Pocta Rubinole



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?)
22.9.2018 12:53

Přesně tak, jak napsal pan Vysloužil. U mne se Rubinola neslavně uvedla poprvé v roce 2013 velmi drobnými plody, s červeným žíháním na oranžovém podkladu. Další roky to nebylo o mnoho lepší, takže jsem si nebyl jistý, co jsem vlastně narouboval a byl jsem naštvaný, že jsem naletěl kamarádovi, který mi přinesl roub. Letos se však Rubinola předvedla v plné parádě a momentálně válcuje svojí chutí a jemnou, přitom však pevnou dužinou, jak svého otce Rubína, tak Merkura.

Stopečná jamka se rzivou slupkou je rizikovým místem Rubinoly. Bojujte za čistotu ovzduší v okolí vaší zahrady smiley a v době sucha zavlažujte, aby jste předešel praskání slupky kolem rzivé stopečné jamky po vydatných srážkách. Nebo nemusíte dělat vůbec nic, protože stávající problémy se vyřeší samy poté, co si starší stromky zajistí rovnoměrný přísun vláhy do plodú svojí, po několika rocích zesílenou kořenovou soustavou.

Rizikové místo Rubinoly
Rizikové místo Rubinoly
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 15.8.2018 11:26

S Bohemiou a Rubínom je to tak, že čím sú v lepšej (teplejšej) polohe, tým horšie sa vyfarbia. Najkrajšie (aj najchutnejšie) sú zo stredných a vyšších polôh.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 60.140 (?), 16.8.2018 8:29
Já se vždy divil, co na tom Rubínu ty lidi vidí. U nás vždy fádní chuť a nevýrazné vybarvení, přerouboval jsem Merkurem a Síriem. Musím tedy někdy ochutnat Rubín z vyšších poloh ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.118 (?), 5.9.2018 10:02

Sdílím nadšení zakladatele tohoto vlákna: 6 let starý ČK Rubinoly má letos první větší úrodu nádherných plodů. Je to radost jen tak sedět a dívat se na tu krásu. S menším zpožděním a ne tak intenzivně se dobarvují Merkur, Rozela a Lipno, zatímco Red Topaz jaksi ztratil to "Red", mutace se vrátila k původní odrůdě. Nadějné jsou i velké plody Admirálu, ovšem krásu Rulbinoly zatím nic nepřekonává. Zato v objemu úrody s přehledem kraluje Rubín.  Díky letošní úrodě musím odpustit přirodě loňský výpadek, způsobený devastujícími mrazy. Nevím, zda zahrádkáři mají tam nahoře svého patrona, pokud ano - díky za krásnou úrodu. R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.35 (?), 5.9.2018 20:37
R.166.118: Váš príspevok ma ako "zakladateľa" vlákna potešil, som naozaj rád že Ste Rubinolou nadšený. Odroda to je náročnejšia na pestovanie, ale keď sa úroda vydarí tak tie červené lampióniky na strome nemajú chybu, je to nádhera. Ako som napísal v úvodnom príspevku - Rubinola je korunovačný klenot českého šľachtiteľstva. A chuťovo je to tiež vynikajúca odroda. Čo sa týka toho patróna "tam hore": jeho priazeň je vrtkavá, tento rok nám doprial, prijmime to s vďakou a pokorou, ďalší rok možno zaplačeme - ale znechutiť sa nedáme! IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 20.9.2018 9:31

Tak jsem dal na doporučení, zasadil stromky, a teď jsem dost rozpačitý... mám jim dát ještě šanci, nebo rovnou vykopat? Ačkoli tu celé léto ani nekáplo, a jediný déšť byl 1 den koncem srpna, a 1 den začátkem září, tak jabka vypadají - viz. foto. Jedná se o 2 stromky v odlišných lokalitách - jeden dole na zahradě, chráněný, kvalitní a vlhká půda, druhý nahoře na kopci, slunce, teplo, větrno, sucho, hlinitopísčitá půda. Příznaky ale shodné. Kolem stopky každého plodu je strup, u většiny z nich se na okraji strupu dělají díry do plodu, celá oblast kolem stopky hnije. Jsou to první plody stromků.

Dělám něco špatně? Čím je to způsobeno? Dá se proti tomu něco dělat?




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 20.9.2018 10:25

Nic špatného neděláte. Rzivost stopečné jamky je u Rubinoly daná geneticky. Když se ve rzivé jamce usadí prach a jiné nečistoty ze vzduchu nebo štáva z otvoru po červu jako na vaší fotce, snadno v ní dochází společně s vlhkostí ke kvašení a vzniku hub, např. sazovitosti. Malá velikost plodů z prvních úrod se zlepší po pár rocích a potom se budete radovat z výtečné chuti této odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 33.113 (?), 20.9.2018 17:00
Vydatné deště začátkem září.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 21.9.2018 7:29

Ty dírky nejsou od červů, jsou jakoby vypraskané na hranici strupu. A na každém jablku. Možná v tom hodně hnijícím případě je na vině červ, ale u ostatních jsou dírky do živého všude kolem strupu. Ty se nezacelí, to začne hnít také. Mám tedy očekávat, že mi to takto popraská každý rok, kdy koncem léta zaprší?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.9.2018 9:56

Já jsem to pozoroval na malém stromku Rubinoly, zatémco velký přeroubovaný strom měl plody v pořádku. Půjde tedy o fyziologickou poruchu režimu vody, možná i živin (přehnojení mladého). Jak stromek odroste, možná plody s prasklinami nezmizí úplně, ale bude jich podstatně méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 22.9.2018 12:53

Přesně tak, jak napsal pan Vysloužil. U mne se Rubinola neslavně uvedla poprvé v roce 2013 velmi drobnými plody, s červeným žíháním na oranžovém podkladu. Další roky to nebylo o mnoho lepší, takže jsem si nebyl jistý, co jsem vlastně narouboval a byl jsem naštvaný, že jsem naletěl kamarádovi, který mi přinesl roub. Letos se však Rubinola předvedla v plné parádě a momentálně válcuje svojí chutí a jemnou, přitom však pevnou dužinou, jak svého otce Rubína, tak Merkura.

Stopečná jamka se rzivou slupkou je rizikovým místem Rubinoly. Bojujte za čistotu ovzduší v okolí vaší zahrady smiley a v době sucha zavlažujte, aby jste předešel praskání slupky kolem rzivé stopečné jamky po vydatných srážkách. Nebo nemusíte dělat vůbec nic, protože stávající problémy se vyřeší samy poté, co si starší stromky zajistí rovnoměrný přísun vláhy do plodú svojí, po několika rocích zesílenou kořenovou soustavou.

Rizikové místo Rubinoly
Rizikové místo Rubinoly
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika