Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Jabloně > Ovocné stromky nerostou

Ovocné stromky nerostou

tezz hon (9) - xxx.xxx.30.196 (?)
13.8.2017 8:53

Dobry den, takze kdyz chci na pristi rok na podzim zasazet par ovocnych stromku, mam jilovitou hlinu s 30 cm vrstvy cernozeme, uz ted bych mela delat neco se zeminou? Ja myslela ze udelam 1x1x1 diry a dam do toho kompost a lepsi zeminu a ze to bude stacit, ale jak zminujete tak je lepsi asi navozit hnuj uz ted a za rok sazet? A nebo jsem si taky rikala, ze bych cely ten pas kde budu mit stromky vybagrovala a nechala navozit lepsi zeminu, asi tak do hloubky toho jednoho metru, jednalo by se teda o zakrsky, nemam zadny velky pozemek.Dekuji Tezzhon

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
tak dekuju moc za rady, asi to teda udelam j..., tezz hon, 16.8.2017
Vojtěška by Vám asi do zimy nevyrostla. Zkus..., Miloš Vysloužil, 15.8.2017
Dekuju vsem moc za reakce, az mi prijde leps..., tezz hon, 15.8.2017
Maximum kořenů u jabloně na M9 je v hloubce ..., Miloš Vysloužil, 14.8.2017
Souhlas s PP, nežeňte to do extrémů...., Mikeš13, 14.8.2017

Ovocné stromky nerostou

Jirka777 (5) - xxx.xxx.173.33 (?)
9.8.2017 8:49, počet návštěv: 2815
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Před 2 lety jsem na zahradě vysázel ovocné stromky především jabloně.Většina z nich nemá skoro žádné přírůstky.Daří se akorát několika stromkům které jsou vysazeny podél velkého stromu.Například odrůdy Sirius a Lucy rostou jako z vody.U stromků byl proveden odpovídající výchovný řez a přes léto jednou týdně zálivka (cca 20 litrů).Všechny stromky jsou chráněny proti okusu králičím pletivem.Kde může být problém? Ve špatné kvalitě půdy? Pozemek je hned u lesa (450 m.n.m).Je možné, že je to skutečně tou půdou.Jak tedy postupovat?Mám stromky něčím přihnojit a popřípadě čím.Jsem naprostý laik.Začínám s pěstováním.Díky moc za rady.

Obrázky:

Připojit reakci   

Ovocné stromky nerostou

Miloš Vysloužil (14901) - xxx.xxx.92.38 (?)
9.8.2017 9:05
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Škoda, že jste s tím dotazem nepřišel - jako naprostý laik - ještě před tím, než jste začal zázet.
Příčin může být mnoho, ale podle mě je jedna zásadní. A to výběr odrůd nebo spíš podnoží. O tom sice nic nepíšete, ale pochybuji, žen jste vysadil do Vašich extenzivních podmínek sad polokmenů středně až bujněji rostoucích odrůd na semenáčích.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

host - xxx.xxx.182.227 (?)
9.8.2017 9:22

Travní drn brzdí růst mladých stromků velmi. Bere živiny i vláhu. Přírůstky mohou být poloviční, ale taky žádné. Aspoň nějaký rok by kolem stromku nemělo růst nic.P

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

9.8.2017 9:30

To jsem si teda pořádně zavařil.Takže každý stromek mělce prokypřit, aby se nepoškodily kořeny? A mám je přihnojit a popř. čím?  Budu mít postaráno o zábavu.Ale moje chyba.Měl sem si o tom zjistit víc informací než sem začal sázet.Měl jsem nastudovaný jen podnože, výběr odrůd a výchovný řez atd.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Petr z H. (991) - xxx.xxx.112.187 (?)
9.8.2017 9:40

Oddrnit na půl metru od stromků, nasypat ke každému 2 kyble kompostu a hrst Cereritu, a mělce zarýt.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

9.8.2017 10:22

Dík za radu.Napadlo mě ještě co použít nějaký ten herbicid, ale nechci mít v půdě chemii a nevypadlo by to hezky kolem těch stromků.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

9.8.2017 9:23

Většina stromků je na MM106.Některé stromky jsou na A2,dva jsou i na semenáči.Ale pravda mám tam i stromky na M7 a M26 (odrůdy jsem nesehnal na vyšší podnoži.).Ale těch je menšina.Polokmeny jsou jen tři stromky.(Rubinola, Topaz,Panenské).Ty jsem nemohl nikde sehnat.Až ve školce p.Kubáčka se mi to padařilo.Ta půda tam navíc moc nebude zrovna moc kvalitní.Asi to bude chtít přihnojit.Mám tam dát kompost případně mulč? Někdo mi radil vápnění, že u lesa je moc kyselá půda, ale nevím aby se pak nevyplavily živiny.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Miloš Vysloužil (14901) - xxx.xxx.92.38 (?)
9.8.2017 9:39

Je dobře, že jste hledal spíš bujnější podnože. Neznáme přesně Vaši lokalitu, nicméně třeba Topaz a Sirius vyžadují opravdu příznivou polohu.
   Shánět vysněné odrůdy i za cenu nevyhovuijící podnože nemá smysl. Špatně zvolenou odrůdu snadno přeroubujete, nevhodnou podnož můžete leda vykopat. 
  Jak moc kyselá půda u lesa je, to nevíme. Samotné vápnění nic neřeší. Je třeba dodat humus, živiny. V případech jako je ten Váš se to dělá 1-3 roky před plánovanou výsadbou - na pozemek s chudou půdou se zaorá fůra hnoje, příp. vysadí brambory, vyseje jetel, vojtěška či zelené hnojení.
   Další otázkou je, co rostlo na pozemku před výsadbou. Jestli to bylo pole, je to dobře, pokud louka, budiž.  V případě, že tam rostly staré ovocné stromy, které jste vykácel a vedle pařezů vysázel mladé stromky na typových podnožích, těžko čekat dobrý výsledek.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

9.8.2017 10:19

Pomezek je v jižních Čechách, Kukle -malá vesnice u Tálína 450m.n.m.Snad tam Sirius půjde.Četl jsem, že Sirius může být i ve středních polohách.Kdyžtak ho přeroubuju na odolnější odrůdu.Horší to bude s tím hnojením a hlavně oddrnováním.Byla tam vysazená pouze jedna stará jabloň (na fotografii) a pak nějaký menší čtvrtkmen Šampionu hned okraji pozemku, ale ten už odumřel..Jinak tam žádné stromky nebyly.Měl jsem hned před výsadbou zlepšit kvalitu půdy jak píšete.Teď s tím bude akorát hodně práce.Oddrnuju to a příhodím kompost s cereritem a snad se přírůstky příští ro zlepší.Zbývá jen doufat, že ano :)

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Jana.S (18) - xxx.xxx.231.25 (?)
10.8.2017 23:38

Zdravím, já jsem to udělala tak, že jsem začala kolem stromů mulčovat, smíchaná usušená tráva, sláma a štěpka. Během jednoho roku se situace zlepšila o 100%, další rok to samé a až třetí rok jsem opatrně prokypřila půdu pod mulčem a navezla kompost. Přišlo mi to mnohem lehčí než se mordovat s drnama. 

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

host - xxx.xxx.178.235 (?)
10.8.2017 14:46

"Další otázkou je, co rostlo na pozemku předtím".Je to velmi podstatný argument.Vyždímaný pozemek z bývalého záhumenkového lánu, je nejčastěji zbaven veškerého humusu a udusán těžkými stroji, což má k zahradnímu složení ornice daleko a neobnovíte toužebné kvality jen tak.Stromky na takovém "koncentrátu ničeho" doslova nejdou. Co to udělali kdysi dobří zemědělci?

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Miloš Vysloužil (14901) - xxx.xxx.11.40 (?)
10.8.2017 15:01

Vyždímaný pozemek z bývalého záhumenkového lánu, je nejčastěji zbaven veškerého humusu a udusán těžkými stroji

Proč myslíte? Já považuji bývalé záhumenkové políčko za ideální prostor k založení zahrady (blízkost obydlí, pravidelně obhospodařovaná půda, aj.)

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

10.8.2017 15:51

Moje zkušenost je opačná.Po kolektivizaci se ze zahrad staly záhumenkové lány, zdravé stromy vymýceny a léta byly pěstovány jen určité plodiny (obilí),bez organického hnojení těžkými stroji -sklizeň kombajnem.Po vrácení pozemků vlastníkům navíc vyvstaly hraniční spory (meze byly rozorány a vlastníci často sázejí do "cizího",geodetické zaměření je drahé a družstvo je proto dodnes odmítlo provést.Někteří vlastníci to vzdávají.Zpustlé pozemky se objevují čím dál víc.Nedivím se.Je to ke škodě nás všech, kterým zahrada učarovala.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

host - xxx.xxx.248.32 (?)
10.8.2017 15:16

Jirko, nemusíš se tak ponižovat.

Vzniklou situaci určitě napravíš.

Stromky máš zadusené travním porostem a bez dostatečné výživy jako mnozí z pěstitelů.

Jirko jak by se ti běhalo s rouškou přes ústa bez jídla a pití??

Majsner

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

host - xxx.xxx.199.250 (?)
10.8.2017 21:22

Jako jednu z příčin vidím i to, že nebyla vykopaná a větší jáma tak metr x metr a do hloubky 80 cm a správně "otočena" zemina aby se odstranila půdní únava. Mám pokusy s mnoha stromky stejné podnože sazené do jámy a jen tak pod rýč a rozdíly v růstu jsou překvapivé.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

11.8.2017 8:11

Ano, máte plně pravdu, předpokládám,že mezi námi takoví "sadaři do důlků" už nejsou.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Miloš Vysloužil (14901) - xxx.xxx.236.1 (?)
11.8.2017 8:53

jednu z příčin vidím i to, že nebyla vykopaná a větší jáma tak metr x metr a do hloubky 80 cm a správně "otočena" zemina aby se odstranila půdní únava.

Ano, dělám to při výsadbě stromku taky tak. Ale pokud někdo sází naráz 40 stromků a nevlastní bagr, je to neproveditelné. Mimoto pouhé otočení půdy v jámě odstraní půdní únavu jen málo. Chce to provzdušnit, odpočinout, dodat humus, atd.
   Proto je v takovém případě účelnější obětovat 1-2 roky, nechat si pozemek s vyčerpanou půdou hluboce poorat, přitom doplnit statková hnojiva, ozdravit půdu zeleným hnojením. Pak můžete klidně sadařit do důlků s dobrým výsledkem.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

11.8.2017 13:36

Když jsem dělal více stromků ale ne více jak 10 ks na jeden podzim, tak jámy jsem kopal a hlínu obracel už koncem léta. Všechno bylo přichystané i s zasazeným kůlem a v jámě byl už jen takový "plytký lavór - mísa. To znamená stromek po upravě kořenů se jenom přivázal a prosypal kořenový systém nachystanou trochou lepší zeminy, zalil konví vody a něco se přihodilo na vršek ale ne všechno. Zbylá hlína se může přidávat i později až do zámrazu do výše asi 10 cm nad okolní terén. Zbytek se odveze nebo rozhrábne na jaře.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

11.8.2017 14:40

tak jámy jsem kopal a hlínu obracel už koncem léta.

Ano, to je dobrý postup. Není dokonce špatné jámy vykopat ještě dřív, ať se půda v hloubce provzdušní. Zejména pro těžkou jílovitou půdu to platí. I pro broskvoně, které zásadně sázím na jaře, kopu jámy předešlý podzim či léto.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

11.8.2017 17:44

Samozřejmě není to dogma kopat jámy 80 cm hluboko, stačí i méně ale popisuji situaci u nás, kde v hloubce cca 40 cm už nacházím kameny poměrně velkých rozměrů a to je něco mezi pískovcem nebo kačincem a nedá mne to aby v bezprostřední blízkosti kořenového balu strom překonával tyto překážky.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

13.8.2017 8:53

Dobry den, takze kdyz chci na pristi rok na podzim zasazet par ovocnych stromku, mam jilovitou hlinu s 30 cm vrstvy cernozeme, uz ted bych mela delat neco se zeminou? Ja myslela ze udelam 1x1x1 diry a dam do toho kompost a lepsi zeminu a ze to bude stacit, ale jak zminujete tak je lepsi asi navozit hnuj uz ted a za rok sazet? A nebo jsem si taky rikala, ze bych cely ten pas kde budu mit stromky vybagrovala a nechala navozit lepsi zeminu, asi tak do hloubky toho jednoho metru, jednalo by se teda o zakrsky, nemam zadny velky pozemek.Dekuji Tezzhon

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

13.8.2017 11:20

Pamatuji doby kdy se dělala pod nové výsadby "RIGOLACEů. Speciálním pluhem se vyoraly brázdy hluboké až 80 cm)doslova na dně stála voda, to se nechalo pře zimu, dalo se tam zásobní hnojení stopovými prvky, na jaře se rozdiskovalo a zaselo zeleným hnojením. Na podzim už se sázelo. Byly to ale sady intenzivní a nízkých tvarů. Pamatuji rigolaci z vyprávění dědy vinhradníka jak se zakládal nový vinohrad. To se příčně kopal jeden výkop za druhým (hlína se přehazovala z výkopu do toho už vykopaného) a hlína která by vyhozena na povrch jako první obvykle na vrcholu břehu se při strmých vinohrade snášela v nůších dolů.

To vše se dělalo za účelem odstranění půdní únavy. Půdní únava a její odstranění je dosti komplexní pojem co všechno to zahrnuje. Kromě jiného "homogenizaci" a přemístění "exkrementů" po bývalém kořenovém systému už odumeřelých nebo zlikvidovaných stromů. Mechanizmus příjmu živin kořeny je založen tak, že to co se stromu hodí, tak přijme (formou iontů) a to co odmítá uloží v bezprostřední blízkosti a to se stává pro nové kořeny budoucích stromů jakoby "otrávené" nebo jinak řečeno méněcenné a potřeba to narušit

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

13.8.2017 13:00

Tezz hon: Ono záleží jednak na tom, jakou máte v zahradě půdu a taky jaké máte možnosti. Ne každý má dost sil aby vykopal kubíkové jámy, ne každý má k dispozici dostatek úrodné zeminy, kompostu, kterými by nahradil jílovici z jámy.
   Rigolování pozemku je starý osvědčený způsob, ale v dnešní době nevím o nikom, kdo by takovou šílenou práci ručně dělal.
    Každá příprava půdy před výsadbou je kompromis mezi tím, co bychom chtěli a co máme k dispozici.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

13.8.2017 21:14

Pane Vyslouzil, to ja bych prave chtela moc smiley Cely zivot jsem si prala zahradku, spis tu uzitkovou a ted kdyz ji skoro mam, tak ji chci vylepsit aspon ty pudni podminky. Mohla bych se zeptat co byste delal na mem mist Vy, za predpokladu ze mate k dispozici jak lepsi zeminu (cernozem) tak i treba bagr na vykop. Me se jedna hlavne o to, ze bych chtela ten 4-5 stromku na pristi podzim a hlavne aby mi trochu plodily a bojim se, ze ted udelam chyby a zjistim to az za par let, tak lepsi hned ze zacatku vse podchytit, aby te skody pak nebylo moc smiley Predpokladam, ze asi vybagrovat cely pas a nahradit lepsi zeminou nebo stacily by jen ty jamy 1x1 metr, dat pryc ten jil a udelat aspon ty lepsi podminky v te vyhloubene jame, aby ten bagr prece jenom nebyl zbytecny, vubec totiz nevim kam by mohly zasahovat koreny z takoveho stromku. Dekuji moc za odpoved, kazda informace je pro me jako pro uplneho zacatecnika moc uzitecna.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

PP. [PE, 550] (4973) - xxx.xxx.9.135 (?)
14.8.2017 7:39

Kdybyste kopala jámu až kam sahají kořeny, prokopete se do Austrálie. Píšete že máte černozem 30 cm, kdo to z nás má, že? A když máte na bagr, přebagrujte třeba celou zahradu. Akorát když dáte jíl nahoru a černozem dolů, moc vám to neporoste. Doporučuju zůstat při zemi a použít běžný postup. Stromům víc prospějejte, když po výsadbě budete kolem trvale udržovat a kypřit kruhy úhoru bez plevele.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Mikeš13 (1415) - xxx.xxx.224.76 (?)
14.8.2017 10:38

Souhlas s PP, nežeňte to do extrémů.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Miloš Vysloužil (14901) - xxx.xxx.67.66 (?)
14.8.2017 14:03

Maximum kořenů u jabloně na M9 je v hloubce 60 cm, ta Austrálie je přeci jen trochu dál.
    Máíte-li k dispozici černozem navíc, promísil bych ji se stávající zeminou. Skutečnost, že spodina pod 30 cm ornice vypadá jinak, ještě neznamená, že je to neprostupná hmota, která musí pryč.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

15.8.2017 7:02

Dekuju vsem moc za reakce, az mi prijde lepsi zemina, tak se ji budu snazit promisit s tim co dole mam. Opravdu jsem chtela spis ty zakrsky a s tou jejich nachylnosti se proste jen bojim. A mam jeste jednu otazku, nemela bych teda aspon na tom misto pres zimu kdyz ted nic sazet nebudu treba naset vojtesku nebo nejakou jinou rostlinku na to zelene hnojeni, abych teda pak tu pudu mela echt urodnou?  smiley

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Miloš Vysloužil (14901) - xxx.xxx.11.176 (?)
15.8.2017 7:48

Vojtěška by Vám asi do zimy nevyrostla. Zkusil bych naset běžné zelené hnojení - ohnici, řepku, svazenku, pelušku, hrách,...

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

16.8.2017 15:31

tak dekuju moc za rady, asi to teda udelam jak rikate, pockam si na tu zeminu promisim s tou moji a co nejdriv naseju tu pelusku s hrachem a pockam do jara.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

host - xxx.xxx.118.19 (?)
10.8.2017 15:48

Dobrý den.chtěla bych se zeptat jakou odrůdu jablek a hrušek koupit?Vždy na jaře jak přijou zmrzlý všechny květy pomrznou a z jablek nemáme nic díky

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

Miloš Vysloužil (14901) - xxx.xxx.11.40 (?)
10.8.2017 15:52

Jestli se Vám to stává na Lomnickém štítě, pak nepomůže nic. Jinak já takovou lokalitu, kde by se nedaly pěstovat jablka, neznám. 

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

host - xxx.xxx.14.170 (?)
11.8.2017 15:02

Nemyslím, že by bylo třeba hloubit jámu 1x1x0.8 m. To je téměř kubík zeminy. Důležitá je šířka jámy a udržování mísy. Hloubka 80cm je zbytečná, organická hmota otočené do této hloubky vytváří v anaerobních podmínkách nevhodné sloučeniny. Navíc se musí počítat s pohybem stromku (terén si při této hloubce sedne o cca15cm.

Spíš bych při výsadbě přemýšlel o ochraně proti hlodavcům.

V.

Připojit reakci

Ovocné stromky nerostou

11.8.2017 17:26

Existují místa, kde není poptřeba hloubit vůbec nic. Třeba v úrodné naplavenině Dolnomoravského úvalu se dají sázet stromky pod rýč. Jinde - např u nás - je materiál z vykopané jámy vhodný na výrobu cihel. Nutná je tu nejen hluboká jáma, ale i dodání organické hmoty (ve formě kompostu a hnoje), písku či omítky. 
   Ochrana proti hlodavcům je nezbytnost, je nabíledni, jakou půdu si vyberou pro svá ovydlí.

terén si při této hloubce sedne o cca15cm
Záleží taky, co do zeminy přidáváte. Při větším množství přidané organické hmoty a drnů sedne ještě víc. Proto je třeba stromky vysadit na kopec

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Topaz nepřekonaný 15517.8.201757919
Choroba Admirálu 1617.8.2017949
Desert 1816.8.20175804
Ovocné stromky nerostou 3416.8.20172816
Novinky roka516.8.2017433
Choroba jablone - uschnuty konar a cierna kora na kmeni 315.8.2017367
Prima 413.8.20171373
Vretenovité zákrsky1713.8.201712430
Zničené pupeny610.8.2017371
Chrastavitosť: "rezistenty" versus "nerezistenty"198.8.20172191
Letní jablka dozrávají 1268.8.201781337
Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)618.8.201745568
Baleríny - zkušenosti38.8.2017331
Protirakovinové jablko128.8.20171112
Parazit na jablkách 26.8.2017353
Novinky 15.8.2017232
Jabloň poškozená hryzcem194.8.201724233
Red Cap 133.8.20175795
Merkur613.8.201736176
Mantet 253.8.201716122
Golden Delicious432.8.201713826
Nemocný kmen jabloně 42.8.2017838
Pinova 22.8.20171363
Co vykusuje jablka na stromech? 211.8.20176775
Granny Smith 631.8.201745566
Nabella - kombinace skvělých rodičů1030.7.20174665
Heliodor 6830.7.201752777
Co je to za odrudu jablek 1429.7.20171399
Jablůňky vysazené roubem pod zemí429.7.2017427
Mrazové poškození plodů 129.7.2017158
Kvalitní letní jabloň3829.7.201718106
Fuji1326.7.20173165
Snížení koruny726.7.2017679
Padlí, strupovitost, mery, mšice, svilušky, květopas, pilatka a obaleč na jádrovinách 201534319.7.2017142157
Boskopské (koženáč) a boskopské červené4018.7.201713188
Výsledky roubování 2017 - horké jaro2317.7.20172500
Odrůda jabloně Jonagored - pěstuje někdo?2011.7.201720883
Výchovný rez - pomoc začiatočníkom5310.7.201713060
Hnědnuti listů 35.7.2017545
Prebierka plodov 274.7.20173130
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Pasáček12:37
Husa kulhá6:38
Mrtvý králíček16.8.2017
Pozor Kavapo a Slepicar.cz jsou ta sama firma16.8.2017
Husa kulhá16.8.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů