Netradiční metoda řezu



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?)
19.5.2009 6:58

Já to chápu tak, že Vaše tvrzení o maximální zastíněné ploše je chybné, protože nebere do úvahy jiné vlivy, například rozdílnou "výkonnost" listů. Tedy nelze vztáhnout účinnost asimilace JEN k maximálnímu stínu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 18.5.2009 19:00

Nejvíc slunce strom využije když skrz korunu neprojde žádné světlo - tedy bude pod ní co nejlepší stín. (logicky)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 18.5.2009 19:03
tak teď jsem z toho jelen
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 18.5.2009 20:53

Určitě by jste to netvrdil, kdyby jste něco věděl intenzite asimilace CO2 v mg. dm-2  .h-1 a o stavbě listu zastíněného (houbový parenchýn) a nezastíněného (palisádový parenchým).  Taky něco o velikosti listů v souvislosti s fotosyntézou. Moc listů neznamená velkou a účinnou fotosyntézu.Laicky řečeno je jejich funkce jalová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 19.5.2009 1:27

Netuším co se snažíte říct a co to s tím má společného. Můžete to nějak rozvést? Zdá se mi že toto vaše povídání je důsledkem nepochopení geometrie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 19.5.2009 6:58

Já to chápu tak, že Vaše tvrzení o maximální zastíněné ploše je chybné, protože nebere do úvahy jiné vlivy, například rozdílnou "výkonnost" listů. Tedy nelze vztáhnout účinnost asimilace JEN k maximálnímu stínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 19.5.2009 7:21

Pro p. Ronyho i paní Alenu (aby z toho nebyla jelen): Myslím, že se nic neděje, pořád stejné téma. Koruna stromu musí být vzdušná, dostatečně řídká, přístupná světlu a poměr růstu, počtu listů a počtu plodů takový, aby plody byly vybarvené a kvalitní. Letní řez není nic nového, už se dělal dříve, právě pro prosvětlení koruny, já jen měním poměr předjarního a letního řezu více k řezu letnímu. Samozřejmě asimilace je základ všeho a rádoby vtipný "folklór" pana  "kacíře" je spíše obtěžující než přínosný, ale to je věc vkusu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.5.2009 10:01

Asimilaci a oslunění listů nelze posuzovat podle pravidel prosté geometrie. Každý ví, že se hýbou jak listy, tak i slunce po obloze a je rozdíl, jestli svítí jen na povrch koruny nebo i dovnitř. Kvalita plodů není závislá jen na prosté míře asimilace, taky na stáří plodonosného dřeva, zdravotnímu stavu stromu, množstvbí a složení živin,  velikosti násady plodů aj. Řez za vegetace považuji za přínosný, pokud je k němu v tu dobu dostatek času a chuti. Odříznutí výhonu se zelenými plody nepovažuji za drastické, to je pověra z živočišné říše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 19.5.2009 7:35

Světlo je je jedním z nejdůležitějších ekologických faktorů a je nejaktívnějším regulátorem růstu a vývinu. Od množství, kvality osvětlení (i zeměpisní šířky a světových stran) závisí struktura koruny a listové plochy, morfologicko-anatomická stavba listu, počet a kvalita nahromaděného chlorofylu, potenciálně možná a skutečná intenzita činnosti fotosyntetického aparátu listů, množství produkovaných asimilátů a i přijímaní minerální výživy kořeny. Když se do koruny nezasahuje, tak strom si "udělá pořádek" i sám síce nedokonalý ale udělá. Potlačí růst uvnitř koruny odumíráním a vyholováním obrostu. Úplně evidentní je to při zastíněných stromořadích nebo u zahuštěných peckovin. Zkrátka stavba listu zastíněného je uvniř jiná a taky funkce, než se na první pohled zdá. Např. přírůstky na jižní straně jsou 1,5 větší než na severní a západní straně. Klesne- li fotosyntetická činnost u listu pod 30%, tak plody v okolí nemají splněné ukazovatele jako velikost, tvar, barvu a chuť.

P. S. Deskriptivní geometrie mám 2 semestry, tam bych chybu nehledal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 19.5.2009 9:04

Řežu tehdy, když mám čas, alespoň jádroviny.Odříznutí ohnuté větve se zelenýmí jablky je drastické, ale na větvi bez plodů nemohu předvídat, jak se ohne.pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 19.5.2009 14:55

Ale pořád nevím jak to vyvrací moje tvrzení že čím víc koruna stíní, tím víc světla využije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika