatosťou, chuťou). Rubinola by pri veľmi kvalitnej pivnici mohla tieto kritériá spĺňať, aj keď iste je celý rad odrôd, ktoré v tejto kategórii obstoja lepšie (Admiral, Idared, Jonathan, Fuji, Topaz, Melrose, Pink Lady, Granny Smith, Goldstar, Sirius, Luna, Zvonkové, Braeburn a ďalšie). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.7.2019 11:56

Je tu ještě jeden ukazatel - kromě nejzazšího data, do kdy kablko vydrží - a to vlastní délka konzumní zralosti. Řekněme, že Idared a Admirál vydrží zhruba stejně dlouho. Jenže Idaredy jsou - alespoň u nás - zhruba do ledna nejedlé. Totéž mohu říci o Melrose či Topazu. Naproti tomu Admirál se dá jíst již krátce po sklizni a bez větší chuťové změny i v červnu. Stejnou vlastností se mohou pochlubit I Fuji a Pink Lady, ale ty jsou v našich podmínkách v běžných letech nepěstovatelné. 
   Co se týče zmíněné Rubinoly - není sice extrémně trvanlivá jako Idared, ale k jídlu je od října, takže konzumní okno má vlastně delší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.36 (?), 15.7.2019 17:42
Správny postreh dr.Vysloužila - pri každej neskorojesennej a zimnej odrode je dôležité, odkedy dokedy je konzumne na výške. Cenné sú odrody, ktoré môžeme konzumovať IHNEĎ po obratí a zároveň nejaký ten mesiac v plnej kvalite vydržia (taký je napr. Merkur, Rubinola, Admiral, Ligol, Jonagored, Jonathan, Golden Delicious, Lucy, Fuji, Karneval, Florina...). V dĺžke "konzumného okna" pri plnej kvalite je u mňa bezkonkurenčný Admiral. Významnú rolu tu ale hrá aj lokalita (mikroklíma), u mňa napríklad aj ten Idared či Topaz sú chuťovo kvalitné už pomerne krátko po zbere, aj keď naj- sú tak od decembra-januára. V podstate jedinou odrodou z tých mojich kde musím vyčkať je Braeburn, ten vstupuje do konzumnej kvality zhruba od januára a neskôr. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika