Netradiční metoda řezu



host - 136.16 (?)
19.5.2009 9:04

Řežu tehdy, když mám čas, alespoň jádroviny.Odříznutí ohnuté větve se zelenýmí jablky je drastické, ale na větvi bez plodů nemohu předvídat, jak se ohne.pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 18.5.2009 19:00

Nejvíc slunce strom využije když skrz korunu neprojde žádné světlo - tedy bude pod ní co nejlepší stín. (logicky)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 18.5.2009 19:03
tak teď jsem z toho jelen
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 18.5.2009 20:53

Určitě by jste to netvrdil, kdyby jste něco věděl intenzite asimilace CO2 v mg. dm-2  .h-1 a o stavbě listu zastíněného (houbový parenchýn) a nezastíněného (palisádový parenchým).  Taky něco o velikosti listů v souvislosti s fotosyntézou. Moc listů neznamená velkou a účinnou fotosyntézu.Laicky řečeno je jejich funkce jalová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 19.5.2009 1:27

Netuším co se snažíte říct a co to s tím má společného. Můžete to nějak rozvést? Zdá se mi že toto vaše povídání je důsledkem nepochopení geometrie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 19.5.2009 6:58

Já to chápu tak, že Vaše tvrzení o maximální zastíněné ploše je chybné, protože nebere do úvahy jiné vlivy, například rozdílnou "výkonnost" listů. Tedy nelze vztáhnout účinnost asimilace JEN k maximálnímu stínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 19.5.2009 7:21

Pro p. Ronyho i paní Alenu (aby z toho nebyla jelen): Myslím, že se nic neděje, pořád stejné téma. Koruna stromu musí být vzdušná, dostatečně řídká, přístupná světlu a poměr růstu, počtu listů a počtu plodů takový, aby plody byly vybarvené a kvalitní. Letní řez není nic nového, už se dělal dříve, právě pro prosvětlení koruny, já jen měním poměr předjarního a letního řezu více k řezu letnímu. Samozřejmě asimilace je základ všeho a rádoby vtipný "folklór" pana  "kacíře" je spíše obtěžující než přínosný, ale to je věc vkusu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.5.2009 10:01

Asimilaci a oslunění listů nelze posuzovat podle pravidel prosté geometrie. Každý ví, že se hýbou jak listy, tak i slunce po obloze a je rozdíl, jestli svítí jen na povrch koruny nebo i dovnitř. Kvalita plodů není závislá jen na prosté míře asimilace, taky na stáří plodonosného dřeva, zdravotnímu stavu stromu, množstvbí a složení živin,  velikosti násady plodů aj. Řez za vegetace považuji za přínosný, pokud je k němu v tu dobu dostatek času a chuti. Odříznutí výhonu se zelenými plody nepovažuji za drastické, to je pověra z živočišné říše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 19.5.2009 7:35

Světlo je je jedním z nejdůležitějších ekologických faktorů a je nejaktívnějším regulátorem růstu a vývinu. Od množství, kvality osvětlení (i zeměpisní šířky a světových stran) závisí struktura koruny a listové plochy, morfologicko-anatomická stavba listu, počet a kvalita nahromaděného chlorofylu, potenciálně možná a skutečná intenzita činnosti fotosyntetického aparátu listů, množství produkovaných asimilátů a i přijímaní minerální výživy kořeny. Když se do koruny nezasahuje, tak strom si "udělá pořádek" i sám síce nedokonalý ale udělá. Potlačí růst uvnitř koruny odumíráním a vyholováním obrostu. Úplně evidentní je to při zastíněných stromořadích nebo u zahuštěných peckovin. Zkrátka stavba listu zastíněného je uvniř jiná a taky funkce, než se na první pohled zdá. Např. přírůstky na jižní straně jsou 1,5 větší než na severní a západní straně. Klesne- li fotosyntetická činnost u listu pod 30%, tak plody v okolí nemají splněné ukazovatele jako velikost, tvar, barvu a chuť.

P. S. Deskriptivní geometrie mám 2 semestry, tam bych chybu nehledal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 19.5.2009 9:04

Řežu tehdy, když mám čas, alespoň jádroviny.Odříznutí ohnuté větve se zelenýmí jablky je drastické, ale na větvi bez plodů nemohu předvídat, jak se ohne.pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 19.5.2009 14:55

Ale pořád nevím jak to vyvrací moje tvrzení že čím víc koruna stíní, tím víc světla využije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika