Kniha - ovocné stromy



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.78 (?)
28.5.2019 20:23
Asi sa treba vyvarovať dvoch extrémov. Prvým je prototyp skostnatelého dôchodcu, ktorý všetko stále robí v záhrade tak ako pred 40rokmi, nezaujímajú ho nové trendy, nové odrody, nevzdeláva sa, nečíta aktuálne informácie, opakuje stále dokola tie isté chyby, ale je skalopevne presvedčený že on to robí dokonale a jedine správne. Druhým extrémom je začínajúci záhradkár, ktorý si načítal 15 kníh a teraz má z toho v hlave riadny galimatiáš, stanúc pred stromčekom mu všetko vyšumí z hlavy a z obavy aby niečo nebodaj nepokazil tak radšej nespraví nič, alebo len čosi "aby sa nepovedalo". Každý krok 100x zvažuje a kým sa rozhýbe, je po sezóne. Ideálne je asi najprv si naštudovať základy (fyziológiu ovocných stromov, výsadbu, výživu, rez, ochranu pred chorobami, prebierku, skladovanie ovocia atď.), ale len v bazálnej miere, vytvoriť si akúsi širokú základňu záhradkárskej pyramídy a na nej potom budovať nadstavbu priebežným štúdiom a sledovaním aktuálnych trendov v ďalších rokoch. A medzitým sa nebáť rozbehnúť vlastnú záhradkársku prax a učiť sa za chodu udalostí, áno - aj na vlastných chybách. Nikto nespadol z neba učený a aj tí najväčší borci boli raz začínajúcimi teliatkami. Je veľmi prospešné, ak sa dá s niekým skúseným poradiť, najmä ohľadom rezu - ideálne priamo v záhrade, v praxi. Do istej miery takúto vzdelávaciu a poradnú funkciu plní (v teoretickej rovine) aj toto fórum. Podstatné je ale nebáť sa začať robiť veci vo vlastnej réžii. Je to ako so šoférovaním - dobrého vodiča z Vás nespraví autoškola, ale až Vaša prax. Ono to pestovanie ovocných stromov až taká veľká veda nie je (aj keď tých "levelov" ako sa to dá robiť je samozrejme viac - tak ako v podstate každej ľudskej činnosti). IH. (Takže základ úspechu je: nebáť sa začať naplno).
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.78 (?), 28.5.2019 20:23
Asi sa treba vyvarovať dvoch extrémov. Prvým je prototyp skostnatelého dôchodcu, ktorý všetko stále robí v záhrade tak ako pred 40rokmi, nezaujímajú ho nové trendy, nové odrody, nevzdeláva sa, nečíta aktuálne informácie, opakuje stále dokola tie isté chyby, ale je skalopevne presvedčený že on to robí dokonale a jedine správne. Druhým extrémom je začínajúci záhradkár, ktorý si načítal 15 kníh a teraz má z toho v hlave riadny galimatiáš, stanúc pred stromčekom mu všetko vyšumí z hlavy a z obavy aby niečo nebodaj nepokazil tak radšej nespraví nič, alebo len čosi "aby sa nepovedalo". Každý krok 100x zvažuje a kým sa rozhýbe, je po sezóne. Ideálne je asi najprv si naštudovať základy (fyziológiu ovocných stromov, výsadbu, výživu, rez, ochranu pred chorobami, prebierku, skladovanie ovocia atď.), ale len v bazálnej miere, vytvoriť si akúsi širokú základňu záhradkárskej pyramídy a na nej potom budovať nadstavbu priebežným štúdiom a sledovaním aktuálnych trendov v ďalších rokoch. A medzitým sa nebáť rozbehnúť vlastnú záhradkársku prax a učiť sa za chodu udalostí, áno - aj na vlastných chybách. Nikto nespadol z neba učený a aj tí najväčší borci boli raz začínajúcimi teliatkami. Je veľmi prospešné, ak sa dá s niekým skúseným poradiť, najmä ohľadom rezu - ideálne priamo v záhrade, v praxi. Do istej miery takúto vzdelávaciu a poradnú funkciu plní (v teoretickej rovine) aj toto fórum. Podstatné je ale nebáť sa začať robiť veci vo vlastnej réžii. Je to ako so šoférovaním - dobrého vodiča z Vás nespraví autoškola, ale až Vaša prax. Ono to pestovanie ovocných stromov až taká veľká veda nie je (aj keď tých "levelov" ako sa to dá robiť je samozrejme viac - tak ako v podstate každej ľudskej činnosti). IH. (Takže základ úspechu je: nebáť sa začať naplno).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.185 (?), 6.6.2019 12:23
Súhlasím s príspevkom p. Hlavatého. Ja ako začínajúci záhradkár/ovocinár som bol presne v tej situácii, ktorú popisuje - nevedel som kde vlastne začať. Čo vlastne študovať ako prvé, čím pokračovať. Rozhodol som sa, že si najprv prečítam niečo o vlastnostiach pôdy, potom som si vravel, že si naštudujem niečo o zložení substátov, pre konkrétne rastliny.. začal som tak nejak z jedného konca, veľmi úzky záber... a záhrada stojí, nič nesadím, lebo nič neviem. Našťastie mám v rodine človeka, ktorý má správne nasmeroval. Dostal som "zrazu" darček - knihu, Š. Dekánek, Š. Chlebík - Ovocinárstvo, 1969 (Učebný text pre poľnohospodárske odborné učilištia učebný odbor včelár-ovocinár). "Touto knihou začni, prelistoval som to len tak zbežne, ale je tam asi všetko čo by si mal na začiatok vedieť, kúpil som ju v antiku". Tak som odložil úzko špecializované knihy a prečítal najprv túto všeobecnú knihu. A to bol správny krok - len po prečítaní takejto všeobecnej knihy som získal všeobecný prehľad, človek si uvedomí súvislosti, ako všetko so všetkým súvisí... Takže na základe vlastnej skúsenosti len potvrdzujem názor p. Hlavatého, že je lepšie začínať všeobecnou literatúrou a až potom dolaďovať detaily úzko špecializovanou. Ďalšej špecializovanej literatúry som po prečítaní všeobecného Ovocinárstva prečítal už asi aj dosť, napr. ďalšie 3 knihy iba so zameraním na rez... a našťastie ma to nijak nezväzuje pri aktivite v záhrade..Znalostný galimatiáš nevzniká, lebo aj keď každá kniha o reze bola trochu iná, veľakrát sa opakuje to isté, len možno povedané trochu inými slovami, dá sa nájsť spoločné vodítko, nejaká filozofia rezu... a tie detaily, ktoré jeden autor uvádza, a ďalší povedzme nie, ale uvádza zase niečo iné - pekne sa to dopĺňa. Prirovnanie k autoškole - svätá pravda. Teóriu treba pretaviť do praxe a nebáť sa. V podstate super príspevok p. Hlavatého, taký je správny postup, aj z môjho pohľadu. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.30 (?), 4.6.2019 13:00

Pěkný den,

nezapomeňte na tituly Josefa Süse!

Milan Číha

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.6.2019 18:30

Suse, nikoli Süse.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 62.116 (?), 5.6.2019 7:06

Neviem nájsť tohto autora. Viete uviesť názov publikácie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 64.173 (?), 5.6.2019 7:22

Josef Sus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 5.6.2019 17:16
Doc.Ing. Josef Sus, CSc. je významný český ovocinársky odborník, vedec-teoretik, pedagóg a praktik. Niektoré z jeho publikácií sú na fotkách. V súčasnosti "moderuje" seriál 'Pomologická diskuse' venovaný významným českým odrodám jabloní - tí čo čítajú Zahrádkáře vedia o čo ide (jedným s diskusných autorov je tam aj dr.Vysloužil, náš kolega z tohto fóra). Tento seriál v uvedenom časopise stojí za pozornosť. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 169.199 (?), 14.6.2019 0:07

Ďakujem, ja som vyhľadával Suse. Tohto autora som nepoznal. Zaujali ma od neho knihy - Rez ovocných drevín a rez ovocných stromú a kerú. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 174.32 (?), 24.6.2019 22:39

Na SK by sme privýtali nejakú nvú aktuálnu pomologiu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 174.32 (?), 24.6.2019 22:39

Na SK by sme privýtali nejakú novú aktuálnu pomologiu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika