Množení starých odrůd



host - 168.1 (?) 
10.3.2019 21:01, zobrazeno: 4559x
Dobrý den, Ve starých sadech a v okolí často nacházím velmi chutné odrůdy ovocných stromů, ale ty stromy buď umírají nebo je to brzy čeká. Letos jsem si v jedné školce nechal naroubovat třešně, hrušky a jabloně ale ne všechny rouby byly dostačující, třeba jedné třešně. Tu bych chtěl naočkovat spolu s dalšími. Potom tu mám i dvě odrůdy jabloní, které dnes téměř nejsou k sehnání. Coxovu renetu a ranou, jestli to píšu správně (má velké červeno žlutobílé žíhané zbarvení) astramel. Mám se do toho pustit nyní nebo až v létě?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.44 (?), 10.3.2019 21:29
168.1: Z Vašej formulácie otázky nie je jasné na čo sa pýtate. Do čoho sa chcete pustiť? Ak myslíte očkovanie, tak teraz určite nie. Na bdiace očko sa očkuje v čase prvej miazgy, na spiace očko v júli až septembri. Inak zohnať Coxovu renetu by nemal byť problém a dostupná je aj odroda Astramel. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.1 (?), 10.3.2019 21:42
Omlouvám se za špatnou formulaci. Jinak děkuji za info, ale tyto odrůdy, nevím jak u vás, opravdu v okolí nikde nemají.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 126.120 (?), 10.3.2019 22:54

Chcem sa spýtať, nie je riziko pri vrublovaní, že sa zo starého stromu prenesie nejaká choroba do stromu na ktorý sa vrúbluje? Resp. aké je riziko?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 10.3.2019 23:06

U virových chorob je riziko velké, hraničící s jistotou. U houbových minimální, u fyziologických bezpředmětné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 80.43 (?), 11.3.2019 10:22

Dobry den.

Cetl jsem prispevky v teto diskuzu a ptam se. Moje mamka se snazila pestovat hlivu ustricnou a ta se mi dostala na muj oblibeny strom - Sampion. Strom zacal chradnout a pomalu odumira. Mam vypestovany jablecny semenac a chtel bych ho preroubovat Sampionem. Otazka zni. Nezavlecu si hlivu i na novy strom z roubu toho postizeneho? Snazil jsem se sehnat novy stromek Sampiona, ale bylo mi receno, ze se jiz nedela (Fytos Plzen).

Dekuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.221 (?), 11.3.2019 12:21

To je asi vtip, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 156.214 (?), 11.3.2019 13:28
Výše uvedeno, hlíva ústřičná je také houba.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 126.120 (?), 11.3.2019 20:39

Kedže hlivu pestujem skúsim sa vyjadriť. Hliva je saprofitická huba t.j. rastie na odumretom dreve. Preto prakticky je nemožné aby napadla zdravý strom. Z casti je možné že Vám napadne napr. čiastočne ulomený konár, alebo odumierajuci strom. Inak zdravý strom nenapadne. Dokonca ja pestujem hlivu asi 3 m od jabloní.

Možno si mýlite hlivu s nejakou parazitickou hubou. Parazitické huby napadajú zdravý strom- najčastejšie pri nejakom zranení stromu, alebo zlom ošetrení rezných rán. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.57 (?), 12.3.2019 21:51
Šampión se dá koupit v pohodě, stačí vyhledat na internetu. Sám jsem ho kupoval v Arbia Malenovice před 2 lety a díval jsem se, že ho stále mají v nabídce na m9 nebo a2.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika