Kterou letní jabloň?



host - 171.178 (?)
7.2.2014 19:03

Júliu pestujem ako jedinú letnú jabloň. U nás začína dozrievať na prelome júla a augusta, posledné plody vydržia na strome max. do konca augusta ale ku koncu už dužina múčnatie. Inak chuťove patrí medzi moje najobľúbenejšie jablká vôbec. S pestovaním nemám problémy, chémiu nepoužívam, plody sú zdravé, sem-tam nejaké to jablko zhnije. Podľa mojich skúseností nie je vhodné jabloň preťažovať úrodou, inak na budúci rok rodí mizerne. Oplatí sa robiť prebierku plodov, ale to asi pri všetkých odrodách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 128.171 (?), 23.1.2014 14:57

Vrúble Julia som mal pred 2-3 rokmi v ruke, ale daroval som ich, teraz už neviem komu- v práci. Navrúbľoval som iba zimné sorty. V tomto období je vlastnoručne dopestované ovocie vzácne, na letné sorty ostane už iba spomienka. Na predošlej záhradke som pestoval Priesvitné, Discovery, Vista Bella a Red Melba. Najviac mi chutili Vista Bella a Red Melba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 11.250 (?), 23.1.2014 16:20

P.Sádecký chce vysadit 20 stromků, aby měl ovoce od prázdnin do března. Já jsem si dal smělejší cíl - od května do května. Vysadil jsem třešně Rivan, Burlat (konec května-1/2června), višně Vackova, Érdi Bötermö (2.pol.června),meruňky Radka, Karola,Velkopavlovická(červenec), broskvoně - různé semenáče(srpen-září), jabloně Lotos, Rubinola, Rajka(říjen, listopad), jabloně zimní Rosana, Rezista, Melodie, Topaz(prosinec-květen), hrušně Boscova l., Decora, Bohemica (září-?, zatím malé úrody). Mám naštěstí větší prostor - 120 stromků, většina teprve přichází do plodnosti.

1 letní jabloň mám (Red Melba) pro příbuzné a známé, dozrává v době broskví a u mně se neuplatní.

Doporučil bych proto na letní jabloň se nevázat a místo ní vysadit broskvoň a další druhy a cv. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.1.2014 15:12

Julie má 2 výhody. Jablka jsou krásně celočerveně zbarvená a netrpí strupopvitostí. Slabinou je velmi tuhá slupka a horší chuť - jako u většiny prvních rezistentů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 194.144 (?), 26.8.2014 20:07

Plně souhlasím.V naší rodině všem chutná, tuhost slupky naším nevadí. Rudolf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.16 (?), 23.1.2014 20:11

Julii mám a kromě řezu je zatím "bezúdržbová", plodí bohatě, pravidelně, pěkně vypadá. Chutná mi víc, něž Discovery, ale to je věc individuální. Skoro se neotlačuje.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 24.1.2014 11:25

Také už jako letní odrůdu "využívám" Júlii a je to něco úplně jiného než dřívější Průstvitné letní nebo Stark Ealiest. Spokojen. Zřejmě ta slupka brání aby většinu plodů načaly vosy a pokračovalo ptactvo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.178 (?), 7.2.2014 19:03

Júliu pestujem ako jedinú letnú jabloň. U nás začína dozrievať na prelome júla a augusta, posledné plody vydržia na strome max. do konca augusta ale ku koncu už dužina múčnatie. Inak chuťove patrí medzi moje najobľúbenejšie jablká vôbec. S pestovaním nemám problémy, chémiu nepoužívam, plody sú zdravé, sem-tam nejaké to jablko zhnije. Podľa mojich skúseností nie je vhodné jabloň preťažovať úrodou, inak na budúci rok rodí mizerne. Oplatí sa robiť prebierku plodov, ale to asi pri všetkých odrodách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Tibor z UH - (47) - 222.63 (?), 23.1.2014 19:58

Chápu to správně, že Mantet vůbec nestříkáte..? Jak dlouho prosím trvá, než zmoučnatí? Ve sklepě, který tou dobou ještě není vychlazený (tj.16'C)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 23.1.2014 20:19

Letní jablka se do sklepa v podstatě nedávají, protože jsou na okamžitou spotřebu. Nejlepší jsou právě utržená ze stromu, ale když je donesete domů na stůl, tak to co se ve dvou následujících dnech nesní, je použitelné víceméně do štrůdlu či na žemlovku. Na sušení nebo kompoty moc není, pro vysoký obsah vody. Moštárny v té době ještě neběží, takže opravdu stačí jedno štíhlé vřeteno 2 m vysoké a 1 m široké pro celou rodinu.

Ano, nestříkám protože radši mám větší ztráty než abych po utržení šel s jablkem k vodovodu jej omýt = jen naleštím a jím.

Pokud budete chtít zákrsek, již tady někdo uvedl, že podle počtu kosterních větví má i počet odrůd. Pro založení takovéhoto stromku zvolte nejbujnější odrůdu a vštěpovávejte ostatní slaběji rostoucí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 23.1.2014 12:42

Mám Discovery i Mantet.Nejvíc si dnes ale pochutnávám na slaďoučkých sušených Průsvitných letních.Je jich každý rok nadúroda a nikdy by mě nenapadlo nadbytek sušit a "nasucho" konzervovat jako zavařeninu v mikrotroubě.Omlouvám se za poněkud provokující příspěvek    AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika